Столичних журналістів шокували закони черкаського супермаркету (відео)

22 грудня 2015, 15:10

Обережно супермаркет. Охоронці великих магазинів буквально переслідують покупців. Стежать за потенційними крадіями, чи за тим, аби хтось ненароком не зняв на відео прострочені продукти, бруд на полицях? Журналісти ТРК «Україна» дослідили це питання у Черкасах.

Все розпочалося з того, що луганчанин Андрій, який нині живе у Черкасах, помітив у відділі для заморожених продуктів прострочку і почав знімати це на камеру мобільного, щоб потім показати це як доказ адміністратору магазину.  Та місцева охорона не була цьому рада.

- Разом з адміністратором прийшли охоронці, які почали виривати в мене телефон. Схоплювали мене за руки. Почали затягувати у своє підсобне приміщення. А там погрожували та вимагати, щоб я видалив запис, - розповідає чоловік.

Чоловік запис видалив, але згодом спромігся його відновити.

Журналісти пішли до того ж магазину, щоб побачити, якою буде реакція охоронців на знімальну групу.

Працівник магазину відраза почав підходити до телевізійників і ошелешив, що в супермаркеті діють укази – на заборону знімати.

- У нас свої правила, - сказав він.

Озброївшись статтями Конституції, журналісти все-таки дійшли з увімкнутою камерою до відділу із замороженими продуктами. Тим часом у торговий зал вийшло керівництво магазину і почало знімати телевізійну групу на свої мобільні телефони.

Журналісти знайшли упаковку замороженої продукції із відсутньою заводською відміткою про дату і час зберігання  Натомість був стікер самого магазину, при чому неодноразово переклеєний.

У цей момент роботі знімальної групи почали відкрито перешкоджати.

- У нас відеозйомка із дозволу Конституції України, - намагався пояснити працівникам магазину журналіст.

- Я виконую вказівки нашого керівництва, - говорили працівники магазину.

Можливо, керівництво черкаського супермаркету забороняє зйомку, а охорона поводить себе агресивно, бо їм є що приховувати, припускають журналісти. Але всі правозахисники сходяться на єдиній думці: в охоронців ніяких особливих прав  та повноважень немає.

Виконавчий директор Всеукраїнської громадської організації «Союз споживачів України» Максим Несміянов наголошує, що охоронець не має права обшукувати вас, сіпати за руки, чи щось вимагати, кудись тягти.

- У таких випадках потрібно викликати поліцію, - каже він.

Випадків свавілля охоронців в магазинах чимало. Протистояти їм може тільки юридично підкований покупець.

Тож якщо ви хочете зняти на відео чи фото цінник чи інформацію про товар, ніхто невправі вам це боронити. Вам можуть сказати, що магазин – це приватна власність, але це не так, бо відповідно до закону супермаркет – це громадське місце. А відеофіксація в магазині дозволена статтями 34 та 50 Конституції України.

- Є найпростіше правило – покупець завжди прав. Це зветься збір інформації. Наприклад, підходе охоронець, а ви йому кажете, що фотографуєте для того щоб звірити чек на касі, - радить Максим Несміянов.

Також в супермаркеті охорона може потребувати від вас показати вміст сумки чи здати речі в камеру схову. Але робити так не обов’язково. Постанова Кабміну № 833 дозволяє доступ громадян без здачі речей у камери схову.  А перевірити сумку може лише поліція і то із дотриманням усіх процедур.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору