14 серпня Православна церква вшановує святих мучеників Маккавеїв, а також Животворчий Хрест Господній. У народі це свято відоме як Маковія або Медовий Спас.
Маковія цьоріч ще святкують за старим стилем, адже перехід на новоюліанський календар відбудеться з 1 вересня.
У Черкасах у Свято-Троїцькому кафедральному соборі святкове богослужіння розпочнеться у понеділок, 14 серпня, о 8:00. Про це у коментарі Про все розповів керівник інформаційної служби Черкаської єпархії ПЦУ, священник Андрій Шпунт.
- Розпочнеться богослужіння, за традицією, з освячення води. Потім звершиться святково-божественна літургія, після якої священнослужителі окроплять вірян освяченою водою, - говорить він.
До храму люди зможуть приходити протягом усього дня.
- У нашому храмі чергуватимуть священники, аби приділити увагу всім вірянам, які не могли прийти зранку. Чергуватимуть вони аж до вечірнього богослужіння - до 16:00. Навіть, якщо хтось підійде і після цього часу, священники не залишать їх без уваги, - додає Андрій Шпунт.
Передбачена на свято Маковія і онлайн-трансляція богослужіння, яку можна переглянути на сторінці собору у Facebook.
Також у цей день віряни несуть до церков освячувати різнотрав'я, мак та мед.
- Люди приносять те, що земля вродила, часто це лікарські рослини. Раніше наші предки лікувалися саме травами і саме в цей період їх збирали, - зазначає священник.
Одним із символів свята Маковія є страви із маком. Заступник директора черкаського ЦНАПу Ігор Волошин розповів у коментарі Про все, що у його родині традиційно готують паляницю з маком. Мак для страви перетирають старовинним способом: за допомогою макітри та макогона.
- У нас досить міцні зв'язки в родині. Традиційних страв і певних обрядових моментів нас навчила бабуся по маминій лінії. На жаль, бабусі уже немає в живих, але ці традиції живуть і досі. Ми намагаємося на всі великі свята збиратися родиною. А зараз я тішуся, що Україна переходить, а точніше повертається, до новоюліанського календаря. Ми повинні бути разом із усім цивілізованим світом, - говорить Ігор Волошин.
Андрій Шпунт говорить, що свято Маковія наразі є символічним для України.
- У цей день ми вшановуємо мучеників Маккавеїв, які були юдеями та страждали від жорстокого сирійського царя за віру в істинного Бога. Їхня боротьба за свою віру, землю, народ і свободу - приклад для нас. Вони виступали проти іноземних поневолювачів, тому ми можемо провести паралель із сьогоденням. Наш народ зараз повторює цей подвиг. Тому це свято нині дуже символічне для українців.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram