Виставка картин черкаського журналіста Романа Сущенка “Мистецтво із-за грат” відкрилася в Черкаському художньому музеї вчора, 23 вересня.
Роботи Романа Сущенка написані упродовж перебування в російських в’язницях з 2016 до 2019 років. Саме тоді, фактично в повній ізоляції, Роман почав малювати.
Як зазначив журналіст, першочергова мета цієї виставки - підтримка громадян нашої країни, політв’язнів, які досі перебувають у російських буцегарнях.
- Про це потрібно писати та нагадувати і владі, і всьому світові. Свою виставку я хочу присвятити землякам, бо сам родом з Черкас. Також хочу віддячити всім, хто підтримував під час полону мене та мою родину, хто писав мені листи. Водночас маю на меті привернути увагу щодо 135 ув’язнених в Росії та на тимчасово окупованих територіях нашої країни українців, які до сьогодні перебувають у тюрмах Кремля та закликати відвідувачів до написання листів-підтримки нашим громадянам, - говорить Роман Сущенко.
Долучитися до цієї акції закликав і почесний гість виставки, митрополит Черкаський і Чигиринський Православної Церкви України владика Іоан. Кожен, кому болить доля поневолених, може написати листа і залишити його або в музеї, під час дії виставки, або занести до Свято-Троїцького кафедрального собору Черкас, або храмів Православної Церкви України на Черкащині.
Виставка робіт “Мистецтво із-за грат” уже демонструвалася у Києві, Брюсселі, Парижі, Нью-Йорку, Варшаві, Празі, Кишиневі, Миколаєві та інших містах світу. У Черкасах же вперше в Україні за участю автора до огляду, окрім репродукцій, представлені оригінали картин.
Першими роботами Романа були пейзажі та натюрморти, пізніше - урбанізовані пейзажі європейських та українських міст, марини, згодом серія особистих малюнків із зображенням автомобілів, які стали містком спілкування під час листувань із сином.
Усього колекція складається з 38 різноманітних робіт та понад 50 малюнків автомобілів.
- Усі роботи виконані на звичайному папері за допомогою простого олівця чи кулькової ручки чорного, фіолетового або синього кольору. Інші відтінки власноруч добувалися за допомогою цибулі, кави, чаю, йоду, прального порошку тощо. Лише пізніше українські дипломати домоглися дозволу передати Роману Сущенку пастель. А згодом адвокат Марк Фейгін переслав йому акварельні фарби та пензлі, - говорить директорка художнього музею Ольга Гладун.
Картини Роман писав з пам’яті, перемальовував з фотографій та листівок, які йому надсилали рідні, друзі та небайдужі з усіх куточків світу. Журналіст розповідає, що захоплюватися малюванням почав ще з дитячого садочка, проте професійно цим видом мистецтва майже не займався.
- Коли навчався в школі, то відвідував гурток малювання в тодішньому “Палаці піонерів”, проте проходив я туди тільки півроку. Далі продовжив малювати вдома. Моя мама була книгаркою, працювала в Черкаській обласній бібліотеці, тому я часто приходив до неї на роботу, дивився великі книги та перемальовував з них ілюстрації, - каже Роман.
Журналіст зізнався, що згодом планує продовжити серію своїх робіт, адже вже має інтерес та цікаві пропозиції.
Також у межах виставки автор передав репродукцію своїх картин, диптиху “Річка Рось”, для музею школи №5, у якій він колись навчався.
Роботи журналіста Романа Сущенка можна побачити у Черкаському художньому музеї до 4 жовтня.
Довідково:
Роман Сущенко з 2002 року працює кореспондентом національного державного агентства Укрінформ, зокрема у 2010-2016 роках був власкором у Франції.
У 2016-2019 роках був незаконно ув’язнений РФ та засуджений до 12 років суворого режиму. Перебував у тюрмах “Лефортово” та виправній колонії селища Утробіно.
7 вересня 2019 року його звільнили під час обміну полонених РФ.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram