На Чигиринщині фахівці розмірковують, як можна врятувати легендарний дуб Максима Залізняка. Дерево наразі потерпає від ненайкращого стану ґрунту та потребує спеціального підживлення.
Завідувачка філіалом "Холодний Яр" Національного історико-культурного заповідника “Чигирин” Віта Макарюк розповіла у коментарі журналісту Про все, які роботи проводяться нині, щоб подовжити життя легенди.
"Так складається, що дуб Максима Залізняка, як символ Холодного Яру, мав би належати до компетенції спеціалістів новоствореного Національного парку “Холодний Яр”, - розповіла Віта Макарюк. - Однак сталося, що поки що він знаходиться на території Національного заповідника “Чигирин” і залишається під нашою опікою. На сьогодні я є завідувачкою філіалом цього заповідника, де більше 30 років Богдан Легоняк посідав саме цю посаду, а тепер вже виконує обов’язки директора Національного природного парку. Тому опіка за знаменитим велетнем перейшла від нього до мене. Коли я познайомилась з агроном-технологом науково-виробничої агрофірми “Урожай“ Юрієм Валасуном, ми разом почали міркувати, як можна врятувати дуб"
На думку фахівця, проблема всихання дерева не стільки в тому, що потрібно постійно обробляти крону та стовбур від злісних шкідників, а більшою мірою ще й ґрунті.
Інститут здоров’я рослин, який розташований в Черкасах, зробив розгорнутий аналіз ґрунту з глибини 30 сантиметрів та 60 сантиметрів. З’ясувалося, що кислотність землі у попередніх спробах рятувальних заходів вдалося вирівняти, але й цього було недостатньо. Грунт є занадто кислим для такої породи як дуб, тому його хочуть розкислити перш, ніж вносити інші хімічно-органічні елементи. На етапі розкислення потрібно дати магнію, а замість крейди використають доломітове борошно.
Водночас, поки вегетація у розпалі, спеціалісти не можуть взятися за цей процес, аби дерево не входило у стресовий стан.
"Нами ведуться консультації зі спеціалістами, які працюють в Інституті біоресурсів та природокористування, - продовжує Віта Макарюк. - Це Анатолій Кушнір та його колеги, які в свою чергу дали свої рекомендації щодо догляду за Дубом. Вони відправили наші аналізи фахівцям у сфері ґрунтознавства з України, Латвії та Польщі. І ось коли всі думки та наукові висновки будуть зібрані до купи, буде визначено остаточно, які сполуки і в якій кількості можна вносити у прикронову зону дуба. Все потрібно робити зважено і без поспіху".
Відвідувачі могли помітити, що зараз кора дуба стягнута трьома поясами, для того, щоб вона не осипалась. Наразі триває боротьба між естетичним виглядом дерева та її здоров’ям, а для останнього потрібно було б, щоб він кору таки скинув. Фахівці розводять руками і зізнаються, що не можуть кардинально омолодити дерево. Проте, запевняють, що можуть подовжити його вік.
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram
Мені здається є проблеми більші за дерево