Таємниці черкаського кургану “Гостра могила”

08 липня 2020, 22:44

Територія, на якій нині розташовані Черкаси, тисячоліття тому виглядала зовсім інакше – це була рівнинна лісостепова надзаплавна тераса правого берега Дніпра, де переважали численні кургани, - пише "Рідна Черкащина".

Ці земляні поховальні споруди почали насипати ще за доби ранньої бронзи (ІІІ тис. до н. е.). Курганні поховання практикувалися протягом усієї доби бронзи, а також у ранньому залізному віці – в скіфський час (VII–III ст. до н.е.). Згодом курганні споруди перетворилися на своєрідні ландшафтні маяки-орієнтири, за допомогою яких можна було орієнтуватися в переважно рівнинній місцевості.

Нерідко їм присвоювалися власні назви. Так в «Описі Черкаського замку» 1552 р. згадуються Сугаревий та Великий кургани. Ще у сер. – 2-й пол. ХІХ ст. поблизу Черкас фіксувалися кургани: Оплакана та Збаражні могили коло кол. с. Змагайлівка, Цісарська та Рядові могили біля с. Цісарська Слобода (зараз – Червона Слобода).

Один такий курган – Гостра могила – до 1930-х років знаходився безпосередньо на території міста. Пам’ять про нього збереглася у місцевому мікротопонімі – вулиця Гостромогильна (нині частина її носить назву радянського космонавта Волкова, інша – забудована).

Про курган «Гостра могила» згадує унікальна світлина, яка зберігається в фондах Черкаського обласного краєзнавчого музею. На ній зображено останець кургану, на фоні якого стоїть молодий чоловік (можливо, співробітник музею). На звороті світлини напис: «Рештки Гострої могили. Черкаси» і дата: «21.V.1932 р.». Курган був заввишки близько 5 метрів і мав конічну форму (звідси і назва). Очевидно, невдовзі після того, як було зроблено фото, останець насипу був остаточно зневільований (будь-яких згадок про його дослідження знайти не вдалося).

Зі спогадів старожилів вдалося з’ясувати, що Гостра могила знаходилася на перетині вул. Гостромогильної та Монастирської (раніше – Вербовецького, зараз – Кобзарської). До того ж у правій частині фото можна побачити фасад однієї з будівель цукрорафінадного заводу.

Місце імовірної локалізації кургану “Гостра могила” в Черкасах

Наявні на сьогодні дані дозволяють локалізувати місце Гострої могили приблизно на місці теперішнього дитсадка № 78 «Джерельце» (вул. Кобзарська, 38). 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору