У Черкаському онкодиспансері робитимуть унікальні операції

13 серпня 2019, 10:11

У Черкаському онкодиспансері з'являться палати як в "Охматдиті"

У Черкаському обласному онкодиспансері працюють над створенням Центру аутологічної трансплантації стовбурових клітин кісткового мозку з високодозовою хіміотерапією гемобластозів та солідних пухлин. Його повноцінне функціонування врятує життя значної кількості людей.

Для цього тут є всі передумови. Лишається кілька кроків. А втілюють цей проект у межах обласної програми «Трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку та периферичної крові на 2019-23 роки». Завдяки програмі в стінах диспансеру нині готують приміщення та займаються придбанням обладнання.

Про це розповів керівник медустанови Віктор Парамонов.

За його словами, на сьогодні в Україні є лише 2 центри, де можливо зробити аутологічну трансплантацію. Це, зокрема, Київський міський центр трансплантації кісткового мозку та Національний інститут раку.

– Застосування сучасних схем цитостатичної терапії дозволяє вилікувати або продовжити життя значній кількості пацієнтів зі злоякісними новоутвореннями, – пояснює Віктор Володимирович. – У 10-20% хворих стандартна хіміотерапія не викликає довготривалого протипухлинного ефекту. Це пов’язано з первинною або набутою резистентністю новоутворення. Одним зі шляхів подолання резистентності є збільшення дози цитостатичних препаратів, що викликає суттєве ушкодження клітин кісткового мозку, яке є невідновним. Серед методів, що дозволяють подолати гематологічну токсичність хіміотерапії, є якраз трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин периферійної крові – тобто власних клітин пацієнта. Трансплантація власної тканини дає змогу уникнути реакції «трансплантат проти хазяїна» та технічних труднощів із підбором донора. Принциповим відкриттям, що дозволило використання своїх кровотворних клітин для захисту кровотворення, стала можливість збереження їхньої життєздатності при низьких температурах упродовж тривалого часу.

Обласний онколог розповів, що на реалізацію програми виділили 27 млн грн з обласного бюджету. Цього достатньо, аби стартувати. Нині на 14 млн грн вже майже провели тендери для придбання необхідного обладнання. Водночас для стабільної роботи Центру потрібно забезпечити цілодобове моніторування, кисневе обладнання, дихально-наркозну апаратуру та ін. Тож, фахівці диспансеру розраховують і на освоєння в подальшому решти коштів.

У Черкаському онкодиспансері з'являться палати, як в "Охматдиті"

Передумови для роботи Центру трансплантації

Віктор Парамонов поінформував про наявні в диспансері передумови для повноцінної роботи Центру. Каже: найперше – це наявність «клінрумів», так званих «чистих» палат для захисту від зовнішніх впливів хворих із відсутністю лейкоцитів після курсів високодозової хіміотерапії. Таких наразі в онкодиспансері 5, до кінця жовтня буде ще 2 – безпосередньо для дітей. Подібні є лише в НДСЛ «Охматдит».

Ще одна з необхідних умов – сертифіковані лабораторні центри.

– Центр спеціальних лабораторних досліджень, що на базі нашого диспансеру, – надпотужний. Він акредитований відповідно до вимог ДСТУ ENISO15189:2015 на майже сотню досліджень. У складі центру: клініко-діагностична, цитологічна, імуногістохімічна лабораторії, оснащені сучасним обладнанням, – стверджує пан Віктор.

У Черкаському онкодиспансері з'являться палати як в "Охматдиті"

З-поміж іншого, за словами лікаря, необхідне обладнання для відбору клітин, що сподіваються одержати через програмні кошти вже у жовтні. Також обладнання для зберігання клітин – їхньої консервації в особливих умовах. У диспансері, до речі, очікують на нього найближчими днями.

У Черкаському онкодиспансері з'являться палати, як в "Охматдиті"

– Ось вже на днях сподіваємося отримати це обладнання, – сказав Віктор Володимирович. – Воно дозволить при нижче -100° зберегти материнські поліпотентні клітини, що «народять» нову кров, нове життя, коли з’являються еритроцити, тромбоцити з відібраних клітин. До кінця жовтня все це має працювати.

Також необхідні спеціальні медикаменти світового рівня. Із цим неабияк допомагає держава, розповів лікар:

– І ми маємо такі препарати. Так, вони дорогі, але ж ефективні. Ми навіть збільшили потужності складу зберігання ліків. Маємо вже цілу кімнату. Хворі одержують їх безкоштовно через автоматизовану систему видачі. Кожна людина водночас має змогу на інтернет-порталі диспансеру побачити залишки. Для дітей ми забезпечені медпрепаратами майже 100-відсотково. Для дорослих в останні роки – на 60-70 %, раніше лише на 17-20%. Решту дає обласний бюджет або люди докуповують самостійно.

У Черкаському онкодиспансері з'являться палати, як в "Охматдиті"

Серед наступних умов і висококваліфікований лікарський персонал. Таких в установі більше сотні, понад 50 з яких мають вищу кваліфікаційну категорію.

Додатковим аргументом для створення Центру аутологічної трансплантації є можливість отримувати якісні компоненти крові за бюджетні кошти, завдяки модернізації служби крові області.

Уже до кінця жовтня тут планують розпочати роботу в тестовому режимі, а наприкінці року – взятися за лікування першого пацієнта.

У Черкаському онкодиспансері з'являться палати, як в "Охматдиті"

Паліативна допомога

Обласний онколог розповів і про реалізацію обласної програми паліативної допомоги на 2015-2020 роки. Зокрема, про створення у 2017 році обласного центру паліативної допомоги, який обладнали в тому числі завдяки гуманітарній допомозі з-за кордону. Центр є головним організаційно-методичним центром щодо розвитку паліативної допомоги в області.

Спільно оглянули умови перебування тамтешніх пацієнтів.

Водночас Віктор Парамонов зазначив і про цінність профілактичної роботи. Він повідомив про роботу 5 Кабінетів здоров’я жінки, що ефективно працюють в районах області. А також наголосив на посиленні такої роботи та впровадженні подібних проектів стосовно здоров’я чоловіків.

Довідково:

Щорічно в області реєструють майже 5 тис. нових випадків захворювання на рак. На диспансерному обліку перебуває 40 тис. онкохворих.

Щороку в стаціонар госпіталізують близько 14 тис. пацієнтів, із яких близько 40% жителі сільської місцевості. Щорічна кількість відвідувань у диспансерно-поліклінічне відділення становить понад 60 тис.

У закладі найвища поміж усіх лікувальних установ області хірургічна активність, оперують понад 90 % хворих хірургічних відділень.Щороку виконують близько 5 тис. оперативних втручань.

За інформацією прес-служби Черкаської ОДА

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору