Комунальне підприємство "Черкасиводоканал" перебуває в критичній ситуації. За повідомленням керівництва підприємства, через невиконання державою перед підприємством ряду зобов'язань, органами Державної фіскальної служби комунальникам було нараховано понад 20 мільйонів гривень пені. Наступним кроком фіскалів може стати блокування рахунків підприємства, що спричинить колапс та змусить КП припинити подачу води. У ДФС повідомляють, що такий крок буде вимушений, адже цього вимагає чинне законодавство.
За повідомленням Асоціації водоканалів України з 1 липня повноцінно запрацювала нова модель ринку електроенергії, в результаті чого відбулось подорожчання електроенергії для підприємств на 25%. Ця ситуація стала критичною для галузей водопостачання та теплопостачання.
Як повідомила віце-президент Асоціації «Укрводоканалекологія» Ольга Бабій з 20 серпня деякі міста вимушені будуть перейти на погодинну подачу води, щоб скоротити витрати на електроенергію.
- Якщо ж ситуація не буде вирішена шляхом законодавчого корегування, водоканали будуть відключати від електропостачання. Припинення водопостачання та водовідведення матиме непередбачувані техногенні та екологічні наслідки для міст України», – відзначила пані Бабій.
У коментарі "Про все" директор КП "Черкасиводоканал" Сергій Овчаренко повідомив, що на його підприємстві склалася більш складна ситуація, ніж в інших профільних підприємствах країни. З його слів, через певну фінансову колізію, Державна фіскальна служба нарахувала водоканалу штрафні санкції у розмірі близько 23-х мільйонів гривень та має намір блокувати рахунки підприємства. Внаслідок цього, "Черкасиводоканал" буде вимушений перейти в режим подачі води за графіком. А в разі відсутності реагентів й взагалі припинити водопостачання.
- Справа в тому, що окрім проблем з підвищенням тарифів на електроенергію, яка не відшкодовується чинним тарифом, ми маємо величезне боргове зобов’язання по Державній фіскальній службі. ДФС нарахувала нашому підприємству штрафні санкції за невчасну реєстрацію податкових накладних. Причиною невчасної реєстрації стало те, що держава не виконала постанову уряду про відшкодування черкаському водоканалу субвенції з держбюджету на погашення різниці в тарифах. Тобто держава продекларувала, що якщо у вас буде заборгованість перед державою по ПДВ і якщо у вас є зафіксована заборгованість держави перед водоканалом (у Черкасах така заборгованість сягає 52 мільйони гривень – ред.), то її буде погашено. Однак, держава не виконала своєї умови. Внаслідок цього наше підприємство було змушене припинити всі ремонтні роботи та погасити вказану заборгованість в розмірі 8,5 мільйона гривень. А тепер за це через ДФС нам нарахували 23 мільйона штрафних санкцій пені, - повідомив Сергій Володимирович. - Коли ми через це звернулися до суду, то в першій судовій інстанції наш позов задовольнили. Але Київський Апеляційний суд скасував це рішення. Унаслідок цього, ДФС має право блокувати рахунки підприємства.
Для роз'яснення ситуації, що склалася, ми звернулися до прес-служби ДФС в Черкаській області. Керівник відділу комунікацій управління організації роботи Олена Заскальна повідомила, що Державна фіскальна служба робить роботу, яку від неї вимагає чинне законодавство.
- Підприємством (КП "Черкасиводоканал" - ред.) були порушенні норми Податкового кодексу України. Ми не можемо уникати виконання вимог закону, - повідомила Олена Андріївна. - Такі ситуації виникли не лише в водоканалі. Це стосується абсолютно всіх платників податку на додану вартість, які не виконали норми Податкового кодексу щодо своєчасної реєстрації податкових накладних.
Зі слів пані Заскальної, в Україні діє електронна система адміністрування ПДВ. Відповідно, ДФС має діяти виключно за алгоритмом, передбаченим законодавством.
- Невиконання обов'язків, покладених на нашу службу, - це корупційна діяльність. Посадові особи ДФС повинні виконувати свою роботу, - зазначила пані Олена.
В той же час, Сергій Овчаренко повідомив, що питання того, коли "Черкасиводоканал" буде змушене припинити водопостачання, залежить від дій ДФС. З його слів, це може статися в будь-який момент.
Читайте також: На межі банкрутства: з 20 серпня водоканали України можуть перейти на погодинну подачу води.
Підготував Олександр Носенко
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram