Страховий стаж: як докупити роки для пенсії та скільки це коштує

09 січня 2023, 08:15

В Україні змінили вимоги для виходу на пенсію у 60 років. Для цього знадобиться щонайменше 30 років стажу. Тим, кому бракує стажу, нададуть можливість його докупити, пише Мінфін.

Доплачувати за страховий стаж можна двома способами: одним внеском або щомісячними виплатами.

Перший вид договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування є дешевшим, але більш тривалим для вирішення питання виходу на пенсію. Він укладається на конкретний термін, раніше від якого на пенсію вийти не можна. Оплати провадяться за ним раз на місяць. Його можна укласти на період від одного року, не менше як на рік і до п'яти років. І вийти на пенсію можна лише після закінчення його терміну дії.

Другий вид договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування дає змогу одноразово докупити весь страховий стаж, якого бракує, й одразу ж вийти на пенсію, не чекаючи на закінчення року або більш тривалого терміну. За ним можна докупити страховий стаж як за 1-2 місяці, так і за рік чи максимум за 5 років. Він дає змогу вирішити питання купівлі необхідного стажу швидше, але це вдвічі дорожче, ніж попередній варіант.

Пенсійний вік 2023 в Україні

Українці зможуть вийти на пенсію з 1 січня 2023 до 31 грудня 2023 у такому віці:

  • у віці 60 років ― якщо страховий стаж не менше 30 років;
  • у віці від 63 років ― якщо страховий стаж від 20 до 30 років;
  • у віці 65 років ― якщо страховий стаж від 15 до 20 років;

Виплати за нестачі страхового стажу

Якщо у людини менш як 15 років стажу, то коли їй виповниться 65 років, замість пенсійних виплат вона буде мати право на отримання державної соціальної допомоги.

Тимчасова грошова допомога призначається органами соцзахисту населення та виплачується особі до досягнення нею віку набуття права на призначення пенсії, крім законодавчо встановлених випадків.

Як можна додати страховий стаж

Страховий стаж можна докупити. Вартість року страхового стажу прив’язана до мінімального розміру ЄСВ, регламентованого мінімальною зарплатою. З 1 жовтня 2022 року мінімальна зарплата становить 6700 грн, а ЄСВ — 22% від неї: 1474 грн (6700×22%).

З 1 січня 2023 один місяць коштує 2 948 гривень (це ЄСВ, помножений на коефіцієнт 2). За один рік пенсії коефіцієнт — 2, за два роки — 1,8, за три — 1,6 і далі за принципом. Рік страхового стажу обійдеться в 35 376 гривень.

Однак це величина не постійна, оскільки мінімальний розмір зарплати зростає, відповідно, зростає і мінімальний місячний страховий внесок.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору