Відновити гармонію у душах і тілах українських воїнів, які повернулися із зони проведення АТО, покликаний новий реабілітаційний центр Фонду братів Кузьміних, який днями було врочисто відкрито в Черкасах, повідомляє "Прочерк".
– У дуже багатьох наших солдатів і офіцерів, які повертаються з війни на сході України, виникають різноманітні проблеми з самопочуттям, – розповів головний лікар центру Геннадій Мельник. – Хтось пройшов лікування від поранень, і тепер потребує фізичного відновлення. А хтось повернувся тілом у мирне життя, а душею – ще там, на війні...
Допомогти атовцям пристосуватися до мирного повсякдення й покликаний реабілітаційний центр.
Ідея створення такого фонду братів Кузьміних виникла в лютому 2015 році, коли один із братів, Олег Кузьміних, був у полоні в так званій ДНР. Тоді й було створено благодійний фонд, який спочатку опікувався тільки потребами українських полонених. Коли Олег Кузьміних повернувся додому, на сімейній нараді було вирішено спрямувати діяльність фонду передусім на реабілітацію воїнів АТО, що повертаються додому. Перший реабілітаційний центр було відкрито в Житомирі, тепер його аналог з’явився і в Черкасах.
– Житомирський центр спрямований передусім на відновлення здатності поранених бійців до пересування. Людей заново вчать ходити, декого – пересуватися на інвалідному візку. В Черкасах приміщення більше, тож більше розгорнуто медичну частину: в нас працює кілька лікарів, психолог, – розповідає Геннадій Григорович.
За словами лікаря, висока психоемоційна напруга, яку бійці переживають на фронті, витісняє звички звичайного повсякденного життя. Адже тут, у тилу, зовсім інший ритм, інші стосунки між людьми, інше ставлення до понять «правда» і «неправда», «дружба» і «зрада» тощо. Багато хто шукає «розради» й «порятунку» від своїх проблем у алкоголі, «траві» та різних видах наркотиків.
– Дуже швидко настає момент, коли хлопці розуміють, що потрапили у залежність. Але в наркологічну службу іти соромляться. Я не раз чув такі слова: «Лікарю, нам би таку точку, куди б прийти й розповісти все, як на духу, з’ясувати, що зі мною, що мені робити, що чекає на мене!..» – каже Геннадій Мельник.
Крім того, додає лікар, не секрет, що є тонка складова чоловічого здоров’я, яка потребує делікатного підходу до відновлення. А до кого звертатися – не зрозуміло...
І порадою, і лікуванням воїнам АТО, які потрапили в складну життєву ситуацію, допоможуть в реабілітаційному центрі. Тут пацієнтів оглянуть лікарі: терапевт, невропатолог, нарколог, гірудотерапевт. Працює психолог, який проводить консультування і виставляє пріоритети в психологічній корекції. Крім психологічної підтримки й лікарських консультацій, в реабілітаційному центрі проводять рефлексотерапію (голоковколювання), гірудотерапію (лікування п’явками), різноманітні фізіопроцедури, масаж та сеанси лікувальної фізкультури тощо.
– Лікування п’явками зазвичай недооцінюють, – каже Геннадій Григорович. – Після контузій у бійців часто виникають сильні періодичні головні болі, в основі яких лежить порушення відтоку венозної крові з голови. Крім того, в 2014-1015 роках наші бійці часто недоїдали, харчувалися дуже погано, тож повернулися з проблемами шлунково-кишкового тракту, печінки. В усуненні цих проблем часто краще допомагають не медикаменти, які діють «взагалі», а п’явки, яких виставляють точково.
З 1 жовтня в реабілітаційному центрі запрацює кабінет електролікування. Серед обладнання, яке діятиме тут, – апаратура для лазерного лікування черкаського підприємства «Фотоніка-Плюс». Більшість українських військових госпіталів обладнані саме цими апаратами. Наприкінці вересня підприємство безкоштовно передає реабілітаційному центрові унікальний і дорогий апарат «Медик-2К» із дуже широким діапазоном терапевтичної дії – від лікування больового синдрому аж до підвищення імунітету, захворювань кісток та суглобів.
Планується також придбання барокамери, апарату електропунктури (впливу на активні точки організму).
– Є й здавалося б прості, але на диво ефективні установки, – продовжує розповідь лікар. – Одна з них – так звана «клітка». Це в буквальному сенсі клітка, в центрі якої ставиться кушетка. Пацієнт лягає на цю кушетку, і за допомогою різноманітних ремінців, тримачів тощо йому надають зручної пози для масажу або лікувальної фізкультури.
За словами фахівця з масажу та лікувальної фізкультури Надії Матвієнко, роботу центру спрямовано передусім на немедикаментозне лікування хворих. Разом із тим, не забули й практично здорових атовців – для них встановлено різноманітні тренажери.
– Приміром, бігова доріжка або велотренажер допомагають і «випустити пар», і розім’ятися після тривалої роботи на комп’ютері або їзди на автомобілі, – розповідає Надія Кирилівна. – А розв’язати проблеми зі спиною допоможе «дошка Євмінова».
Є й спеціальні устаткування для тих, хто заново вчиться ходити.
Консультативна, реабілітаційна допомога для воїнів АТО, а також для переселенців, у новому центрі – безкоштовна. Звертатися можуть ветерани війни на сході з будь-яких населених пунктів Черкащини.
– Приміром, учора до нас завітали хлопці з одного із райцентрів області. В двох бійців було знайдено патології, які потребують серйозного лікування – одному з пацієнтів у травматології, другому – в нейрохірургії. Якби хлопці до нас не приїхали, ці хвороби залишилися б не виявленими і ставали б дедалі тяжчими, – розповів Геннадій Мельник.
Реабілітаційний центр працює у тісній співпраці з реабілітаційно-оздоровчою поліклінікою «Астра», багатющий досвід якої часто стає в пригоді. Крім того, духовну підтримку бійцям надає Черкаська єпархія УПЦ Київського патріархату на чолі з митрополитом Іоаном.
Під час візиту в Черкаси гостем центру став віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів. Знайомився з роботою реабілітологів і голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко. На відкритті центру 5 вересня були представники Міністерства охорони здоров’я України, керівництво обласного військкомату.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram