Єдиного підозрюваного у звірячому побитті фотокореспондента з Черкас Ігоря Єфімова виправдав Апеляційний суд Черкаської області. Попри те, що цю справу правоохоронні органи демонстрували як «показову», вона просто розвалилася у суді, а винних у злочині – так і не покарано. Про це інформують у прес-службі Національної спілки журналістів України, пише "Прочерк".
У кількагодинному судовому засіданні брали участь три судді, прокурор, постраждалий Ігор Єфімов та обвинувачений – колишній заступник командира батальйону патрульної служби У МВС у Черкаській області Петро Паливода зі своїм захисником. Нагадаємо, що Ігор Єфімов – фотокореспондент газети «Вечірні Черкаси» був побитий 20 лютого 2014 року під час масових акцій у передмісті Черкас. Кілька представників МВС, приховавши обличчя, нанесли фотографу удари кийками.
– Вони вистрибували зі службового автобуса, що зупинився поруч мене, – пригадує Ігор. – Оскільки я виконував редакційне завдання, то був у жовтій жилетці з написом «Преса», з бейджем та помітною професійною камерою. Однак це міліціонерів не зупинило. Швидше ще дужче розгнівало. На мій вигук, що я з преси, почув лише агресивне: «Ах ти преса! Тоді отримуй!».
За словами Єфімова, далі ніяких розмов вже не було. Його били кийками, після чого міліціонери бігли далі, зачищаючи простір від інших мітингувальників, що зібралися того вечора на так званій черкаській дамбі.
Скривавленого фотографа привіз додому водій, що випадково проїжджав повз місце побиття. Лікарі діагностували у Єфімова травму голову зі струсом головного мозку, рани м’яких тканин, вивих плеча, садна та інші. Прокуратура кваліфікувала ці травми як легкі і вже через кілька днів почала розслідувати справу, приєднавши матеріали про побиття фотографа до справ інших жертв того масового злочину. За офіційними даними, того вечора постраждали 16 осіб, серед яких і власники вщент розтрощених автомобілів. Однак енергійність, з якою до справи взялася місцева прокуратура, не принесла очікуваних результатів.
Справа Єфімова, яку прокуратура вирішила у 2015 -му році, виділити в окремий епізод, єдина, що дійшла до суду. У грудні минулого року суд виніс виправдувальний вирок Петру Паливоді. Журналіст не згодився з таким рішенням і подав апеляцію. При цьому, юристи компанії «Актіо», що досліджували матеріали на прохання Національної спілки журналістів України, переконані, що прокуратура вела справу недбало. Юридичні висновки засвідчують незаконність попереднього судового рішення та свідчать про небажання прокуратури здійснювати ефективне досудове розслідування.
– Серед обвинувачених – лише одна особа – Петро Паливода, якого я не бачив серед тих, хто мене бив, – переконаний Єфімов. – Його визначили «винним» лише тому, що він формально був головним у цьому автобусі.
Варто зазначити, що обвинувачували Паливоду по вкрай легкій статті – «службова недбалість» (ст. 367 КК України). Вона достатньо сприятлива, адже максимальне покарання, яке вона передбачає, це обмеження волі на строк до трьох років. Утім, судді спочатку Соснівського районного суду Черкас, а тепер і Апеляційного, вирішили, що і таке покарання для колишнього командира – занадто суворе. Павливоду повністю виправдали.
– Судді запитували мене, чи вважаю я Паливоду винним. Але це некоректне питання! – обурюється Єфімов. – Я не прокурор і не суддя, аби робити такі висновки. Тим більше, що я за ці три роки неодноразово говорив, що не бачив облич нападників. Хоча одного з них міг би впізнати за певними ознаками, якби мені показали його хоча б за місяць – два. Проте прокуратура почала проводити упізнання аж через рік.
Сам Петро Паливода під час підготовки до засідання уникав спілкування із журналістами. Відмовлявся від коментарів і його захисник Валентин Гавриленко.
– Виступаючи перед судом, Паливода ще раз зазначив, що не командував операцією, яка відбувалася того вечора і не віддавав наказів бити, – коментує Ігор Єфімов. – А також повідомив, що не бачив мене у яскравій жилетці «Преса» – інакше б зупинив своїх підлеглих.
Ігор Єфімов розчарований у такому рішенні суду, яке фактично підтвердило, що злочини проти журналістів в України лишаються безкарними. Офіційного коментаря Черкаської обласної прокуратури з цього приводу поки отримати не вдалося. Однак можна передбачити, що прокурори спробують оскаржити рішення через касацію.
Національна спілка журналістів у свою чергу не збирається залишати справу Єфімова без уваги і вже у найближчий час готує детальний аналіз про те, як розслідувалася справа і чому працівники МВС, котрі брали участь у злочинах проти мітингувальників 20 лютого 2014-го року, й досі працюють на керівних посадах у нібито оновленій поліції.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram