У Черкасах реалізовується проект, який вчить медиків поважати людей, які живуть з ВІЛ

21 березня 2016, 06:33

aids_0

У вересні 2015 року на Черкащині стартував проект USAID RESPECT «Толерантність в медицині – уміння жити разом: зменшення стигми та визнання поваги до людей, що живуть з ВІЛ та представників груп найвищого ризику в медичних закладах м. Черкаси та Черкаській області» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID.

Мета проекту зменшення випадків стигми та дискримінації по відношенню до людей, які живуть з ВІЛ та представників груп найвищого ризику з боку медичного персоналу ЗОЗ. За шість місяців уже є перші успіхи, які полегшують життя ВІЛ-інфікованим, підвищують професіоналізм лікарів та зменшують дискримінацію в цілому. Реалізовує проект Черкаське обласне відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ». 

Основними завданнями проекту є:

  • оцінка рівня стигми та дискримінації по відношенню до ЛЖВ та представників ГНР серед медичних працівників;
  • впровадження у медичних закладах політик: гендерно-чутливої політики, дружньої до ЛЖВ/ГНР; політики протидії дискримінації та стигматизації ЛЖВ та ГРН;
  • соціальний супровід клієнтів проекту від мотиваційного консультування з боку лікаря щодо проходження ДКТ, проведення ДКТ, й до постановки на диспансерний облік;
  • юридичний супровід випадків, пов’язаних зі стигмою та дискримінацією ЛЖВ та ГНР у медичних закладах.

Починалася робота з відбору пілотних закладів охорони здоров’я. Фахівці Черкаського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» провели переговори з департаментами охорони здоров’я Черкаського МВК та Черкаської ОДА та підписали з ними меморандуми про співпрацю і відібрали шість медичних закладів для реалізації на їх базі проекту. Ними стали:

  • КЗ «Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер» Черкаської обласної ради;
  • КЗ «Черкаський обласний наркологічний диспансер» Черкаської обласної ради;
  • Черкаський обласний шкірно-венерологічний диспансер»;
  • КНП «Черкаська міська інфекційна лікарня» Черкаської міської ради;
  • КЗ «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» (обидві бази).
  • Тоді відбулися презентації проекту медичним координаторам кожного цих закладів та сплановані спільні кроки до реалізації завдань проекту, – розповідає Голова правління Черкаського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Олена Стрижак.

Важливою складовою проекту є тренінги для медиків на тему «Формування толерантного ставлення серед медичних працівників до людей, які живуть з ВІЛ, та представників груп найвищого ризику» з метою зміни ставлення медичних працівників до людей, які живуть з ВІЛ, та представників груп найвищого ризику, для надання якісних послуг та зниження стигматизації і дискримінації у закладах охорони здоров’я, пов’язаної з ВІЛ. За півроку було проведено вісімнадцять тренінгів, в яких взяло участь 450 медпрацівників.

- Нас радує, що медичні працівники висловлюють багато позитивних відгуків щодо тематики тренінгу. Учасники зазначають, що таке навчання повинні пройти всі медичні працівники області, так як стигма та дискримінація стосовно людей, які живуть ВІЛ та представників груп найвищого ризику в інших лікувальних закладах є ще досить відчутною, що підтверджується історіями наших клієнтів організації. Під час проведення тренінгів для медичних працівників проводиться анкетування на початку та наприкінці тренінгів. Проаналізувавши анкети, можна зробити висновок, що ставлення медичних працівників до ЛЖВ та представників ГНР змінюється на більш толерантне, рівень знань підвищується та рівень страху інфікуватись ВІЛ на робочому місці знижується. Аналіз анкет учасників усіх 18 тренінгів демонструє, що рівень стигми до тренінгів становить в середньому 31%, після – 22%, рівень страху інфікуватись ВІЛ 41% до тренінгу та 31% - після, рівень знань - 54% до тренінгу і 81% після, – говорить координатор тренінгової діяльності Тамара Борисова.  

Крім того, на базі відібраних медичних закладів впроваджується діяльність в рамках алгоритмів перенаправлення клієнтів проекту: супровід клієнтів, які отримали послуги з консультування та тестування на ВІЛ, з метою психологічної підтримки, людей які дізнались про свій ВІЛ-позитивний статус та доведення їх до постановки на облік до Центрів профілактики та боротьби зі СНІДом Таким чином забезпечується безперервність послуг та соціально-психологічний супровід людини з ВІЛ, та недопущення «втрати» пацієнта, який має отримувати лікування.

Паралельно ведеться робота зі зменшення самостигматизації серед людей, які живуть з ВІЛ та представників груп найвищого ризику, які є цільовою групою проекту. Вони мають можливість отримати консультації соціального працівника, психолога, юриста, а також відвідати різноманітні тематичні майстер-класи. Групова арт-терапевтична робота дозволяє  не лише отримати масу задоволення, а й краще пізнати себе, розкрити свої здібності та можливості, повірити у власні сили та відчути впевненість у собі. Спілкування у теплій дружній атмосфері допомагає клієнтам зрозуміти, що вони завжди можуть звернутися за допомогою та вирішити свої проблеми.

- Рівень внутрішньої стигми (негативні переживання, пов’язані з ВІЛ) та самодискримінації (рішення стосовно власного життя, обмеження себе)  у людей, які живуть з ВІЛ, дуже  високий, через ставлення до ВІЛ-позитивних людей в суспільстві в цілому.Тому робота з ВІЛ-інфікованими така важлива. Завдяки активностям проекту, а саме проведенню індивідуальної та групової роботи, ми бачимо, що рівень напруженості серед клієнтів спадає, клієнти стають відкритими, більш впевненими у собі, готові відстоювати власні права, і особливо на якісну медичну допомогу – розповідає координатор проекту Ірина Бірко.

– Я потрапила по «швидкій» в гінекологічне відділення однієї з черкаських лікарень. Уперше набралася сміливості і сказала про свій статус. Прямо на гінекологічному кріслі. Лікарі вперше поставилися до цього адекватно: не злякалися і подякували за те, що я знайшла сили і попередила їх, – розповідає клієнтка організації. – Після операції до мене теж чудово ставилися, людяно, я б сказала. Тому я вдячна проекту RESPECT за те, що фахівці роблять мене сильнішою, і за необхідності я можу сказати про свій статус, а також за те, що проводиться робота з медиками і оточенням, і люди тепер не так вороже ставляться до тих, кого торкнулася проблема ВІЛ.

Між Черкаським обласним відділенням ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» та Черкаським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги укладено Меморандум про співпрацю, що дозволяє нашим організаціям спільними зусиллями реалізувати права незахищених верст населення на безоплатну юридичну допомогу та підтримати людей, що постраждали від протиправних дій через свій ВІЛ-позитивний статус.

Проект в області триватиме до червня 2016 року.

Проект впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID в рамках реалізації проекту RESPECT: «Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, щодо представників груп найвищого ризику в медичних закладах України», що здійснюється ЧОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ».

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору