У 1865 році громадський банк опинився в епіцентрі скандалу, – що насправді побудував Городецький у Черкасах

22 травня 2017, 23:51

Черкащани чули, що архітектор Владислав Городецький "точно" доклав руку до спорудження Громадського банку, де нині розміщується редакція "Черкаського краю", готелю "Слов’янський" або Блакитного палацу, а також єврейської та жіночої гімназій. В переліку дві споруди, які він таки побудував, і п’ять, в авторстві яких Городецького “підозрюють”. "Все, незвичне, що є в Черкасах, побудував Городецький" – жартують місцеві екскурсоводи, пише "in.ck.ua".

Владислав Городецький звів у Черкасах будівлю Жіночої гімназії, зараз це Будинок юнацької творчості по Смілянській, і банк по Хрещатику, де зараз розташовується редакція газети "Черкаський край". Хоча й тут науковці ніяк не помиряться. За одними джерелами, точно невідомо, який саме з двох банків по Хрещатику побудував Городецький – розповідає Наталія Воробйова, архітектор Обласного управління архітектури та містобудування.

Жіноча гімназія

Це чудо архітектури коштувало місту фантастичної на той час суми – 83 тисяч рублів. Його будували в 1903-1905 роках. Це був перший "палац" міста у стилі модерн, оздоблений черепашками на даху, квітковими гірляндами, з використанням незвичних архітектурних прийомів, характерних для стилю Городецького. У грудні 1905 році тут вперше почали навчання 360 юних міщанок і дворянок. У гімназії навчалися тільки доньки найбагатших родин, виховання було світським. Викладачками в гімназії були випускниці інституту благородних дівиць, де вони вчилися разом із графинями та баронесами.

Громадський банк 

Ця споруда, за документами, обійшлася місту в 19 тисяч рублів. Відкритий у 1864 році, банк уже за рік опинився в епіцентрі скандалу. З'ясувалося, директор узяв позику в 10 тисяч рублів на власний дім, а потім попросив у губернатора про звільнення, щоб не мати проблем. Але в результаті виявилося, що він взяв не десять, а 20 тисяч. У 1914 році за проектом Городецького збудували приміщення, де зараз "квартирується" редакція газети "Черкаський край".

Крім цих двох споруд, Городецькому “приписують” ще цілий перелік будівель, про який йдеться далі. Щоправда, в Обласному управлінні будівництва та архітектури зазначають: приписати його авторство, звісно, можна, але це відбувається за принципом схожості. Мовляв, у певному містечку є будинок, точно зведений Городецьким, а оця споруда Черкас на той будинок схожа. Отже, це побудував теж він.

Міністерська чоловіча гімназія (старий корпус Музичного училища)

Зараз це старий корпус Музичного училища, а раніше в будівлі квартирувалася Перша міністерська чоловіча гімназія. Авторство приписують Городецькому, навіть подейкують – із цієї споруди розпочалася його кар’єра, адже будинок спроектований в улюбленому стилі архітектора – модерн. Інші дослідники іронізують: будинок занадто простий для Городецького. Документи мовчать, свідчень, які розсудять науковців, просто немає.

Церква

Домову гімназичну Святопречистенську церкву, розміщену на території Міністерської чоловічої гімназії, збудували після 1891 року. Домовою її називали за компактність і розміщення на території іншої установи. Зараз церкви вже не існує. Документальних підтверджень, що її автор Городецький – теж.

Рибні ряди

Залишки будівлі розташовані всередині території четвертого корпусу ЧНУ в центрі міста по вулиці Остафія Дашкевича. Колись квартал між вулицями Хрещатик, Дашкевича, Шевченка і Байди Вишневецького був Михайлівським базаром, де торгували м’ясом, овочами та дніпровською рибою. Міська дума звела тут цегляні торгові м’ясні та рибні ряди. За міськими байками, автором рибних рядів, був, звісно, Владислав Городецький. Будівля мала глибокі погреби, побутові кімнати та комори. Проте є й інша версія. Науковці зазначають, що ці ряди – надто несерйозна для Городецького річ. Документів, що всіх розсудять, немає.

Блакитний палац

Блакитний Палац – будівля колишнього готелю "Слов’янський". Його авторство теж приписують Городецькому. На першому поверсі, де розташовувалися магазин годинників І. П. Зейгера та кондитерська "Константинополь", і нині зберігся декор карнизів та розетки і капітелі колон, прикрашені листям лотоса та аканта. Номери готелю на другому поверсі виконані у віденському стилі, там зупинялося багато відомих і заможних людей.

Єврейська гімназія

Єврейську гімназію, а нині Черкаську художню школу імені Данила Нарбута, збудували в 1910-х роках. Будівлі приписують певні риси архітектурного стилю Городецького. Однак жодних документальних згадок і підтверджень цьому немає. 

Згідно з реєстром національних пам’яток України, всі ці п’ять будівель зазначені “збудованими невідомим автором”. Тому всі міські архітектори та любителі старовини мають вдосталь простору для суперечок і розслідувань.

Найцікавіші творіння Городецького поза Черкасами

Владислав Городецький був ювеліром, художником, гравером, розписував плафони, малював фрески й ескізи до театральних вистав. Архітектор працював у стилях модерн, ампір, рококо та інших. Він любив надавати своїм творінням незвичних казкових форм. Які незвичні будівлі він звів у інших містах?

Римо-католицький костел Святого Миколая у Києві

Казковий готичний храм зі шпилястими ріжками веж, трояндами вікон і оздобленням, схожим на кам’яні гілки дерев, що обросли споруду з усіх боків. Зверху храм схожий на григоріанський хрест. Вежі мають висоту 60 метрів, внутрішні куполи – 36 метрів. У храмі може перебувати до 2 тисяч осіб.

Караїмська кенаса у Києві

Молитовний будинок неподалік Золотих воріт збудували у 1900 році в мавританському стилі. Стіни кенаси мають товщину 1,5 метра, тому на спорудження пішло півмільйона цеглин. Тут же було електричне освітлення, вентиляція і опалення, вікна оздоблені вітражами.

Лікарня в Мошнах

Дерев’яна будівля за 25 кілометрів від Черкас нагадує російську "ізбу". Князь Воронцов мав будинок у Мошнах, його племінниця Катерина Балашова й замовила проект лікарні Городецькому.

Мавзолей Потоцьких у с. Печера

Костел-мавзолей збудували в 1904 році в стилі модерн, з рисами середньовічного романтизму. З костелом межує невеличка вежа, звідки можна спуститися до родинного склепу Потоцьких. У радянські часи місцева влада влаштувала тут клуб із кіноустановкою.

Будинок із химерами

Власний дім Городецького у Києві. Будівництво намагалися зупинити, адже будинок на крутому схилі побудувати неможливо. Однак Городецький знайшов вихід – три поверхи виходять на верхню сторону вулиці, шість – на протилежну. Фасади асиметричні, прикрашені зовні й зсередини величезною кількістю архітектурних деталей роботи італійського скульптора Еліо Саля. Серед зовнішніх скульптур є слони та носороги, ящірки й жаби, пітон і крокодил, бій пантери з орлом, величезне латаття, фантастичні риби, косулі й русалки. 

Всередині дім стилізований під морське дно, на стелі – велетенське зображення восьминога. У ті часи квартири будинку здавали в оренду вдвічі дорожче, ніж зазвичай у Києві. Городецький жив у квартирі з 13 кімнат. Під домом була пральня, винний погріб і корівник, а на шостий поверх їздив вантажний ліфт.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору