Найбільшими боржниками за спожитий газ у Черкаській області є міста Сміла, Умань та Чигирин. Вони перебувають під загрозою не отримати номінації на постачання природного палива. А не за громами опалювальний сезон, який у випадку, якщо теплопостачальні підприємства вищеперерахованих міст та інших районів, по яких є заборгованість, не розрахуються із боргами, може опинитися під загрозою, пише "ВиЧЕрпно".
Підготовка до опалювального сезону вже завершується. Про це у ході координаційної наради наголосив голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко.
– Маємо непогані показники розрахунку за спожитий природний газ в області – 91 відсоток. По Україні за цим показником ми займаємо друге місце. Разом із тим, існує значна сума заборгованості, а це майже 336 мільйонів гривень. І якщо не буде погашена ця заборгованість, то не буде відповідних номінацій. Такі проблеми ми вже мали в минулому році, — відзначив Юрій Олегович.
У свою чергу директор департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства ОДА Сергій Демиденко акцентував увагу на найбільших боржниках. Серед них Чигиринські теплові мережі – загальний борг підприємства 8,1 млн грн (перед НАК «Нафтогаз» — 4,2 млн грн, перед ПАТ «Черкасигаз» — 3,9 млн грн ). Підприємство перебуває у критичному стані, джерел погашення заборгованості немає, тому опалювальний сезон там перебуває під загрозою зриву. У Кам’янських теплових мереж загальний борг перед НАК «Нафтогаз Україна» складає 24,2 млн грн. Уманьтеплокомуненерго заборгувало 78,8 млн грн. Є заборгованість, хоча дещо й менша, і у Звенигородського, Корсунь-Шевченківського, Чорнобаївського та ще деяких підприємств теплових мереж області.
Проте вже майже традиційно лідером по заборгованості залишається ТОВ «Сміленергоінвест», загальний борг якого перед газопостачальним підприємствами вже склав 178,2 млн грн, що становить 53% від загального боргу по області. Тільки перед ПАТ «Черкасигаз» їхня заборгованість склала 72,6 млн грн.
– У минулому році заборгованість була 90 мільйонів гривень, а у цьому – 176, — зауважив значний приріст заборгованості Сергій Демиденко.
У минулому році підприємства-боржники попідписували графіки погашення заборгованості, проте згодом перестали їх виконувати, наголосив у свою чергудиректор ПАТ «Черкасигаз» Сергій Буян.
– Але Чигирин, Кам’янка, Сміла, Жашків дозволяли собі або не виконувати ці графіки, або невчасно отримувати номінації, або некоректно працювати з коефіцієнтом. Я не в курсі. Але в результаті в них не було номінацій, а газ вони продовжували брати. У цьому році, я думаю, ми цю практику припинимо і якщо у компанії не буде номінації з 1 січня, то ми з 1 січня будемо обмежувати компанії. Тому що у нас за рік збитки вже становлять 80 мільйонів, — пояснив Сергій Іванович, наголосивши, що постачання газу вони припинятимуть у будь-який період року.
Окремо Сергій Буян відзначив щодо ситуації по Смілаенергоінвест. За його словами, номінація на газ буде видана тільки у випадку повного погашення заборгованості, оскільки попередні роки засвідчили, що домовленості не виконуються.
– Для нас вихід тільки один – погашаєте заборгованість, даємо номінацію. «Утром деньги, вечером стулья», — сказав Сергій Буян.
У Смілі проте більш оптимістично дивляться на це і обіцяють, що із боргами розрахуються. І навіть подумують змінити оператора постачання газу на комунальне підприємство. Проте наразі це лише бажання. І тим паче невідомо, якщо буде розірвано договір із ТОВ «Смілаенергоінвест», то хто тоді виплачуватиме величезні борги за спожитий газ? Зрештою, смілянська влада теж не впевнена, чи отримає номінацію на газ.
У Чигирині ж планують для вирішення ситуації перевести населення на індивідуальне опалення, а установи і організації забезпечити альтернативним видом обігріву (встановлення твердопаливних котелень).
Тому щоб не вирішувати ці питання в авральному порядку, потрібно вже зараз думати чим і як погашати заборгованість, наголосив очільник області.
– Щоб потім не починалися всі ці дзвінки мені, шановні керівники адміністрацій, міські голови, вирішуйте питання на місцях – це ваші проблеми. Я звертаюся до керівництва міста Канева, Кам’янки, Звенигордки, Жашкова, Драбова і Корсунь-Шевченківського, щоб до опалювального сезону таки вирішили питання погашення боргів і отримали номінацію, — зауважив Юрій Ткаченко.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram