Реалізація проекту будівництва Канівської гідроакумулюючої електростанції, затвердженого Кабміном майже півтора роки тому, як очікується, стартує вже цього року.
Про це інформують dsnews.ua.
ПАТ "Укргідроенерго", що управляє об'єктами вітчизняної гідроенергетики, планує почати будувати нову ГАЕС за рахунок власних коштів, які складуть 20%. Основне ж фінансування (проект наприкінці 2013 оцінювався більш ніж в 11 млрд грн.) готові надати міжнародні фінансові установи, з якими вже проведено кілька етапів переговорів, де проектом була дана висока оцінка.
Так, наприкінці березня Київ відвідали експерти Світового банку та Європейського інвестиційного банку, обговорити з українською стороною параметри цього проекту і вивчили майбутній будівельний майданчик, після чого вони підтвердили наміри щодо його фінансування.
"Це дуже масштабний інфраструктурний проект навіть у масштабах держави", - заявив генеральний директор "Укргідроенерго" Ігор Сирота.
Канівську ГАЕС, яка має стати одним з ключових об'єктів вітчизняної енергетики, планували побудувати ще в 80-х роках минулого століття. Тоді в районі Канева почалася підготовка майданчика під електростанцію рекордної потужністю 3,6 тис. МВт і навіть була проведена частина початкових будівельних робіт. Але в 1991 р, після розвалу СРСР, все було заморожено.
Лише кілька років тому проект реанімувався - в 2013 р він отримав позитивний висновок державної експертизи і був схвалений науково-технічною радою Міністерства енергетики та вугільної промисловості. А міжнародні фінансові організації, яким він був представлений, підтвердили свою готовність виділити необхідні кошти, зазначивши відповідність проекту найвищим світовим стандартам. Нарешті, в травні минулого року за підсумками громадських слухань більшістю голосів було прийнято рішення про необхідність відновлення будівництва гідроакумулюючої електростанції в Каневі.
ГАЕС покликана вирішити відразу кілька актуальних проблем:
- забезпечити покриття попиту на піку добового споживання електроенергії;
- згладити провали навантажень в нічні години, одночасно покращуючи режими роботи теплоелектростанцій і атомних електростанцій;
- регулювати потужність, навантаження і міжсистемні перетоки, сприяючи ефективному регулюванню вітрових і сонячних електростанцій (і в періоди мінімального навантаження).
Все це повинно дозволити збалансувати роботу української енергосистеми і заощадити сотні мільйонів гривень щорічно за рахунок зниження кількості пусків станцій і стабілізації їх навантаження.
Також до плюсів будівництва Канівської ГАЕС зараховують вигоду місцевій громаді. Відповідно до програми будівництва понад 300 млн грн. буде вкладено у зведення соціального житла, реконструкцію автомобільних доріг, будівництво газопроводів і систем водопостачання, а також інші об'єкти інфраструктури Канева та Канівського району.
Нове підприємство повинно забезпечити близько 250 робочих місць, і зайняти на будівництві до 2 тис. осіб різних спеціальностей, з яких, за словами Ігоря Сироти, не менше половини складуть місцеві жителі. Після ж завершення будівництва і запуску в експлуатацію Канівська ГАЕС буде виплачувати тільки податків близько 30 млн грн. щорічно.
Проте обговорення цього проекту викликало багато занепокоєння з боку канівчан, зокрема проблема можливого руйнування берегової лінії під час роботи гідроакумулюючої станції, екологічної безпеки регіону та корупційної складової масштабного будівництва.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram