У Апеляційному суді Черкаської області назрів конфлікт інтересів?

09 квітня 2015, 13:52

2cdbed97a3252cdb5d2744be0d0f852f_L (1)

17 квітня відбудуться загальні збори з виборів голови Апеляційного суду. Чи це співпадіння, чи так уже допекло судді Апеляційного суду Сергієві Бондаренку, тільки от мовчати він не став, а виклав аудіозапис, зроблений наприкінці 2013 року. Запис доводить, що тиск керівництва у прийнятті потрібних рішень у судах нікуди не зник, пише Вечірка.

Так, Сергій Бондаренко заявив про систематичний тиск через відмову судді ухвалювати неправосудні рішення, зокрема у справі ПАТ «Азот», яке намагалось виселити зі службового приміщення вчителя однієї з черкаських шкіл. За словами Сергія Бондаренка, за рішення на користь ПАТ "Азот" суду безоплатно було б надано приміщення в ПК «Дружба народів» для святкування Дня суду. Суддя Сергій Бондаренко виніс рішення, яким відмовив виселяти вчителя з гуртожитку. «Це неправильно, радитися треба», – повчав і вичитував його, якщо вірити почутому аудіозапису, голова Апеляційного суду Бабенко. Запис розмови був опублікований активістом, юристом ВГО «Автомайдан» Романом Маселком. Справа судді Сергія Бондаренка стала основою до створення ним групи в Фейсбуці «Суддівська сотня», куди можуть звертатися всі, хто зазнав суддівського тиску.

Аудіозапис виклали на загал, пішли коментарі, розгорівся шум, Бабенко скликав прес-конференцію, під час якої припустив, що аудіозапис – «це купа нарізки з підключенням своїх фраз.

- Я такого не можу згадати, пояснити, чи я говорив ці слова. Уявлення не маю, звідки такі слова, чому він таке розказує. Він (Бондаренко – Ред.) питає про конкретні якісь справи, а я відповідаю то тихіше, то голосніше, то взагалі не чути... Але чи мої відповіді відносяться до тих запитань, важко сказати, - пояснює під час прес-конференції Володимир Бабенко. – Головне, що таких розмов дійсно не було, тим більше, якщо він стверджує, що це було в моєму кабінеті, це абсолютна нісенітниця. Я з цим суддею спілкуюсь виключно на нарадах суддів чи працівників апарату.

Активісти «Автомайдану» вважають цей запис «першим і унікальним доказом існування кругової поруки в судовій системі», тому вирушили до Черкас особисто дізнатися у голови суду Володимира Бабенка всі аргументи, які б спростовували чи, можливо, навпаки, підтверджували факт існування такої розмови. Вони запропонували Бабенку пройти перевірку на детекторі брехні і на ньому підтвердити свої слова, щоб зняти це питання, однак Бабенко відповів категоричною відмовою.

Що спливає на поверхню?

Бабенко певен: історія півторарічної давнини спливла на поверхню неспроста. Мовляв, за два тижні вибори голови Апеляційного суду.

- Чому саме зараз у «принципового» судді за декілька днів до виборів голови суду прокинулось сумління, не зрозуміло. Як взагалі можливо тиснути на суддю, коли він уже виніс рішення? Думаю, що ці звернення направлені на те, що дуже мало часу лишилося до виборів голови суду, тому за цей час важко їх спростувати або виправдатися, - пояснив Володимир Бабенко. – Суть таких гучних заяв зводиться до намагання нашою «золотою молоддю» усунути конкурентів та будь-якою ціною захопити владу в колективі. Бондаренко Сергій, хизуючись, що він «приглянувся» одному з політиків, який за його словами, пообіцяв зробити з нього голову суду, «розповсюджує» свої брехливі кляузи у різні інстанції з метою скомпрометувати керівництво апеляційного суду. Раніше Бондаренко пояснював, що автомобіль йому спалили, тому що я йому погрожував на нараді суддів, де вирішувалось питання про збір коштів на допомогу прикордонникам у зоні АТО, сьогодні він вже вигадав, що у зв’язку з розглядом справи.

Судячи зі слів Сергія Бондаренка, він не претендує на посаду голови суду: «Навіть якщо припустити, що 17 квітня на зборах суддів мою кандидатуру запропонують, а таке можливо, то я зніму її».

За словами Бабенка, «користуючись своїм статусом судді, Сергій Бондаренко постійно провокує конфлікти, ображає простих працівників суду, жінок, суддів. За такі речі по-чоловічому треба «давать по морді».

- Якщо з таких суддів буде складатися суддівський корпус в Україні, я особисто в такій системі себе не бачу, - Володимир Бабенко налаштований рішуче. - У зв’язку з такою системою обрання голови суду у різних регіонах та районах нашої області загострюється боротьба за крісло, розповсюджується різного роду компромат, що явно не на користь авторитету судової системи. Я, на жаль, не бачу швидких варіантів подолання недовіри до судової системи і все більше переконуюся, що швидко можна подолати вказану проблему тільки прямими виборами суддів громадами.

Володимир Бабенко, який збирався писати заяву на звільнення з роботи, зрозумів, що «тиск на нього свідчить про його велику вагу в колективі і розуміння деяких псевдосуддів, що інших варіантів виграти чесні вибори у них немає»:

- Тому я приймаю виклик, побачу які пасквілі ще вигадають мої конкуренти і впевнено піду на вибори голови суду, - рішуче заявив Володимир Бабенко.

Сергій Бондаренко теж здаватися не збирається, тож він зустрівся та подав відповідні докази Уповноваженому з прав людини, а також Голові Комітету ВР з питань запобігання і протидії корупції Єгору Соболєву. 2 квітня він зустрівся з керівником Управління спеціальних розслідувань Сергієм Горбатюком, Генеральним прокурором України Віктором Шокіним , який підтвердив, що бере цю справу під контроль та забезпечить належне розслідування.

- Головне - приклад Бондаренка надихнув інших суддів, які вже готові давати свідчення. Це власне те, чого ми добиваємось - спонукати чесних суддів, яким остогидло бути інструментами корупційної чи репресивної машини, а хочеться бути суддями, яких люди будуть поважати і довіряти боротись проти системи та викривати факти корупційного тиску у судах, – написав Роман Маселко у на своїй сторінці у Фейсбук і пообіцяв максимально підтримувати таких суддів. – Ми однозначно доведемо справу до кінця, доб’ємось об’єктивного розслідування та покарання винних.

Виходить, що виносячи сміття з хати і влаштовуючи публічні розбірки, судді самі не вірять у справедливість суддівської системи… Як можна повернути довіру народу до судової системи, якщо самі судді не сподіваються на її справедливість? Про який кодекс професійної етики судді йдеться, якщо стаття 1 вказує: «Суддя повинен завжди поводитися так, щоб зміцнювати віру громадян у чесність, незалежність, неупередженість та справедливість суду».

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору