Компроміс із совістю чи “воєнізоване волонтерство”: один вечір з черкаськими “мисливцями на “шахедів” (ФОТО, ВІДЕО)

20 січня 2025, 13:15

Фото тематичне

Майже кожного дня росіяни атакують Черкащину дронами. Останнім часом такі атаки стали масованішими та частішими. Як відомо, протиповітряну оборону України забезпечують не лише професійні військові з суперефективними “Петріотами” і пілоти-аси на “F-16”. Чи не в кожній громаді є підрозділи цивільних добровольців, які полюють за ворожими БпЛА. Ці хлопці та дівчата не отримують заробітньої плати, не мають особливих соціальних пільг та не заброньовані від мобілізації, радше навпаки. Вони боронять свою землю від ворога. 

Хто ж захищає небо над Черкасами, куди зникають “локаційно втрачені” безпілотники, що роблять “воєнізовані волонтери” після полювань на “шахедів” та наскільки легко знищити ціль, що летить на твою домівку, - з’ясовували журналісти «Про все».

НЕ ДАТИ  “ШАХЕДУ” ВИКОНАТИ СВОЮ МІСІЮ

Після кількох тижнів домовленостей та погоджень, ми таки вирушаємо на бойовий виїзд з мобільно вогневою групою (МВГ – ред.). Прибувши до штабу, нас зустрічають звуки сирени, яка сигналізує оголошення вже третьої за день повітряної тривоги.

- Виїжджаємо на позицію, збирайтеся і, будь-ласка, не плутайтесь під ногами, - похапцем каже хтось з бійців групи, яка збирається на виїзд. Чоловіки швидко вантажать до позашляховика озброєння та амуніцію. - Рухайтеся за нами і спробуйте не загубитися дорогою!

Наше знайомство обривається, бо замість цього ми намагаємося наздогнати чергову групу, яка поспішає на свою позицію для оборони міста від “шахедів”. Лише за кількадесят хвилин ми натрапляємо на хлопців, які на підступах до Черкас вже готові боронити небо над обласним центром.

Старший групи Андрій (позивний «Сопрано»), з’ясовує напрям цілі, її характеристики та доповідає черговому про готовність. Решта групи надягає додаткову амуніцію та облаштовує позицію для чергувань. "Сопрано" розповідає “на що сьогодні полюємо”.

- Тривоги стали триваліші. Останнім часом виїжджаємо надовго. Сьогодні виїхали о 20.00 вечора і, я дивлюсь по карті, що повернемось не раніше 9.00 ранку.  І такі виїзди у нас кожну зміну, - розповідає Андрій, додаючи, що ворожі БпЛА часто змінюють свою тактику. -  Помічаємо ці зміни у "поведінці" шахедів, по-перше, їх стало значно більше і в кількості, і в якості – росіяни застосовують різні види БпЛА. «Шахеди» можуть літати хаотично, змінювати висоти, від чого їх перестають пеленгувати радіолокаційні установки. Якщо це стається, то БпЛА виявляємо візуально або акустично.

За словами бійців,  відкривати вогонь вони можуть лише по візуально виявлених об’єктах, просто так стріляти в небо не можна.

Андрій повідомляє, що ціль зафіксовано,  але в нашому квадраті вона з’явиться не раніше ніж за пів години. Чоловіки намагаються розпалити багаття, щоб зігрітися, температура вночі починає падати.

- Зараз розпалюємо багаття, бо температура повітря, у порівнянні з тим коли ми приїхали і о 4.00 ранку буде нижча на 4-5 градусів. Згодом ми відчуємо цю різницю, тому готуємось до “опалювального сезону”, - жартує старший кулеметник Віталій (позивний «Купець»). - Дивись, ще й місцевих тваринок погріємо, ось нас вже миша зустрічає. 

Віталій розповідає, що на позиції таких вистачає. Їх підгодовують і з ними намагаються не псувати “стосунки”.

- Ми вночі колись влітку приїхали на позицію і трохи перелякалися, щось велетенське таке вилітає на нас. Наступного разу ситуація повторюється, але тоді ми вже побачили гніздо з яйцями. Зрозуміли, що то якась пташка. Але вона нас так нормально сполохала. Ми тоді обережно брали в іншу сторону, щоб її не злякати. Вона вже досиділа свої яйця і вони тут біля нас потім плавали виводком, - знову жартує чоловік.

РОБОТА «ПІСЛЯ ВІДБОЮ» та «НАЙТРИВОЖНІШИЙ» ДЕНЬ ТИЖНЯ

Як зауважують у Повітряних силах, впродовж 2024 року росіяни атакували Україну за допомогою набагато більшої кількості ракет та ударних БпЛА, ніж у 2023. Ворог застосовує велику кількість дронів, які є імітаторами справжніх іранських "шахедів". 

За інформацією військових, подібними заходами росіяни намагаються ускладнити ситуацію у повітрі, перевантажити українську протиповітряну оборону та виснажити її. Крім того, за 2024 рік літаки противника запустили по прифронтових територіях десятки тисяч керованих авіабомб, стираючи з лиця землі українські прифронтові міста та села.

Крім вищезгаданого, окупанти наростили як виробництво, так і застосування по Україні балістичних ракет, включаючи північнокорейські KN-23. 

Підсумовуючи 2024 рік Повітряні сили повідомили, що протиповітряною обороною України знищено понад 1300 ракет різних типів, 11200 ударних безпілотників, 3200 розвідувальних БпЛА оперативно-тактичного рівня. 

Водночас за інформацією очільника Черкаської ОВА, на Черкащині оборонці неба локалізували фактично десяту частину оголошених ворожих цілей (понад 1500), значна частина яких була знищена.

За статистикою волонтерського ресурсу з моніторингу повітряних загроз air-alarms.in.ua, за 2024 рік сигнал повітряної тривоги на Черкащині лунав понад 900 разів,  в середньому - 4 рази на добу. Середня тривалість таких тривог - близько півтори години,  а “улюблений день тижня” ворога - п’ятниця.

За інформацією того ж таки ресурсу, ЗМІ повідомляли про 33 вибухи протягом року на Черкащині. А от про те, чи були ці вибухи результатом роботи ППО та МВГ, - невідомо. 

Зі слів командира Добровольчого формування Черкаської територіальної громади Вячеслава Гори, мобільні вогневі групи ДФТГ виходять на виконання завдань щодня і щоночі. Це постійна й безперервна робота. У кожної групи є свій визначений сектор роботи та спільно відпрацьований алгоритм дій. Тому робота по цілях ведеться щоразу, як у секторі МВГ з’являється БпЛА. Головними цілями мобільних вогневих груп є БпЛА, але останнім часом доводиться виїжджати й на ліквідацію ракетних загроз. 

- Одна МВГ може вести прицільний вогонь, пошкодити ціль, а збити її може вже наступна група, по курсу якої летить «шахед» - тут у нашій області або ж уже в іншій. Важливість існування МВГ саме в цьому – нерозривний ланцюг роботи по ворожих цілях, - пояснює Гора. - Якщо ж говорити про знищені “шахеди” – їх чимало. Тільки за останній час їх ліквідували близько 10 шт. І це лише ті, які вдалося офіційно підтвердити, тобто знайти залишки й провести відповідну експертизу. Багато ж ліквідованих цілей лишаються необлікованими, адже залишки падають у воду, губляться в лісі або ж «приземляються» уже в іншій області. 

Також останнім часом у щоденних звітах Повітряних Сил з’явились маркування "локаційно втрачені" цілі. За словами старшого  МВГ «Сопрано», це цілі, які зникли з радарів.

- Причинами зникнення цілі з радарів може бути активна протидія засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ); фізичний брак самого безпілотника або застосування росіянами цілей-обманок, більшість з яких просто падає, коли у них закінчується паливо. Я не чув про локаційно втрачені цілі, коли повідомляють про відбої тривог. До речі, наш відбій тривоги може бути й на кілька годин пізніше, ніж відбій оголошений для населення. Це буває через те, що «шахед» ще десь літає, можливо він локаційно втрачений, але ще є дуже висока ймовірність, що він десь є і може завдати шкоди, - уточнює доброволець.

Боєць Володимир на позивний “Гуцул” додає, що ворожі БпЛА постійно модернізуються і це відчутно. 

- Вони постійно чомусь вчаться. Літають на різних висотах, несуть різні заряди, - розповідає “Гуцул”. - Траєкторія підбитого «шахеда» може бути абсолютно різною. Це залежить від влучання та шкоди, яку йому нанесено. Якщо поцілити у двигун чи органи керування, то звичайно він вже далеко не полетить.

ХТО ВОНИ? ЛЮДИ, ЯКІ ОХОРОНЯЮТЬ ЧЕРКАСЬКЕ НЕБО

Тим часом отримуємо повідомлення від чергового про наближення цілі в наш квадрат. Група готується. Помітно, як поведінка бійців змінюється від відносно спокійної до дещо напруженої. «Сопрано» повторює вказівки координатора та запитує про готовність. Щодесять секунд Андрій озвучує напрямок цілі, його можливу висоту та відстань, яка лишається…

- Хлопці, він повернув, - чується в рації. - Пішов різко вліво!

Бійці нервово і ніби з деякою образою, що ціль не стала їх “жертвою”, вмикають прилади стеження в режим очікування.

- Зараза така, втік, - жартує Віталій. - Мабуть, побачив нашого “Гуцула” і передумав.

Володимир “ГУЦУЛ”, помічник кулеметника, другий стрілок, розповідає, що такий позивний отримав від побратимів за те, що родом  із Заходу України. Чоловік став до лав ДФТГ на початку повномасштабного вторгнення. Поза службою і чергуваннями має ремонтує автомобілі.

- Я обороняю небо вже рік. Наразі нам доводиться чергувати кожну четверту добу, двічі на тиждень. Звичайно є складнощі, доводиться чимось жертвувати. Так, цього року чергування випадає на Різдво. Але родина підтримує моє рішення. Сьогодні ми не маємо вибору, мусимо допомогти державі, цивільному населенню. Допомагаємо чим можемо.

Старшина МВГ Андрій «Сопрано» каже, що служба у ДФТГ “забирає” в нього кілька днів на тиждень. Але останнім часом доводиться виїжджати й частіше, адже людей не вистачає.

- У цивільному житті я працюю на комерційному підприємстві. Звісно, потрібен час і на родину, і на роботу - доводиться диверсифікувати. Але потрібно бути послідовним у своїх рішеннях. Якщо ти вже почав щось робити, то потрібно доробити. Ми не закінчили цю справу. Війна в розпалі й невідомо, коли це завершиться, - розповідає Андрій.

Кулеметник групи Віталій з позивним «Купець» у перервах між полюванням за “шахедами” працює топменеджером одного з найпотужніших українських агрохолдингів та займається депутатською діяльністю в Черкаській міській раді. До ДФТГ він прийшов у перші дні “повномасштабки”.

- Коли почалася війна ми шукали можливість об’єднатися, допомагати. Так і було організовано добровольче об’єднання. Спочатку ми проводили патрулювання, надавали допомогу структурам армії й дуже багато тренувалися. У нас було 3-4 тренування на тиждень – тактика, стрільби, відпрацювання, CQB (Close-quarters battle або ближній бій - ред.). Нас розподілили на групи в межах нашої роти, проводили стрільби, хто набрав більше балів, той і став кулеметником. Екіпірувалися. Хтось це робив за власний кошт. Я, наприклад, купував все сам. Комусь допомагали у придбанні, зокрема, і міськрада. Як депутат міської ради, я теж голосував за виділення коштів добровольчим формуванням. Але сам ці кошти не використовував, щоб не було ніяких маніпуляцій на цій темі, - розповідає Віталій.

Зі слів Віталія, за два роки війни вже встиг переконатися, що служба у ДФТГ - це не просто “можливість носити форму”, це обов’язок кожного, хто може тримати зброю, - захищати свій дім.

- Наша діяльність - це не військова служба, але й не “хобі на вихідні”. Моя мотивація сьогодні бути членом МВГ і боронити небо суто внутрішня. У когось з хлопців є бронювання, у когось проблеми зі здоров’ям, які звільняють від служби, хтось не призваний до лав ЗСУ, але має бажання та можливість допомагати. Саме тому ми тут. Це наш компроміс із совістю. Ми могли б кожну ніч бути вдома, але сьогодні кожен повинен допомагати нашій країні, як може. І нам дуже потрібні додаткові сили, додаткові люди,  - наголошує «Купець».

ВОЄНІЗОВАНЕ ВОЛОНТЕРСТВО НЕ ЗВІЛЬНЯЄ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ

Командир ДФТГ Вячеслав Гора пояснив журналістам, що участь у діяльності ДФТГ звісно не можна розглядати, як військову службу. Однак це чудова можливість для всіх охочих у час війни принести користь своїй громаді, обороняючи небо над містом.

- Добровольче формування - це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають на території відповідної територіальної громади та призначений для участі у підготовці та виконанні завдань ТрО в межах території відповідної громади, - каже Гора. - Добровольці у формуваннях – не є військовослужбовцями ЗСУ, але саме ДФТГ є резервом сил ТрО. За своєю суттю, служба в добровольчому формуванні є воєнізованим волонтерством, яке покликане захищати саме територію громади, якій служать. Так само служба у ДФТГ не звільняє від мобілізації. Навпаки – є перехідним майданчиком між цивільним життям і ЗСУ, де можна отримати хорошу й корисну підготовку.  

Пан Вячеслав тішиться, що за півтора року його підрозділ вийшов на якісно високий рівень організації та злагодженості в роботі. 

- Перші мобільні вогневі групи ДФТГ створили у листопаді 2022 року. І відтоді цю роботу можна вважати комплексним компонентом безпекової стійкості Черкащини. Адже нині маємо одну з найбільш розвинених мереж МВГ (мобільно-вогневих груп), що координується з силами ТрО, ЗСУ та ППО. Це не тільки про саме виконання завдань, а й про навчання бійців, аналіз роботи та постійне покращення взаємодії між МВГ різних структур, - розповідає командир черкаської ДФТГ. - Звісно, добровольці розривають контракти. Виснаження і втома – найчастіші причини. На другому місці – мобілізаційні процеси, і це навіть не обговорюється. Забезпечення – на останньому місці, адже як би нас не підтримували благодійники, але питання ДФТГ має порушуватися на більш високих рівнях, має змінюватися законодавство. Все це має відбутися, щоб підтримати вмотивованих людей, які попри вік і різні законні відстрочки, все ж одягають форму і щодня захищають дім, де вони живуть. 

Пан Гора розповів, що за можливості у ДФТГ намагаються залучати свіжу кров через просвітницьку роботу та навчання для цивільних. Та все ж потреба в людях лишається на першому місці.

- Наші лави зменшилися на 46 відсотків: це і через морально-фізичне виснаження бійців, і складнощі в фінансуванні (нагадаю, ми не отримуємо зарплат), і багато хто з ДФТГ мобілізувався на службу в ЗСУ, що теж є не менш важливо, адже ДФТГ є резервом сил ТрО, - каже пан Вячеслав. - Тому всіх, хто з певних причин не може бути мобілізований, але хоче приносити користь і захищати небо тут, запрошуємо до служби у формуванні. Для цього достатньо зібрати невеликий пакет документів і пройти співбесіду. Після неї підписуємо контракт добровольця і визначаємо загін, де буде відбуватися служба, та обов’язки (чи це патрулювання, чи робота у МВГ тощо). Далі відповідно проводиться спеціальне навчання. 

WELCOME В НАШУ ДФТГ! НА ВАС ЧЕКАЄ СМАЧНА ТУШОНКА ТА МОЖЛИВІСТЬ ПОСТРІЛЯТИ

Бійці МВГ зізнаються, що сьогодні на чергуванні з ними мав би бути ще один боєць. Але через хворобу і брак кадрів, доводиться справлятися утрьох.

На прохання розповісти, щоб хлопці сказали потенційним новобранцям, ті кажуть, що в службі немає як нічого страшного, так і нічого легкого. Але бажання має йти зсередини. Їх нікого "силою" не заганяли в ДФТГ, кожен з них шукав можливості допомогти чим міг.

- You are welcome в нашу ДФТГ! Тут на вас чекає смачна тушонка, батіг, пряник і можливість постріляти, - жартує “Гуцул”.

Далі настає некомфортна тиша. «Сопрано» отримує повідомлення про рух “шахеда” прямісінько на нашу групу…

- Ціль наближається! Готовність 3 хвилини! Віталя, ти готовий? - перевіряє Андрій. - Народ (звертається до нас - авт.), станьте хтось на прожектор, долучайтеся! Будете навідниками на підстраховці, - каже жартома. 

Всі вслухаються до ревіння двигуна ворожого безпілотника. Туман і висота польоту смертельної “пташки” робить її недосяжною для групи. Але ціль міняє траєкторію і прямує прямо на відстань пострілу сусідньої МВГ…

- Я ж казав, тигрів боїться, к*рва, - жартують хлопці.

***

Бійці передають привіт всім, хто ще не визначився, яку користь може принести своїй країні, місту, громаді й нагадують, що долучитися до ДФТГ можна із 18 років.

Для вступу до ДФТГ потрібно:
 
- пройти співбесіду;
 
- мати медичну довідку;
 
- довідку про не судимість (замовляється в "Дії");
 
- дві фотокартки 3х4.



Олександр Носенко, Ольга Радіонова

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору