Музей електричних лічильників з’явився на території ПАТ «Обленерго» і вже є доступним для візитів для усіх бажаючих.
Музей може бути цікавим не лише суто спеціалістам, а й всім, хто цікавиться історією створення приладів обліку електричної енергії. Там зібрана колекція лічильників, яка налічує прилади різних конфігурацій різного віку та дати випуску з різницею майже в сто років. Найстарішому з них 88.
Окрім того, на інтерактивній дошці музею можна буде знайти всю вичерпну інформацію, яка стосується історії створення лічильників та їхніх типів, цікаві розповіді та курйози від працівників підприємства та навіть анекдоти… знову ж таки — все про лічильники.
Новостворений музей не має аналогів не лише на теренах Черкащини, але й в Україні. Більше того, в «Черкасиобленерго» стверджують, що подібних музеїв точно немає і в Європі.
Ідея створення музею в стінах «Черкасиобленерго» зародилась та остаточно сформувалась взимку цього року. Голова правління підприємства Олег Самчук відвідав Канівську РЕМ, і коли зайшов до лабораторії з ремонту лічильників та побачив великі вражаючі стенди з ними, вирішив створити на базі ПАТ «Черкасиобленерго» музей. Власне, задля того, аби колекцію міг побачити більший загал відвідувачів.
Так канівська колекція стала основою для загальної експозиції, яка тепер буде поповнюватись новими цікавинками.
- Колекція приладів електричної енергії, яка стала основою цього музею, створювалась на початку 2000-их років як навчальний посібник. Тоді було обмаль візуальної інформації про лічильники, які на той час застосовувались,бракувало й літератури, — розповів директор з інвестицій та перспективного розвитку ПАТ «Черкасиобленерго» Олександр Вікторович Бращенко. — Її створювали для навчання персоналу — контролерів, монтерів, майстрів з обліку… І так потихеньку назбиралась ціла колекція різноманітних приладів. Починалося все з лічильників індукційних. Їх було дуже багато модифікацій. І, аби молоді спеціалісти могли зорієнтуватись в цьому технічному різноманітті, всі лічильники зібрали в одному місці та створили таку собі навчальну експозицію.
- Коли лічильники застарівали та виходили з обігу, і їх вже ніхто не застосовував, вони не йшли в утиль, а навпаки - поповнювали вже існуючу навчальну колекцію, — додає Станіслав Пересунько, майстер енергозбуту Канівської РЕМ. — Ми їх почали розміщати на стендах, коли кількість перевалила за сотню екземплярів. Згодом, до нас почали зносити лічильники з інших районних РЕМів. Багато нам подарували колеги з Корсуня, Кам’янки та Городища, з Умані… Серед того технічного карбу знайшлося чимало унікальних лічильників, які просто дивом збереглися. Звісно, у кожного з них є своя особиста цікава історія.
Звісно, без освіченого екскурсовода пересічному відвідувачу в будь-якому музеї було б важко розібратись. Тож ця місія покладена на Юрія Шарменка. Він розповідає про кожен експонат так, немов це реальна жива істота. Взагалі, всі причетні до створення музею вклали в нього часточку своєї душі, тому він, можна сказати, не просто зібрання залізяччя, а колективне віддзеркалення душі всіх тих, хто професійно і з великою любов’ю займається енергетикою.
- Ось лічильник відомої марки «Siemens». Досі працює, хоча виготовлений ще в 1930 році, — одразу захоплює увагу головний господар музею. — Бачите, крутиться диск… причому він працює з тими самим технічними характеристиками у своєму класі, з якими власне й був виготовлений. Коли зняти кришку, то всередині немає навіть краплі іржі! Якихось суттєвих пошкоджень також. Тобто конструкція лічильника є такою, що їй не загрожує ні волога, ані якісь інші фактори. Такою якістю можна сказати старовинного приладу можна лише захоплюватись. Електроенергія, яка виготовляється вночі, є дешевшою. Тому й тариф можна було зробити дешевшим. Відповідно свого часу з’явились й прилади, які розмежовували подачу та облік електроенергії за різними тарифами. Перший такий двотарифний лічильник датується 1966 роком. Ще один цікавий експонат — лічильник , який має обмеження за потужністю. Він мав змогу фіксувати — чи було перевищення потужності, чи ні. Система не відключалась, але у разі порушень, тобто перебору електроенергії, абонент штрафувався.
Відвідати Музей електричних лічильників та дізнатися про історію кожного експоната усі бажаючі можуть з понеділка по п’ятницю з 11.00 до 15.00, окрім вихідних та святкових днів.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram