У Черкасах через відсутність санепідеміологічних перевірок хворіють містяни

17 січня 2015, 18:27

889436

У Черкасах рівень захворюваності на грип і ГРВІ майже досяг епідемічного порогу. Коли в місті може бути оголошена епідемія, що спричинило ріст захворюваності і які штами вірусів нині "господарюють" у Черкасах, з'ясовував кореспондент vikka.ua.

Протягом цього тижня в місті офіційно зареєстровано 2521 хворого жителя, повідомили в Черкаській міській санітарно-епідеміологічній станції.

"Цей рівень захворюваності всього на 3,4% нижче епідемічного порогу. Іншими словами – ми перебуваємо на межі епідемії", – заявив головний державний санітарний лікар Черкас Василь Загородній.

"Якщо такими темпами відбуватиметься зростання захворюваності на грип, то вже наступного тижня ми можемо досягти епідемічного порогу", – спрогнозував він.

За його словами, у перший тиждень після Нового року рівень захворюваності на грип і ГРВІ в Черкасах був у півтора рази нижчий, ніж сьогодні. За минулий тиждень офіційно було зареєстровано 1037 хворих.

Однак перед самим Новим роком, тобто в останній робочий тиждень минулого року, кількість хворих була 1857 осіб.

Таку різницю Загородній пояснює святковими і вихідними днями.

"У перший тиждень 2015 року люди хворіли так само, але не зверталися до медзакладів за допомогою, бо були вихідні і вони самостійно лікувалися. Тому минулий тиждень був не показовим. Уже нинішній тиждень показав справжню кількість хворих, оскільки людям треба було йти на роботу, а вони не могли, тож зверталися до лікувальних закладів за відповідними довідками", – пояснив він.

Причини росту захворюваності

Як розповів головний санітарний лікар Черкас, за прогнозами українського інституту профілактики грипу та гострих респіраторних інфекцій, у цьому році епідемії або взагалі не повинно було бути, або вона мала бути низької інтенсивності.

"Але у зв’язку з тим, що фактично СЕС заборонено проводити будь-які перевірки, то скрізь відбувається порушення санепідеміологічного режиму, в результаті чого йде перезараження людей там, де цього не повинно бути", – зазначив Загородній.

"На багатьох об’єктах ігнорується протиепідемічний режим при підвищенні захворюваності на ГРВІ: не дотримується дезінфекційний режим, режим прибирання, провітрювання, не відстороняються від роботи хворі люди. А ми не можемо виходити на об’єкти і це контролювати, бо накладено мораторій на проведення перевірок", – наголосив він.

За його словами, зараз "фактично ніхто нікого не перевіряє".

"Ми раніше, знаєте, перевіряли і магазини, і аптечні заклади, і дитячі дошкільні, і школи, і лікувальні заклади, зокрема режим прибирання цих приміщень. При підвищенні захворюваності ми давали відповідні приписи, а зараз цю роботу не виконуємо через накладений мораторій на перевірки", – підкреслив керівник міської СЕС.

Ще однією з можливих причин росту інтенсивності захворюваності Загородній назвав несталі погодні умови, зокрема різкі перепади рівня температури повітря.

"Це таким чином могло вплинути, що людина на може зорієнтуватися, як одягатися. Дехто з жителів міг виходити на вулицю в легкому одязі. А переохолодження, як правило, призводить до захворювання. При перемерзанні здійснюється негативний вплив на імунну систему, її подразнює збудник інфекції, з яким людина стикається в громадському транспорті, на роботі, в магазині, банку тощо", – пояснив він.

Якими вірусами хворіють черкасці?

Як зазначили в міській СЕС,  у Черкасах, як і по всій Україні, "господарюють" традиційні штами грипу.

"Відбувається одночасна циркуляція вірусу грипу A (H3N2), А ("Техас"), А (H1N1) ("свинячий грип"), подібний до А ("Каліфорнія"), а також штам вірусу В ("Массачусетс")", – зазначив Загородній.

Раніше у ЗМІ повідомлялося про загрозу мутації нового виду вірусу грипу A (H3N2), однак думки експертів розділилися щодо тяжкості перенесення симптомів захворювання на цей штам грипу.

"Він мутував уже і не є таким агресивним, як тоді, коли тільки з'явився в Україні. Бо люди адаптувалися до нього, мали багато контактів із цим вірусом, тому вже немає такої тяжкої реакції", – сказав лікар.

Крім того, він назвав головні традиційні симптоми хвороби на грип і ГРВІ:

"Грип дуже контагіозний. Це – висока температура, ломота в кістках, болі очних яблук, грудний кашель, що супроводжується больовими відчуттями тощо", – резюмував Загородній.

У мерії готові до карантину в разі епідемії

У Черкаському міськвиконкомі заявляють, що готові до введення карантинних, обмежувальних заходів у разі оголошення епідемії грипу, однак поки що такої інформації  не отримували.

Як розповів директор департаменту охорони здоров'я та медичних послуг міськвиконкому Олег Стадник, наразі також і в медичних закладах не спостерігається значної заповненості ліжкомісць хворими на грип і ГРВІ.

"Я не можу сказати, що зараз ми розгортаємо додаткові ліжка в медичних закладах міста, – говорить він. – Межа епідпорогу поки що не перейдена, тому що зараз трохи змінюється температурний режим. Ми справляємося тим ліжковим фондом, який у нас в наявності".

У мерії нагадали, що моніторинг за епідемічним режимом – це функція санстанції.

"Як тільки вони нам повідомлять про епідемію грипу, про вжиття якихось карантинних заходів, обмеження масових зібрань, свят, то ми, безумовно, будемо готові тут же розгорнути додаткові ліжка. Поки що такої інформації і такого загрозливого моніторингу в нас немає", – запевнив Стадник.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору