Свято Покрови у Мельниках вдруге відзначили Великим Холодноярським ярмарком (фото)

17 жовтня 2019, 10:04

Традиційно осінній ярмарок в Мельниках, на Чигиринщині, видався водночас цікавим, веселим, змістовним та велелюдним. Адже на свято звідусіль прибуло не менше тисячі зацікавлених відвідувачів, туристів, охочих показати себе та свій товар підприємців та селян, а також чисельна «армія»  творчих людей — гончарів, майстрів по вирізанню з дерева, лозоплетіння, хенд-мейду, художників, танцюристів, музик та співаків.

Ця вельми очікувана подія осені відбулася у рамках популярного мистецького фестивалю «Крутий заміс» та завдяки ГО «Холодний яр
– Україна» за підтримки ТОВ НВФ «Урожай», що входить до Групи МХП та Благодійного фонду»Урожай-громаді».

Подію приурочили до свята Покрови, мужнім захисникам країни та славному холодноярському козацтву, якому не має переводу. Тому величезна програма ярмарку вмістила і парад козаків, і фестиваль патріотичної пісні «Бандера» з неперевершеним ведучим Олександром Бондаренком, і вражаючі показові виступи ветеранів АТО. Присутні щиро подякували воякам за їхній незламний дух, свідому жертовність та щиру любов до України.

Дійсно «крутий» ярмарок

У Мельники народ залюбки злітається звідусіль, адже про свято творчості, завзяття та патріотичного холодноярського духу знають далеко за межами Черкащини. На слуху і «Крутий заміс», який вже другий рік поспіль популяризує мельниківський край та його талановитих людей . Ярмарок видався дійсно колосальним за розмахом та душевним, де кожен, хто його відвідав, знайшов щось необхідне собі.

Традиційно на всіх
чекали цікаві програми, конкурси, презентації, майстер-класи, креативні
фотозони та можливість отримати приємні призи. Холодноярський ярмарок, як і
все, що влучно об’єднує мистецький фестиваль «Крутий заміс», зазвичай
супроводжують запальні виступи народних колективів та зірок української
естради.

Цього року шанувальників радували популярні гурти «Крутий заміс» та «Made in Ukraine». Серед гостей можна було побачити та поспілкуватись із відомим казкарем Сашком Лірником. Подейкують, що він настільки розходився, що продовжував розповідати свої чудернацькі, але такі повчально-правдиві історії, й поза межами програми фесту.

Глядачам запропонували переглянути виставу «Вечорниці» Холодноярського аматорського театру під режисеруванням невгамовного Олега Телятника. Він, до речі, розважав публіку ще й своїми влучними пародіями на зірок української естради. А ще в рамках ярмарку відбувся показ фільму «Чорний козак».

Звісно, який же ярмарок без народних майстрів з їхніми креативними виробами та без смаколиків?! А на Холодноярському ярмарку такого було вкрай, що й очі розбігались, і слина текла! Тут тобі і запашний мед з хмільною медовухою, і така нині актуальна картопелька, і апетитне сальце, і ароматні пиріжки, і димний шашлик, і смачнючий козацький куліш.  

Між іншим, остання страва входила до програми окремого кулінарного конкурсу. Тому готувалась кухарями з особливим натхненням. Оцінювався компетентним журі також капусняк, який також готували на різних локаціях. Цікаво, одна з них розташувалась поряд із мельниківською церквою. Там у день Покрови відзначали Храмове свято. Тож, над вишуканим капусняком чаклував, а потім і пригощав своїм витвором прихожан отець Володимир.

До речі, смакоти, звареної на кострі, можна було подегустувати від різних «авторів». Бо годували ярмаркуючих і кулінари-аматори, і професійні кухарі. А у кого вийшло смачніше, легко визначалось завдяки простому народному голосуванню — чергою.

Конкурси з родзинкою

Родзинкою «Крутого замісу» традиційно утвердилась напівжартівлива народна толока. А під час Холодноярського ярмарку організатори вирішили залучити до активного відпочинку ще більше людей.

— Прагнемо, щоб люди не лише споглядали за дійством, а й самі активно брали участь у всьому тому, що відбуватиметься під час ярмарку. Наприклад, конкурс з екологічним підтекстом — гусениця. Три команди по три чоловіка у кожній мають зібрати цілу гусінь, — залюбки розтлумачує суть заступник директора ТОВ НВФ «Урожай», а по своїй людській природі великий патріот Холодноярщини та завзятий організатор Юрій Романча. — На початку учасники мають якомога швидше набрати у лісі мішок листя, потім — мішок соломи (її ми спеціально привезли на територію ярмарку), потім знову — мішок листя. Та команда, яка за 20 відведених хвилин встигла «змонтувати» найдовшу гусінь, і стала переможцем та володаркою тисячі чесно зароблених гривень. Ми також вирішили, що група підтримки команд може складатись із будь-якої кількості вболівальників. Їм ми дарували креативні календарики «Крутого замісу».  Переможених не було, адже за друге місце учасникам вручили почесний мішок буряків, а за третє — мішок капусти.

Як розповів Юрій Михайлович, вболівальники команди-переможиці змогли скористатись можливістю отримати невеличкі заохочувальні призи від підприємців ярмарку. Про це була спеціальна домовленість між організаторами та ними. Тож, хтось зміг випити філіжанку кави, або чашку чаю, чарочку медовухи, хтось - поласувати смаколиками, або вибрати собі на згадку якийсь невеличкий сувенір ручної роботи.

Кумедний конкурс «Дожени свиню» також видався мотиваційним. Бо той, кому вдалося вхопити свиню, отримав її собі у дарунок. Хоча поросяток можна було прикупити за прийнятною ціною.

Подбати про екологію та розвиток «зеленого туризму»

Юрій Романча поки що міркує над тим, що робитиме, коли фестивалю стане затісно у Мельниках. Проте, добре знає, що подію потрібно доповнити екологічною складовою. Тому вже наступного року у Мельниках проведуть ще й екофестиваль.

— Ми зробимо це так, як це «Урожай-громаді» вже започаткував на Канівщині та організував у багатьох селах області, — обіцяє Юрій Романча. — Екологічні акції з очищення територій громад від сміття дуже позитивно сприймаються людьми. Пригадується організована нами зелена акція-хвиля з висадки горіхів. Також ми всі разом під час літнього «Крутого замісу» заклали поряд із Мельниками майбутню туристичну родзинку — Яр півоній. Цього року до 80 кущиків, які посадовили в 2018 році, було висаджено 300 нових кущів. Квіт півонії припадає на Трійцю. Тому на цей час вже зараз плануємо продовжити впорядковувати Яр півоній у рамках фестивалю «Козацька
залога. Крутий заміс».

Готові ентузіасти всіляко стимулювати у Мельниках розвиток зелених садиб, аби туристам, яких все прибуває, було де перепочити та навіть залишитись на кілька днів.

Голова ГО «Холодний Яр. Україна» Леонід Зінченко додав, що разом з Юрієм Михайловичем нещодавно утворили громадську організацію «Холодний Яр. Україна». На основі її розпочали діяльність на території села Мельники для того, щоб розвинути та надати позитивного поштовху цьому населеному пункту.

— Звернулись до благодійного фонду «Урожай – громаді» з проханням надати практичну допомогу. По-простому попросили трактор, який міг би допомагати людям, — поділився він. — І ось під час Холодноярського ярмарку ми отримали цей агрегат!

Майстерні, Музей мистецтв та Міжнародний Будинок Українства

Це вже не мрії, а реальність. Повірити не важко, варто лише згадати, як відчутно перетворився звичайний пустир посеред села. Там виросла триповерхова будівля, де розмістився Музей мистецтв. Два інші її поверхи
використовуються в якості кімнат, де можна залишитись на ночівлю.

— Ми вже провели туди воду. Вже можна користуватись душем. А у близькому майбутньому ми хочемо організувати там такий собі реабілітаційний центр для наших вояків, які брали та беруть участь в АТО. До речі, хлопці з 93-ої бригади вже мали нагоду відпочити у нас. Для них ми влаштували концерти за участі Владислава Придатченка, тріо «Вербена» та інших колективів, — провів екскурс Юрій Романча.
— Беремо під опіку і хлопців-воїнів 28-ої бригади. Не забувають мельниківці
доправляти на Схід посилки з харчами та необхідними речами. Це вже стало нашою повсякденною турботою.

На останок Юрій Романча поділився своєю мрією побудувати у Холодному Яру міжнародний Будинок українства.

— Його можна побудувати за дольової участі українських закордонних діаспор, — розмірковує він. — Ми маємо це зробити і, впевнений, зробимо!

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору