Ректор ЧДТУ Тамара Качала розповіла в інтерв’ю нашому виданню, як їй вдалося налагодити роботу навчального закладу та які зміни чекають на університет після запровадження освітньої реформи.
Незабаром у Черкасах запрацює «ФМ ЧДТУ»
- Завершився досить напружений 2014 рік. Підбиваючи його підсумки, що найбільше Вам запам’яталося у цьому навчальному році? З якими досягненнями, надбаннями, перемогами та змінами ЧДТУ вступає у новий рік?
- Так, рік 2014-й передає естафету 2015-му. Цей рік для мене був динамічним, тривожним і напруженим. А всі головні досягнення 2014 року у мене пов’язані саме з ЧДТУ. Університет має багато досягнень, перерахую лише кілька з них. Передусім слід визнати своєрідність та унікальну специфіку ЧДТУ, адже в нас – найширший у регіоні спектр актуальних спеціальностей і напрямів підготовки. Маємо потужний науковий потенціал і суттєві успіхи у міжнародних проектах, науковій і освітній діяльності. Відкриваємо спецраду із захисту докторських дисертацій із технічних дисциплін. Відкрито спецраду по захисту дисертацій з історичних дисциплін. Престижним для нашого молодого і амбітного колективу стала участь у консорціум у складі п’яти провідних технічних внз України для роботи у незалежному центрі акредитації інженерних програм в Україні за програмою Європейського Союзу “Еразмус+”. Також в цьому році ЧДТУ увійшов до консорціуму з Ченстоховським політехнічним університетом (Польща) для участі у рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій “Горизонт 2020” (стартувала у 2014 р.) в напрямку технологій енергозбереження. Окрім того, у 2014 році ми вийшли на 1 місце в системі Міністерства освіти і науки України з організації охорони праці. Здобутки науковців університету враховуються при розробленні програми соціально-економічного розвитку регіону, зокрема АПК і ЖКГ, енергозбереження і впровадження інноваційних технологій. ЧДТУ стає осердям створюваного регіонального ІТ-кластера. Відкрито Народний університет – для усіх, хто хоче набути нових знань і вмінь, незалежно від віку й статусу. З вересня запрацювали Центр національно-патріотичної гідності та Центр з еко-виховання та екологічної безпеки. Започатковано проведення щорічного фестивалю студентської творчої молоді ЧДТУ «Європа-фест», випуск «Часопису ЧДТУ». Наш сайт сьогодні у десятці кращих серед 274 внз України за інформативністю. На сьогодні працюємо над створенням радіостанції “FM ЧДТУ”. Це якщо назвати все коротко.
- Якщо заговорили вже про досягнення, то чим ще сьогодні може пишатися університет, що із запланованого вдалося реалізувати?
- Знаєте, для мене, як для керівника найважливішим було увійти в новий рік із виконаними обіцянками. Адже стаючи на посаду ректора навесні цього року, я спиралася на конкретну Програму, яку допомогли мені скласти активні й небайдужі колеги й студенти – це був великий перелік того, що вкрай необхідно змінити, аби покращити імідж ЧДТУ і створити комфортне середовище для навчання і роботи. Насамперед було посилено інформаційну складову університетського життя. В основному вдалося досягти структурної, фінансової і кадрової оптимізації. Виконано держзамовлення – а це зараз головна ознака конкурентності: коли до університету приходять абітурієнти. Збільшується контингент іноземних студентів, що також є свідченням нашого авторитету на ринку освітніх послуг. Взагалі основні зміни, що сталися в ЧДТУ у 2014 році мали на меті орієнтацію освітнього процесу на студента. Ми зробили ставку на реалізацію вимог роботодавців до сучасних випускників: це знання іноземних мов і робота в команді. Із задоволенням хочу відзначити, що на сьогодні неухильно зростає авторитет студентського самоврядування та імідж студентів ЧДТУ в Україні та на міжнародних теренах. Представники студентської ради ЧДТУ – активні учасники всеукраїнських заходів з питань реалізації молодіжної політики та з імплементації Закону України «Про вищу освіту», у тому числі й у стінах нашого університету. Двоє наших студентів брали участь у міжнародному проекті «Академія молодих лідерів». Цьогорічних досягнень багато, одним реченням і не перекажеш. А взагалі нашому університету є чим пишатися, адже здобутки маємо по всіх стратегічних напрямах, нас адекватно сприймають у національному й міжнародному науково-освітньому просторі, а також на ринку освітніх послуг.
Студенти черкаського вишу зможуть отримувати подвійні дипломи
- Тамаро Миколаївно, а чи можуть студенти ЧДТУ навчатися, чи стажуватися за кордоном?
- Цьогоріч ми особливо плідно співпрацювали у напрямку налагодження партнерських стосунків із нашими закордонними партнерами. У цьому році укладено договори із норвезьким, грузинським, кіпрським університетами та рядом польських вишів. Люблінський, Краківський, Ченстоховський політехнічні університети, а також Краківська гірничо-металургійна академія вже у лютому готові прийняти наших студентів на практику, а з нового навчального року – і на навчання за програмою 2+2 (отримання подвійного диплому), а також у магістратуру на пільгових засадах.
- Наступний рік – ювілейний для університету, тож, звичайно, такий рік вимагає від студентів, викладачів, керівництва закладу ще більших досягнень. Які плани будуєте на 2015 рік?
- Ми прагнемо сформувати таку модель розвитку ЧДТУ, яка б забезпечила високоефективну освітню та науково-дослідну діяльність, а нашим випускникам гарантувала б цікаву і високооплачувану роботу. Слід зауважити, що новий закон України «Про вищу освіту» дає можливість внз самостійно розробляти нормативно-методичну базу організації освітнього процесу, що дозволить студентам самостійно вибирати до 25% навчальних дисциплін, враховуючи потреби регіону. До речі, серед останніх новацій – створення в ЧДТУ Бюро технічного перекладу. В наступному році буде відкрито ряд нових спеціальностей, серед яких: геодезія, картографія та землеустрій, електротехнічні системи електроспоживання, транспортні технології, здоров’я людини, поліграфічні машини та автоматизовані комплекси, управління фінансово-економічною безпекою, соціальна робота.
- А як щодо працевлаштування студентів?
- Хочу сказати, що на наші ярмарки вакансій і різноманітні заходи завжди приходять солідні роботодавці, які хочуть залучити до себе перспективну молодь. Профком університету підтримує поїздки наших студентів на кращі промислові підприємства України, де ті ознайомлюються із сучасними технологіями. Креативно й по-новому стали проводитися в ЧДТУ Дні відкритих дверей та презентації факультетів. Постійний попит сьогодні спостерігається саме на інженерно-технічних фахівців, айті-спеціалістів, технологів-механіків. За даними Черкаського обласного центру зайнятості, серед клієнтів, які перебувають на обліку в пошуках роботи, лише 4% тих, хто має вищу технічну освіту, тому для випускників ЧДТУ проблема працевлаштування на сьогодні гостро не стоїть.
Як на черкаському внз відобразиться реформа освіти?
- Наразі багато дискусій точиться навколо освітньої реформи. Чи потрібна вона Україні сьогодні?
- Так, дійсно, закон України “Про вищу освіту”, який нещодавно вступив в силу, кардинальним чином змінить систему вищої освіти в Україні. Запроваджуються новації, які є системними за своїм характером і об’єднують освітній простір України та Європи. В основі закону – ідея університетської автономії в академічній, організаційній та фінансовій сферах. Розширюються повноваження вчених рад і колективів навчальних закладів. Відміняються процедури, які є потенційно корупційними, зокрема – акредитація. Чітко визначено статус і повноваження суб’єктів освітнього простору України. Має бути створена єдина національна система кваліфікацій. Реалізуватиме державну освітню політику Національна агенція з якості вищої освіти. ЧДТУ сьогодні активно працює в напрямку трансформації навчальних програм та інтеграції до європейських стандартів освіти, в зв’язку з чим освітні навчальні програми формуються спільно із всіма зацікавленими сторонами: роботодавцями, студентами, батьками. Оскільки на сьогодні гостро постає проблема вибору: стабільність чи ефективність, спеціальні знання чи широкі навички, практично неможливо передбачити навіть у середньостроковому контексті, майбутні вимоги до кваліфікації працівника. Концепція освітньої діяльності ЧДТУ на сьогодні має студентоцентричний напрям, що означає активну співпрацю освітян та працедавців у створенні та реалізації навчальних програм. Тому відповідаючи на це питання ще раз хочу наголосити, що реформа вищої освіти дійсно є необхідною для сьогодення.
- Пропоную торкнутися не лише навчальної сторони, а благодійної допомоги бійцям АТО?
- В зоні АТО нині перебуває 22 студенти ЧДТУ. Університет всіляко намагається їм допомагати. Взагалі колектив університету завжди підтримує і колег, і студентів, які потребують допомоги. Ми неодноразово брали участь у перерахуванні коштів на потреби української армії, зокрема на придбання бронежилетів для наших земляків з Оршанця. Колективи кафедр і підрозділів придбали сертифікати «Ощадбанку»; підтримували сім’ї переселенців. Наші студенти постійно долучаються до найрізноманітніших акцій, які влаштовуються в нашому місті. А наприкінці року ми в університеті влаштували благодійний аукціон серед викладачів. Лоти для аукціону надали наші студенти, а також співробітники. Викладачі розкупили всі лоти, у результаті нам вдалося зібрати понад дванадцять тисяч гривень. Цими коштами ми вирішили допомогти родині загиблого в АТО воїна-черкащина Юрія Тарасенка. В бійця залишилась дружина та четверо малолітніх дітей. 29 грудня 12 тисяч грн. було передано дружині загиблого Ользі Валер’янівні.
- Якими ще досягненнями може похвалитися ЧДТУ? Можливо, це стосується побутового вдосконалення корпусів, чи, скажімо, гуртожитку?
- Так, ми постійно вдосконалюємося. Передусім хочу згадати, що цьогоріч вперше за роки існування ЧДТУ нам вдалося збудувати пандус біля головного корпусу. Також розпочато роботи по облаштуванню місця загального користування для людей з особливими потребами в цьому ж корпусі. Для нашого університету це було надзвичайно важливо, адже на сьогодні в нас навчається 65 студентів з особливими потребами. До цього додам ще й інше – вдалося в навчальному корпусі та в студентських гуртожитках місця загального користування. Чому це також озвучую, бо упродовж останніх 15 років там взагалі не було нікого ремонту. Також, не зважаючи на обмеження фінансових ресурсів, триває розвиток інфраструктури ЧДТУ. До 60-річчя утворення Черкаської області та 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка облаштовано університетський сквер. Відкрито дитячу кімнату для тимчасового перебування дітей викладачів та студентів. З метою енергозбереження вдалося придбати новітнє обладнання – сонячні батареї. Встановлено мультимедійні установки у головних лекційних аудиторіях. В цьому році відремонтовано 67 аудиторій і лабораторій, 28 навчальних кабінетів, 9 кімнат у студентських гуртожитках, відкрито їдальню в гуртожитку № 2, створено сучасні приміщення для двох музеїв – історії ЧДТУ та радіотехніки, виготовлено і встановлено 59 металопластикових вікон. Капітально, із застосуванням сучасних європейських технологій, відремонтовано два місця загального користування у 1 корпусі та чотири – в першому студентському гуртожитку (які не ремонтувались більше 15 років та були у аварійному стані). В гуртожитку №2 відремонтовано 14 місць загального користування та 14 душових, які не експлуатувались більше 12 років.
Що та як краще відремонтувати чи облаштувати часто підказують самі студенти. Так, за студентської ініціативи в університеті обладнано велопарковки, встановлено сучасні плазмові екрани для транслювання новин, засідань ректорату й інших заходів, створено європейського рівня студентське кафе під назвою GreenCafе.
- І на завершення розмови відкрийте таємницю, яке бажання загадали новорічної ночі?
- Я мрію, аби в наступному 2015 році в нашій державі запанував мир і спокій, аби всі ми – українці – почували себе щасливими під мирним небом. Адже усі ми сьогодні, як ніколи, єдині у прагненні миру й злагоди на нашій землі.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram