
У Черкасах зареєстровано 178 дітей з аутизмом. З них 140 дітей визнані особами з інвалідністю. Про головні симптоми, причини виникнення та методи лікування аутизму у дітей розповів завідувач дитячого відділення Черкаського обласного психоневрологічного диспансеру Дмитро Гавриленко.
За його словами, за 20 років кількість дітей з аутичними синдромом значно зросла. Якщо раніше на 100 тисяч пологів - лише одна дитина мала аутизм, то зараз кожен 55-ий хлопчик і кожна 250-та дівчинка - з аутизмом.
- Розглядають декілька гіпотез збільшення кількості таких діток. Гіпотеза вакцинації, але довели, що це є лише тригером для розвитку цих симптомів, але не являється першопричиною. Гіпотеза холодної матері, коли вважали, що аутизм розвивається, коли мама емоційно холодна до дитини. Останнім часом говорять про геномні мутації, тобто порушення на рівні локусів (місце розташування - ред.) генів. Що призводить до таких мутацій - наразі однозначної відповіді немає, - розповів Дмитро Гавриленко.
Фахівець зазначив, що діти з аутизмом відрізняються один від одного симптомами та прогнозом розвитку. Є не дуже високофункціональні аутисти, є високофункціональні (мають високий інтелект, розвинуту мову тощо).
Головні симптоми аутизму:
- порушення комунікативної діяльності;
- порушення соціальної взаємодії;
- різні стереотипні прояви в поведінці та грі. Такі діти мають безліч різних рухів, яких немає у здорових нормотипових дітей. Вони можуть ходити на носочках, махати руками, підстрибувати, закривати вуха, очі. Такі діти не сприймають всього нового, протестують проти нових маршрутів, одягу, іграшок. Вони не люблять різких змін в оточенні.
Чому виникає аутизм?
Доведено наукою, що є багато різних порушень в генетичному апараті клітини, і це зумовлює порушення соціальної взаємодії, комунікації та стереотипні прояви в дитини.
- Сам аутизм не піддається лікуванню. Немає такої пігулки, щоб дати і стан дитини покращився. У таких пацієнтів є багато різних коморбідних (наявність одного або декількох захворювань крім первинного, - ред. ) станів. Найбільш частим коморбідним станом є синдром дефіциту уваги з гіперактивністю. Такі діти не сидять на місці, вони постійно перебувають в русі. Інший коморбідний стан - різноманітні мовні порушення. Ще один - епілептичні приступи. Саме ці стани потребують лікування. Методи лікування є двох типів - з доказаною ефективності і методи з недоказаною ефективністю. Ті методи, які допомагають розвиватися дитині - їх менше. Одним з основних є метод, який допомагає усунути небажану поведінку за допомогою ABA-тепарпії, - наголосив завідувач дитячого відділення Черкаського обласного психоневрологічного диспансеру.
Що робити батькам, які помічають за дитиною ознаки аутизму?
Найкраще прийти на прийом до дитячого психіатра. Він запропонує модель подальшого обстеження дитини і направить на заняття до фахівців.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram