Книгу-щоденник черкащанки Олександри Хмельковської (в дівоцтві Добровольської), написаний наприкінці 1940-х років, під час навчання в черкаській школі та в ленінградському інституті, представив сьогодні в Черкасах чоловік авторки, відомий україно-американський журналіст і письменник Лев Хмельковський, інформує "Прочерк".
Колишній працівник черкаського радіо, а нині – журналіст україномовної американської газети «Свобода» Лев Хмельковський приїхав до Черкас, щоб узяти участь у презентації книжки своєї покійної дружини Олександри під назвою «Хочется обнять весь мир», виданої нещодавно в черкаському видавництві Олександра Третякова.
– Моя дружина померла торік. Розбираючи її папери, я знайшов ці щоденники. Раніше ознайомитися з ними я не міг, адже незручно читати щоденники дружини, коли вона порається десь на кухні, – розповів Лев Костянтинович. – Ці щоденники, написані під час її навчання в черкаській школі №5 і Ленінградському гідрометеорологічному інституті, мене зворушили. Й не тільки тому, що це – моя дружина, а й тому, що я побачив світ того часу – як люди жили, про що переживали, які фільми дивилися...
Після завершення інституту Олександра Хмельковська багато років працювала на метеорологічній станції при Черкаському аеропорті. Наприкінці 1990-х років вона з чоловіком і дітьми вихала до Сполучених Штатів Америки, де останні роки жила в українському селі у штаті Нью-Джерсі.
Як зазначив під час презентації професор ЧНУ ім. Б.Хмельницького, доктор історичних наук Анатолій Чабан, дослідження повсякденної історії – це важлива тенденція у світовій історичній науці в останні десятиліття.
– Лев Костянтинович уже вдруге демонструє нам повсякденне життя простих громадян Радянського Союзу, – зазначив Анатолій Юзефович, маючи на увазі, що раніше у Черкасах вийшла книга юнацьких щоденників сина Льва Хмельківського Фелікса «Дневник лейтенанта». – Загалом хочу сказати, що Лев Костянтинович уміє гідно представити у світі Україну й Черкащину зокрема, демонструючи своєю журналістською роботою її авторитет, можливості, розповідаючи про її цікавих людей.
За словами видавця щоденника Олександра Третякова, видання щоденників – досить рідкісне явище, хоча саме щоденники дозволяють усім, хто цікавитися історією, не лише побачити «монументальну» історію країни, а й відчути дух того чи того історичного часу.
Із дружиною Лев Хмельківський прожив разом 56 років.
– Жити з нею було цікаво, але й важко: вона була дуже вимогливою, – зізнався Лев Костянтинович. Будучи глибоко віруючою людиною-християнином, він сподівається з’єднатися із нею у Господі після завершення свого земного життя.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram