Ця стаття є виключно роздумами з приводу подій 9 березня 2019 року. Спробуємо розібратися у причинах та наслідках подій, що відбулися у Києві та Черкасах у цей день.
Отже, за декілька днів до цього дня стало відомо, що на Черкащину приїде Президент України Порошенко.
Я не є його прихильником та голосувати за нього не буду, ні в якому разі та ні в якому турі. Але мова не про це.
Факт перший. Як мінімум за два дні було відомо, що Порошенка не буде у Києві 9 березня, та було відомо, що буде він у Каневі та у Черкасах.
Факт другий. У Київ підтягнулися Національні Дружини з регіонів та пішли ходою на Банкову, щоб донести своє, скажемо, цілком справедливе незадоволення тим, що корупція у оборонці як була у 14 -15 роках, так ще й розквітла. Усі ми бачили БТР на авто евакуаторах та автомобілі зі зберігання, які вперто не мали бажання їхати власним ходом, консерви, що не їдять навіть собаки та багато чого іншого. Зараз крадії стали більш практичними, та крадуть просто гроші.
Факт третій. Ті, хто організував цю ходу у Києві, знали про те, що Порошенка не буде у цей день у Києві. Частина людей приїхала групами на автівках та мікроавтобусах, була мобільна та мала змогу прибути у якесь інше місце, за командою.
Факт четвертий. Порошенко у Каневі перебував, під час цього простих людей до нього не допускали, грамотно вкидаючи цю інформацію у соціальні сітки, підігріваючи цим самим негатив.
Факт п'ятий. Частина Національних Дружин організовано виїхала із Києва до Черкас. На це потрібно мати гроші. Це не одна тисяча гривень, та навіть не десять. Щоб привезти достатню кількість людей , треба мати достатнє фінансування.
Факт шостий. Поліція намагалися чинити перепони на шляху пересування Національних Дружин, але робила це достатньо толерантно, просто затримуючи на якийсь час автівки під приводом огляду на наявність зброї. Звісно, це нервувало як поліцейських, так й пасажирів цих автівок, потихеньку доводячи їх до кипіння, а інколи до відкритого хамства, яке поліція чомусь не помічала.
Факт сьомий. Колонна, яка мала бажання пройти до гаранта була достатньо організована, мала усі прояви організованої сили та йшла до своєї мети, особливо не переймаючись проблеми підтримання громадського порядку, по шляху свого пересування чинила опір поліцейським та вчиняла хуліганські дії.
Факт восьмий. З обох боків, як з боку поліції, так й з боку колони було застосовано сльозогінний газ.
Факт дев'ятий. Дії поліції. Поліція намагалася підтримувати громадський порядок. Та не допустити Національні Дружини до периметру безпеки Президента. Усі, хто знайомий з правилами охорони, знає, що існує периметр, за який у жодному разі охорона не пропустить. Навіть, стріляючи на ураження. Можливо саме цього добивалися ті, хто організував ці заходи, можливо, треба було показати замах на гаранта та підвищити його рейтинг? Чи створити картинку, навпаки ? Я не знаю. Але якщо завтра буде відомо, що за Національними Дружинами стоїть хтось із силових структур, я не здивуюся.
Факт десятий. Національні Дружини показали що є організованою силою, яка має власну логістику, єдиний центр керування, фінансування , людський ресурс та здатність реагувати швидко, безкомпромісно та не враховуючи заборони, які ставить на шляху до мети діюче Законодавство.
Факт одинадцятий. Такий виклик підтриманий достатньо великою кількістю громадянам, які не вірять чинним інститутам влади та схвально ставляться до таких дій.
Факт дванадцятий. Той, хто стоїть за Національними Дружинами, має можливість скликання Нового Майдану. Більш жорсткого та кривавого. Це вже не будуть мирні кричалки під пісні Руслани. Це буде бойня. Я маю на увазі початок відразу із першого дня.
Наслідки.
До оголошення результатів виборів Президента, чи навіть виборів у Парламент, навряд чи можливі якісь юридичні наслідки. Звісно, кримінальні впровадження будуть порушені, слідство буде тривати. Але до кінця року національні Дружини ще будуть потрібні. А потім – буде залежити від того, хто буде Президентом та Міністром МВС.
Ну й наостаннє, дії Національних Дружин, на мою думку, потрібно розглядати наскільки вони корисні чи шкідливі до суспільства. Наприклад, у суді над вбивцями Сергієнка дуже навіть корисні. А ось на футболі торік навпаки.
Наявність у одній команді гарних організаторів, патріотів, підлітків, футбольних фанатів, кримінальників та інших «безпредельщиків», рано чи пізно приведе до конфлікту інтересів.
Потрібно буде визначатися, чи до маргиналів, чи у політику.
Випадки маргиналів у політиці відомі. Але вони погано закінчилися для всього людства. У 1945.
Отже, тренування Майдану пройдено. Чекаємо вибори.
Сергій Сухін, голова поліцейської комісії ГУНП у Черкаській області