Тулубівські “яйця” виявилися фонтанами-привидами – цікаві факти про водограї Черкас

16 серпня 2015, 23:45

Від найстарішого до студентського, від сухого до модернового - журналісти "Дзвону" склали Топ-10 найцікавіших фонтанів Черкас.

1. Найстаріший

003-600x450«Найпершим фонтаном нашого міста можна вважати той, що знаходиться біля обласної ради, – розповідає Сергій Овчаренко, директор черкаського «Водоканалу». – Цей фонтан було спроектовано відразу після оголошення про створення Черкаської області. Перший варіант фонтану складався з пам’ятника дівчині з гроном калини і власне з фонтану. Зараз цей пам’ятник встановлено на території «Водоканалу». Згодом дівчину замінила чаша у вигляді квітки, проте довгий час фонтан не працював, зіпсувався. І вже нещодавно цей фонтан набув того виду, який є на даний час.

2. Модерновий, «сухий»

сухийЦе фонтан біля «Водоканалу». Збудований у сучасному стилі, тобто вода витікає не з чаші чи іншого резервуару, а з землі. Даний фонтан є улюбленим місцем відпочинку черкаської малечі, там завжди людно. У планах підприємства – встановлення «сухих» фонтанів у більшості мікрорайонів міста.

3. Найдорожчий

ljhjubq«Найдорожчим я б назвав фонтани на Соборній площі у вигляді гранітних шарів. Бо ніхто насправді не знає скільки грошей було на них потрачено. – каже Овчаренко.  – За часів попередньої влади губернатора Тулуба черкаських підприємців «нагинали» щоб вони вкладали гроші у будівництво фонтанів. Також невідомо на чиєму балансі ці фонтани знаходяться. Такі собі фонтани-привиди.

4. Перший музичний

dvorec-600x338У 1980 було відкрито фонтан на площі біля «Дружби народів». Тоді він називався „водограй кольорової музики“. У 2011 році у Палаці культури «Дружба народів» розпочалася масштабна реконструкція. Окрім іншого, було реконструйовано площу і фонтан перед палацом. Але навіть після реконструкції головною «фішкою» фонтану залишається світло-музика.

5. Фонтан-акваріум

021-600x450У парку Ювілейному поблизу літнього кінотеатру живуть рибки. «Так склалося історично, що риби в цьому фонтані жили завжди. – розповідає очільник комунального підприємства «Дирекція парків» Микола Бондаренко. – коли цього року проводили ремонтні роботи, рибок зібрали у окреме відро, а потім назад випустили. Зараз подумуємо над реконструкцією всієї площі, то після реконструкції запустимо декоративних червоних риб.

6. Студентський

054-600x450Фонтан біля Черкаського технологічного університету. Був споруджений одночасно з навчальним закладом. У 1990-их роках він був засипаний, а на його місці створено клумбу. І вже  2010 році в адміністрації університету виникла ідея відродження фонтану у вигляді книги. Студенти, що є любителями всіляких прикмет «на удачу» відразу пустили поговір, що він приносить успіх у навчанні тим, хто кине до фонтану монетку.

7. Де прали одяг

4_thumb2-600x453Фонтан на площі 700 річчя Черкас біля пам’ятника Бояну. «Довгий час цей фонтан, як і більшість у місті не працював. А тоді до якогось свята надійшла термінова рознарядка «включить». Звісно, начальству не завжди можна пояснити що відразу не включиш, тому як тільки фонтан запрацював, поїхав його перевірити. А там два бомжі перуть одяг. Побачили мене і дякують, що я їм таке добро зробив, – розповідає Сергій Овчаренко. – Кажуть інколи бачили там до 10 бомжів одночасно. Я їх проганяти не дозволяю, бо ніхто не знає чому в людей так склалася доля.»

8. Візитівка з фотографій

022-600x450Фонтан де фотографуються майже всі гості Черкас – Русалонька у Ювілейному парку міста. Парк було закладено у 1967 році, тоді ж і з’явилася скульптура Русалоньки, яка сидить посеред озера. Проте, так як скульптура була бронзовою, то її викрали невідомі. У квітні 2009-го до Русалонька повернулася на своє місце. Хоча нова нагадує попередню хіба у загальних рисах, а найбільша відмінність криється в тому, що гранітна, по суті, не є фонтаном, а просто скульптурою на воді.

9. «Ніжність троянди»

0431-600x450Це порівняно новий фонтан, який з’явився у 2010 році. Його особливість – це єдиний фонтан, що має своє офіційне ім’я. Гіпсова фігура тендітної дівчини, яка ніжиться на пелюстках троянди, відтепер прикрашає сквер Хіміків. Прикрасу для водограю зробив черкаський скульптор Владислав Димйон. За задумом автора, скульптура, особливо колючки на ній, відображають жіночий характер.

10. У приміщенні

0401-600x450У черкаському торгівельно-розважальному комплексі «Любава» фонтан розміщується на першому поверсі. Зазвичай, встановлення водограїв у подібних закладах є розповсюдженою практикою, але для Черкас це щось нове. Фонтан у «Любаві» вже перетворився на своєрідне культове місце відпочинку, біля нього проводять психологічні тренінги, майстер класи, відбуваються масштабні святкування. Дно фонтану рясно всипане монетками.

11. Втрачений

Цей черкаський фонтан не потрапив у топ-10 лише тому, що … його нема. Одне з найулюбленіших місць відпочинку черкащан різних поколінь – фонтан за приміщенням Драматичного театру. Довгий час він не працював, потім вся площа потрапила під реконструкцію, проти якої боролись активісти. Навіть торгівельний центр який там планувався мав називатися «Фонтан-сіті»… Але нині та місці колишнього фонтану активно ведеться спорудження багатоповерхівки.

«Фонтанів у Черкасах вкрай мало, як для обласного центру, – розповів редакції Сергій Овчаренко, директор міського «Водоканалу».  – Більшість із них обслуговує наше підприємство, ті що знаходяться в паркових зонах – на балансі комунального підприємства «Дирекція парків», або на балансі підприємств, на території яких знаходяться. Цього року міська рада виділила 427 тисяч гривень на обслуговування фонтанів. Це не такі й великі кошти, особливо якщо врахувати, що понад 70% з них іде на оплату електроенергії.»

Найвідомішим фонтаном у області є фонтан «Змія», що знаходиться на території уманського дендропарку «Софіївка» (всього на території парку розташовано вісім фонтанів). Точна дата, коли встановили статую змії на камені, – невідома, як невідомий і автор цієї оригінальної скульптури. Можна припустити, що Змія була встановлена після 1851 року (в 1852-1859 рр.). Можливо, що в 1870 році під час повені вона була знесена потоком води (як це було і в 1980), а встановлена знову лише після Великої Вітчизняної війни, тому що у всіх відомих роботах про “Софіївку” до 1939 р. включно про Змію не згадується.

Існує така легенда про похід греків на Трою, увіковічнена у водограї:

“На узбережжі Егейського моря біля гори Авлід було безвітряно, кораблі не могли плисти і зупинилися. Вийшли греки на берег, знайшли прекрасну поляну, оточену платанами, де з-під землі било чисте дзеркальне джерело. Тут розвели вогнище і почали приносити жертву богам. У цей час з-під вогнища виповзла величезна змія і на очах воїнів швидко ковзнула крізь гілля платана до горобиного гнізда, де в теплі весело щебетали вісім пташенят. Змія миттєво їх з’їла, а мати горобчиха металася навкруги і жалісно плакала за своїми дітьми. Змія з’їла і її і відразу ж застигла каменем в непорушній позі. Усі воїни-ахейці з жахом, здивовано спостерігали те, що відбувалося, і лише віщун Калхас сказав: “Що це ви всі оніміли, ахеї? Це ж всемогутній Зевс подав нам свій знак. Змія з’їла вісім пташенят, а їх матір дев’яту. Це стільки років ми будемо воювати з троянцями, а на десятому році ми знищимо Трою”.

Традиція кидати монети в фонтан, так само як і в інші водойми прийшла до нас з язичницьких часів. Воду вважали даром Богів. Вважалося, що спершу необхідно задобрити духа води жертвою, і лише тоді розпочинати молитву до нього.

Наталя Писарева

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору