Скандальна картина. У Черкасах презентували виставку одного експонату – полотна українського модерніста Михайла Жука "Біле і чорне". Картина часів початку ХХ століття та представляє поєднання європейського модерну з національним мистецтвом. Вона ж і стала причиною суперечки між сучасними митцями. Що саме розсварило діячів – розкаже Яна Федоровська.
Про це інформує vikka.ua.
Картина одна, а претендує на персональну виставку. Тарас Максим’юк привіз до Черкас панно українського модерніста Михайла Жука "Біле і чорне". Його одеський колекціонер придбав у 80-х роках.
Тарас Максим’юк, власник картини: "Я придбав, не знав, що придбав. Бо їх сім кусків. Коли я вперше розкрив у музеї Одеському художньому, то музей відмовився. Незрозумілий зміст. Якісь крила… Радянському музею це не треба було".
Відтоді колекціонер почав возити картину по світу. Так почалась мандрівна виставка одного твору. Панно розміром два на три метри вже побачило Чикаго, Нью-Йорк та більшість обласних центрів України.
Тарас Максим’юк, власник картини: "Будемо так казати, я змусив людей це дивитися, хотіли вони, чи не хотіли".
Сама картина складена з семи шматків. Її особливістю є поєднання європейського модерну та національних мотивів. На папері Михайло Жук передав нещасне кохання молодого Павла Тичини – свого учня з малювання. Образ хлопця з чорними крилами крокує поряд із білою дівчиною-янголом. Навколо – орнаментальні буяння квітучих рослин. Так художник побачив гармонію всесвіту.
Марина Сухенко, відвідувачка: "Я і подумати не могла, що на ній зображений Тичина. На мою думку, картина дійсно варта уваги і вона варта того, аби її возили і показували людям".
Проте складність картини може не зрозуміти пересічний глядач, уточнює місцевий художник Іван Бондар. Тим паче – у такому представленні. Оскільки без експертної аналізу чи професійного опису важко розгледіти художню цінність видання.
Іван Бондар, заслужений художник України: "От стоять люди і дивляться, і намагаються зрозуміти, ну що ж він там хотів сказати? Тим більше що ось ці всі бліки відображені від вікна, від всього – вони заважають. Це підхід не серйозний".
На це у Художньому музеї відповіли - шукатимуть краще місце для презентації. Бо картину такого художника мають у всій красі побачити всі бажаючі.
Галина Мураєнко, заступник директора Художнього музею: "Людина, яка відродила мистецтво декоративного живопису в Україні. Ми знали, хто такий Михайло Іванович Жук, бачили цю картину десь в репродукціях, Інтернеті, а коли побачили живцем, то дійсно, він велику справу робить і потрібно таке робити".
Виставка триватиме місяць. Потому картина "Біле і чорне" попрямує в наступне у своєму турне місто.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram