Символ незламності українського духу: черкаська майстриня розповіла про півника з Бородянки

15 квітня 2022, 12:09

Колаж: Суспільне, фото Єлизавета Серватинська/Тетяна Рева

Керамічний півник, який дивом вцілів тримаючись на шафі зруйнованого будинку в Бородянці, що на Київщині за тиждень став символом незламності. Такі вироби в України не часто зустрінеш, розповіла черкаська майстриня Ольга Отнякіна-Бердник. Вдома жінка має свою шафку і такого ж півника, пише Суспільне.Черкаси.

Черкаська майстриня колись купила керамічного півника-глечика на базарі. Нині має колекцію керамічних тварин.

Чоловік майстрині пан Віктор пригадав, що коли побачив знімки зруйнованого будинку в Бородянці, де на дивом вцілілій шафці стояв глечик-півник, звернув увагу дружини:

"Яколи побачив цього півника, зразу до Олі кажу: «Оля, дивися!» наш півник".

Родина Отнякіних у них в квартирі. Фото: Суспільне.Черкаси

У квартирі Віктора та Ольги Отнякіних десятки півнів: намальовані на полотнах та на шафі, а також керамічні. Усіх цих диво-звірів заслужена майстриня народної творчості Ольга Отнякіна-Бердник створила за понад тридцять років. А років зо два тому з чоловіком побачили на базарі васильківського півня.

"Якщо я бачу, щось мені впадає в око, відгукується, я купую. Я купила його на ринку в Черкасах, продавав дідусь незадорого".

Майстриня розповіла, що навіть уявити не могла, що почнеться війна і творіння майолікового заводу стане символом стійкості. Бо саме світлина кореспондентки Суспільного Єлизавети Серватинської, де на стіні зруйнованого будинку в Бородянці непорушно висить шафка із півнем нагорі, набрала тисячі вподобайок. Заклик "триматися як шафка в Бородянці" за ідею взяли ілюстратори.

Ілюстрації зліва направо: Олександр Греков та Кіт Інжир

Такого ж півника подарували прем'єр-міністру Великої Британії Борису Джонсону під час його візиту до Києва 9 квітня.

Фігурку видно і в кабінеті президента України під час його відеозвернення.

Це дивовижно, що керамічний виріб встояв разом із шафкою:

"Півник правильно зроблений, він стійкий, у нього широке дно. Але чому не впала та шафа – це просто незрозуміло як так могло бути".

І такий півень – це ще й пляшка. Та за призначенням його родина Отнякіних при знімальній групі спробувала використати вперше.

Такі глечики створював Васильківський майоліковий завод. Він припинив роботу у 2000 році. А такі півні тоді вийшли невеликим тиражем.

"Говорять, що їх було кілька тисяч зроблено. Для України – це не така велика кількість. Художники васильківського заводу стверджують, що він був створений в 60-х роках і автори його – Протор'єви".

Півник на шафці пані Ольги. Фото: Суспільне.Черкаси

І тепер цей керамічний витвір навіть здорожчав в ціні, пояснив Віктор Отнякін.

"Зараз дивимося з дружиною, читаємо в фейсбуці, – та півники вже більше тисячі коштують".

Та головне, що це хороший знак для України, вважає майстриня. Бо ж не дарма, харизматичного птаха Ольга Миколаївна обрала як одного із героїв своєї творчості.

"Я люблю його скульптурність, його кольорову гамму, його поведінку. Друга назва півня – буде мир. Тобто той, що будить світ і приносить мир. Тому я думаю це дуже символічно для нас, що на шафці вцілів саме півень".

Колекція звірів на шафці родини Отнякіних, у руках майстрині півник її виробництва. Фото: Суспільне. Черкаси

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору