Гостем чергового засідання краєзнавчого клубу «Моя Черкащина» 15 листопада став харківський журналіст, член НСКУ Віктор Козоріз, родом із села Великий Хутір на Драбівщині. В обласній бібліотеці імені Тараса Шевченка він презентував свою нову книгу «Льнообробне виробництво у Драбівській економії Барятинських та роль Анрі Ле Докта».
В невеликій за обсягом, але інформативно насиченій книзі на основі опрацювання значного масиву архівних документів та наукової літератури наш земляк висвітлив маловідому сторінку в історії краю. Ще у 1862 році у Драбові почала працювати збудована бельгійським агрономом-фермером Анрі Ле Доктом льонотіпальна фабрика, засівалися льоном значні площі на навколишніх землях. Фабрика була обладнана найсучаснішим на той час європейським устаткуванням – механічними станками бельгійського та німецького виробництва, паровою машиною.
У другій половині XІX ст. драбівське льоноволокно та насіння льону успішно експортували до Бельгії, Англії і Росії, де з нього виготовляли якісне полотно. Сама ж драбівська льонотіпальна фабрика вважалася однією з найкращих на теренах Російської імперії. Фабрика в Драбові була одним з найбільшим платників земського збору, за рахунок якого фінансувалися земські установи, народна освіта, медицина, утримувалися дороги тощо. Як відгомін далекої минувшини один із мікрорайонів Драбова і сьогодні в народі називають «Бельгія», оскільки там в часи роботи фабрики жили бельгійські фахівці.
Далекий досвід українсько-бельгійського співробітництва та залучення іноземних інвестицій має продовження сьогодні. Бельгійський інвестор Том Ван Гоі є генеральним директором товариства «Гранекс-Черкаси», що базується в селі Деньги Золотоніського району. Ним інвестовано близько 7 млн. євро і приблизно стільки ж буде інвестовано в найближчі роки, щоб збудувати кілька сучасних картоплесховищ та завод з виробництва чипсів.
Видана Віктором Козорізом книга має не тільки пізнавально-просвітницьке значення, але і добрим прикладом для розширення тематичних меж краєзнавчих пошуків, зокрема дослідження історії багатих господарських традицій Черкащини.
В презентації книги взяв участь депутат обласної ради Григорій Плічко, який сприяв її виданню. Уважно слухали автора культпрацівники, журналісти, краєзнавці, а також студенти черкаських університетів – національного імені Богдана Хмельницького та державного технологічного. Того ж дня Віктор Козоріз відбув до Києва для участі у прийомі в посольстві Бельгії з нагоди національного свята – Дня королівської династії.
На прохання краєзнавчої громадськості ближчим часом електронна версія книги буде розміщена в електронній бібліотеці на сайті «Краєзнвча Черкащина».
За повідомленням Департаменту культури та взаємозв’язків з громадськістю Черкаської ОДА.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram