Унікальну виставку авторських ляльок “Князівни та княгині України” презентували в Черкаському обласному краєзнавчому музеї.
Це велика експозиція стилізованих ляльок-мотанок, присвячена дружинам і донькам князів Русі-України Х-XIII століття. Загалом, демонструється 80 авторських робіт, які представляють переосмислені історичні постаті знакових жінок давньої та середньовічної України.
Участь в об’єднавчому творчому проєкті взяли більше ніж 50 майстринь з України (з 15 областей) та інших країн світу. Зокрема, і майстрині Черкащини. Проєкт вже демонстрували в Києві, Рівному, Хмельницькому, Житомирі, Луцьку, Острозі, Тернополі, Кропивницькому, Переяславі та інших містах України.
Проєкт авторських ляльок представляє стилізовані образи княгині Ольги, доньок Ярослава Мудрого: королеви Франції - Анни, королеви Угорщини - Анастасії, королеви Норвегії - Єлизавети. Окрім того, в ляльках втілено постаті княжої родини Острозьких, зокрема Гальшку Острозьку та багатьох інших княгинь. Серед них - княгиня Інгігерда (Ірина), Малуша, Єлизавета (Еллісів) Ярославна, Єфросинія Полоцька, Анна Ярославна, а також - менш знані – Анастасія Заславська, Гремислава Луцька, Добронега Володимирівна.
Між іншим, майстрині найбільше звернули увагу на образ дружини князя Ігоря - княгині Ольги. Тому у представленій колекції ляльок аж 20-ть присвячених саме цій жінці. Одну з них виготовила майстриня з Бразилії - Ванесса Джерби. Привабив творців і образ княгині Либідь.
До речі, серед закордонних майстринь лялькарок свої авторські роботи надали головні натхненниці проєкту Тетяна Золочевська з німецького міста Бремен та Ніна Хаген з міста Осло, Норвегія. До них доєдналась і Марія Курій, що нині мешкає у Канаді.
Втім, серед жіночих образів знайшлося місце й чоловічим. У експозиції чотири чоловічих ляльки з вітленими образами Ярослава Мудрого, Данила Галицького, Федора та Костянтина Острозьких.
Головна родзинка всіх авторських робіт — виважена та ретельно підібрана оздоба одягу персонажів. Перш, ніж правдиво відтворити той чи інший образ, майстрині попередньо багато читали, вивчали необхідні архівні матеріали щодо старовинного вбрання та прикрас, якими врешті оздобили ляльок.
Авторки наголошують, що всі без виключення роботи є стилізованими копіями і є авторськими інтерпретаціями стилізованих образів.
Куратор черкаського блоку виставки “Князівни та княгині України”, завідувачка відділу науково-просвітницької роботи Марина Цибенко зазначила, що до загального проєкту доєднались і черкаські майстрині. Зокрема, зі Сміли, Легедзиного та Черкас. Під час презентації виставки присутні вітали Світлану Кліменко та Людмилу Бєлкіну.
Голова Черкаського осередку Національної спілки народних майстрів України Ольга Мартинова привітала колег по творчому цеху з участю у знаковому загальнонаціональному проєкті.
- Лялька приходить у життя жінки змалечку. Це одна з найперших таких матеріальних речей, з яким кожна дівчинка в своїй родині стикається. Це забавка для маленької дитини. Сучасні забавки, на жаль, дуже технічні і обездушені. Чужі та незрозумілі. А от українська народна лялька і є тим зрозумілим, що плекає в собі кожна українська дівчинка.
- Створено чудові образи українських жінок княжої доби, які свого часу відіграли в суспільно-політичному житті України значну роль. Про кожну з них можна говорити багато. Досліджувати та міркувати над кожною величною постаттю. Але кожна з цих жінок була найперше берегинею роду, мудрою правителькою, реформаторкою та просвітителькою. Вони дали початок родоводу багатьох королівських родин Європи. Виставка є гідним пошануванням пам’яті наших предків та наших національних традицій. Тому що створені роботи на основі давньої техніки української ляльки. Хтось із відвідувачів надихненться на творчість, а хтось захоче глибше пірнути у глиб нашої історії. Насправді, такі знання є нині зброєю у протистоянні ворогу в інформаційній війні. Адже з боку росії йде спотворення історичної правди, - зазначила заступниця директора Черкаського обласного краєзнавчого музею Тетяна Валах.
Інтерактивну частину презентації продовжила відома черкаська майстриня народної вишивки Наталія Крамна Таран з особливою місією — показати відвідувачам, як створювалась елементарна лялька-мотанка.
- Ми як майстри народного мистецтва більш звикли до традиційних ляльок мотанок - вузлових ляльок. На цій виставці представлені авторські вироби зроблені на основі народної вузлової ляльки. Виставка дуже цікава, яскрава та пізнавальна, - поділилась вона . - Раніше ніхто з наших прабабусь не заготовляв для ляльки нову тканину. Як це рооблять сьогодні лялькарки. Бо тоді з нової тканини робили одяг собі та для членів родини. Тому для ляльки використовували порвані якісь сорочки, рушники, тощо. Потрібно було швидко чимось забавити малечу. Якісь шматочок тканини відшукали, швиденько скрутили ляльку і дали гратися. Робили тоді такі іграшки, яких було не шкода, якщо дитинча її десь потріпає.
У Черкасах побачити експозицію можна буде протягом місяця до 15 серпня включно.
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram