Світлана Небилиця Черкащанка

ТОП-5 детективних історій від Агати Крісті

23 березня 2019, 15:34

ТОП-5 детективних історій від Агати Крісті

«Ця жінка заробила на вбивствах більше, ніж будь-яка інша, включаючи Лукрецію Борджиа»

Вінстон Черчилль про Агату Крісті

 

Агата Крісті – це багатьом відома письменниця, яку недаремно називають королевою детективів. Вона авторка близько 68 романів та 17 п’єс і багатьох оповідань, які видавали великими тиражами в різних країнах. Її також знають, як людину, яка створила двох видатних детективів – Еркуля Пуаро та міс Марпл.

Я не можу хизуватися, що прочитала багато її творів, але все-таки дещо можу вам порекомендувати з її книжок. Ці книги прийшлися мені до смаку, вони змусили вибухнути мозок від несподіваних кінцівок та непередбачуваного сюжету. Отож топ-5 детективів Агати Крісті, які не дадуть вам нудьгувати.

ПЕРШЕ МІСЦЕ

«І не лишилося жодного» – детективний роман англійської письменниці Агати Кристі, написаний у 1939 році та виданий у Лондоні під назвою «Ten Little Niggers». Він змінював свою назву, поки не затвердили кінцеву – «І не лишилося жодного». Цікаво, що початкову назву було змінено через расистські міркування.

У цьому романі не були задіяні ні міс Марпл, ні Еркуль Пуаро. Ви, мабуть, спитаєте, а хто ж тоді детектив, хто розслідував злочин? І це цілком зрозуміле питання, бо я завжди думала, що у всіх її романах є або Пуаро, або Марпл. А ні! Тут все набагато цікавіше.

Сюжет: На острові Ніггер збираються 10 осіб. Усі вони приїхали в гості до Оуена, проте ніхто особисто не знає цього чоловіка. Ба більше, навіть двоє слуг, які входять в цю десятку, теж не бачили ще свого боса. Отож гості відпочивають, їх обслуговують, аж поки за вечерею хтось не вмикає платівку, запис якої повідомляє, що кожен із присутніх винен у конкретному злочині. Злочині, за яким законом не притягнути до відповідальності. І ось наших персонажів починають вбивати, але хто вбивця незрозуміло, бо на острові абсолютно не може бути більше нікого, крім них. Отже, вбивця серед гостей чи не так?

Враження: Дуже цікавий психологічний роман, оскільки люди змушені перебувати в постійній напрузі, підозрюючи одне одного. А вибратися немає можливості, бо все давно вирішено за них. Мені ця історія дуже нагадала чомусь анімаційний серіал "Коли плачуть чайки". Це один із найкращих романів Крісті серед тих, які я читала. Інтригуючи, цікаво та психологічно важко.

ДРУГЕ МІСЦЕ

«Берег удачі» – детективний роман Агати Крісті, вперше опублікований в США. Дія роману відбувається в 1946 році й розповідає про розслідування знаменитого бельгійського детектива Еркюля Пуаро.

Сюжет: Є сім'я Клоудів, яка впродовж всього життя ні в чому собі не відмовляла, оскільки їхній старший брат задовольняв усі потреби, оплачував рахунки, допомагав, давав гроші. Думати про майбутнє їм не було потреби. Аж до того часу, як Гордон Клоуд загинув під час бомбардування. А оскільки кількома днями до цього він одружився на дівчині Розалін, то ще не встиг створити новий заповіт, і всі його кошти залишилися вдові. Але ніяк не родичам, що звикли ні в чому собі не відмовляти. Усе було б просто, як би не те, що в минулому Розалін вже була одружена, але втратила чоловіка. Хоча ходять чутки, ніби він зовсім і не помирав, а якщо це так, то її шлюб з Гордоном анулюється. Всі гроші повертаються до "законних" спадкоємців. І от в їхньому містечку з'являється невідомий, який стверджує, що колишній чоловік Розалін живий. Її брат, якого вона повністю слухається в усьому, йде з ним назустріч. А незадовго після цього незнайомця знаходять мертвим.

Не розповісти про сюжет у цьому романі, мені здається, неможливо. Я була здивована, почавши читати детектив, адже вбивство сталося лише в середині історії. А до цього Крісті просто розповідає про життя Клоудів, про те, хто є хто. І це було цікаво. Знову психологія людей задіяна.

Враження: Взагалі її романи читати дуже легко. Саме про них можна сказати: «Книги з'їдаються». А в цій історії все настільки закручено, що просто голова йде обертом. Чесно кажучи, я зраділа, коли здавалося, що я підозрюю саме ту людину, що потрібно, але потім всі факти почали суперечити моїм міркуванням, доводилося від них відмовлятися. А кінець просто спростовує всі мої попередні думки…Так-от, тим, хто першим дізнається всю правду є Еркуль Пуаро. Який, на диво, знає про злочин ще задовго до того, як він був скоєний. Цікаво. Інтригуючи. Розв'язка просто зриває мозок, як на мене. Заплутано так заплутано.

ТРЕТЄ МІСЦЕ

«У 4.50 із Паддінгтона» –детективний роман Агати Крісті із серії творів про Міс Марпл. 1957 року видання.

Сюжет: подруга міс Марпл їхала потягом, який вирушає в 4.50 із Паддінгтона. Випадково вона стала свідком того, як в іншому потягу, який проїжджав паралельно з її, сталося вбивство. Чоловік задушив жінку. Звісно, вона розповіла все поліції, яка не стала брати слова похилої жіночки на віру, та міс Марпл. Остання вирішила докопатися до істини.

Враження: не просто детективна історія, а заплутана, цікава та непередбачувана історія, в якій важливе місце відіграє не лише злочин, а почуття людей. З усіх творів, які читала, саме в цьому найбільше кохання. Цікаво читати, як і більшість її творів. Кінець виявляється дуже несподіваним. Перевірено: підозрювати в творах Крісті треба тих, на кого менше всього можна подумати.

ЧЕТВЕРТЕ МІСЦЕ

«Тріснуло дзеркало» – детективний роман Агати Крісті, вперше опублікований в 1962 році. Дія роману відбувається у вигаданому англійському селищі Сент-Мері-Мід, розслідування веде Міс Марпл.

Сюжет: міс Марпл старіє, її містечко змінюється, з'являються нові жителі, нові будинки, новий житловий масив. Її це засмучує, адже невпинно говорить про те, що так як раніше вже не буде. Але ж ні! У Сент-Мері-Мід знову сталося вбивство. На прийомі було отруєно жінку, але хто міг би підкинути до коктейлю отруту, якщо поряд так багато свідків? Звісно, до міс Марпл швидко доходять чутки і, щоб позбутися нудьги, вона за порадою свого лікаря замість того, щоб в'язати, починає розпутувати.

У мене з самого початку виникли правильні підозри, але Крісті швидко підкинула нові факти, щоб заплутати з більшою силою. Крім того, важливі деталі ми дізнаємось, як завжди, в самому кінці, що, звісно, не дає можливості відгадати, хто ж убивця.

Враження: ще одна детективна історія від Агати Крісті й знову з непередбачуваним сюжетом та не одним, а декількома вбивствами. Багато психології, аналізу людської поведінки та характеру, акценти на зовсім маленьких, але важливих деталях. Ну і цей роман ще одне підтвердження тому, що Крісті таки добре зналася на отрутах. Агата Крісті пише дуже легкі для читання романи. Цей можна осилити за день так точно. Читати цікаво й легко.

ПЯТЕ МІСЦЕ

«Зло під сонцем» –  класичний детективний роман Агати Крісті із серії творів про бельгійського детектива Еркюля Пуаро.

Сюжет: отож вбивство, як виявляється, може статися навіть на пляжі, розкішному курорті. Убито неймовірно красиву жінку, але хто вбивця? Її не любила падчерка. Чоловік ревнував, а її смерть могла б принести ще й гроші йому. Ще одна жінка також страждала від того, що її чоловік проявляє любовні почуття до Арлени, з якою вже раніше зустрічався. А крім того, вбити могла й давня знайома чоловіка Арлени, бо вона хотіла сама на ньому одружитися. Підозрюваних багато, але всі, здається, мають алібі.

Еркуль Пуаро збирає кожен фрагмент пазлу та намагається скласти цілісну картинку. А для цього йому потрібно звернути увагу на найдрібніші деталі: флакончик, який викинули з вікна, спуск води у ванній, ножиці, забуті на місці вбивства, віск у каміні.

Враження: знову убивцями виявилися ті, на кого підозра зовсім не падає. Крім того, такого спланованого злочину мені в книгах Крісті ще не траплялося. Це дуже цікавий роман з неймовірно динамічним сюжетом та непередбачуваним кінцем. Заплутана історія, яку має вирішити Еркуль Пуаро. А крім того, це ще одне нагадування про те, що навіть на відпочинку може знайтися робота.

 

Це мої улюблені твори Крісті з тих, що я читала. Але якщо вам їх мало, тоді можете також прочитати «Пять поросят», «Оголошено вбивство», «Таємниця блакитного потягу» чи «Карти на столі». Вони теж непогані, проте, як на мене, трішки гірші за мою п’ятірочку улюблених.

Всі тексти автора
Вгору