Нещодавно із черкаського дитячого садка втік п'ятирічний хлопчик, щоб розважитися на каруселях. Зникнення дитини помітили лише через декілька годин і в поліцію звертатися не поспішали. Однак попри халатність освітян юрист радить не перекладати всю провину лише на них.
Із дошкільного закладу хлопчик втік, щоб розважитися на атракціонах у місцевому ТРЦ. Коли вихователі помітили зникнення дитини, в поліцію не звернулися. Натомість зателефонували бабусі хлопця та повідомили про його втечу.
Коли пенсіонерка дізналася про інцидент, вирушила до дитячого закладу на пошуки онука. Але зустріла його у супроводі поліцейських, коли ті доводили п’ятирічку додому.
У мережі черкаські батьки обурилися: що в цей час робила вихователь дитячої групи і чому допустила втечу малолітньої дитини?
Наталія Зотова зазначає, що в обов'язки вихователя входить стежити за безпекою усіх дітей групи.
- Пильнувати за двома десятками дітей одночасно - це обов'язки вихователя, за це вона отримує зарплату. І якщо діти здатні будуть самі себе контролювати та за собою стежити, у дитячому садку достатньо буде гучномовця, який вказуватиме, куди їм іти і що робити, - каже пані Наталя.
Черкасець Іван Нехер впевнений: вихователі у дитячому садочку отримують кошти за те, що слідкують за дітьми. І якщо вони не здатні робити це пильно, то й не можуть працювати на відповідних посадах.
- Я батько і плачу гроші за безпеку і догляд дитини. Чому маю ще переживати цілий день, що з нею і де вона перебуває? Це те ж саме, що маньяк втік із тюрми і його не шукатимуть, бо він не через двері вийшов, а через паркан переліз, - обурюється черкащанин. - Це службова халатність. І якщо людина неналежно виконує свої посадові обов'язки, їй потрібно заборонити працювати з дітьми.
Однак деякі батьки стали на захист виховательки. За словами черкащанки Марини Дудник, відповідна ситуація могла трапитися через безвідповідальність батьків малюка.
- Ви, напевно, не працювали ні в садочку, ні в школі. Ситуацій безліч може бути, бо в нашій країні вихователі не тільки виконують свої посадові обов'язки, а й прибирають, метуть, фарбують. Може, іншій дитині потрібна була допомога (а їх 30). Це реалії, про які всі знають, але мовчать і очі на це закривають. Моя дитина розуміє, що добре, а що погано. І що можна робити, а що ні. І в першу чергу, якби вона втекла з дитсадка, я б себе звинувачувала (бо не пояснила чи не навчила). І отримала б "на горіхи" дитина. А вже потім була б розмова з вихователем і керівництвом, - зазначає Марина Дудник.
Марія Сліпченко зазначає: провини з виховательки не знімає, однак у ситуації потрібно розібратися, перш ніж звинувачувати у халатності працівників дитячого садка.
- Вихователька в садочку не одна, тому якби дитина цілеспрямовано йшла до виходу (а на період карантину всі інші входи на територію садочку закриті), то її б зупинили інші вихователі. Швидше за все хлопець проліз десь у паркан і гайнув. Я не знімаю вину з вихователя, але категорично не підтримую їх цькування і оцінювання “під одну гребінку', - коментує пані Марія.
Натомість деякі батьки розповідають: їхні діти також втікали із дитячих садків. Однак розповіли вихователі про інциденти далеко не всім мамам і татам. Черкащанка Олена Шпортко каже, що її дитина втікала з дитсадка двічі.
- Мені жодного разу не повідомили про втечу дитини - самі вихователі шукали і повернули в садочок без допомоги поліції. Про ці інциденти я дізналася вже від знайомих, - каже пані Олена.
Доньку Альбіни Натієвої вихователі забули під час прогулянки на майданчику дитячого садка. І хоч дитина не отримала моральних чи фізичних травм, її матір інциденту не зраділа.
- Про те, що мою дитину забули, повідомила бабуся одного з дітей із групи. Вона знайшла мою дитину у дворі дитячого садочка зовсім одну. Інших дошкільнят вихователька забрала у садочок. Мою ж вона просто не помітила і забула. Дитина сиділа на вулиці сама і не знала, що робити, - розповідає черкащанка.
Після інциденту Альбіна Натієва розмовляла з вихователькою вже у кабінеті завідувача дитсадка. Під час розмови освітянка вибачилася за те, що недогледіла за дитиною.
У посадовій інструкції вихователя, яку формували відповідно до кваліфікаційної відповідності освітян, пункт про збереження цілісності дітей зазначений. Відтак серед обов'язків вихователя - нести повну відповідальність за охорону життя та здоров’я, виховання й навчання дітей своєї вікової групи.
За законодавством України, вихователь відповідає за життя та здоров'я дитини, а також збереження її матеріальних цінностей. За грубе порушення трудових обов'язків передбачене дисциплінарне покарання - звільнення з посади.
ХТО НЕСЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВТЕЧУ ДИТИНИ?
Попри обурення черкасців адвокат Олександр Філь каже, що звинувачувати лише вихователів в інциденті не можна.
- Хто несе відповідальність у випадку, якщо дитина втекла з дитячого садочку? Все залежить від того, яким чином діятимуть працівники установи. У такій ситуації першочергово вихователі інформують керівника дитячого саду та батьків. Адже саме останні найкраще знають оточення дитини та мають уявлення, куди та до кого міг піти малюк. Тому в телефонному режимі, спільно з батьками, усі разом ідуть на її пошуки, - пояснює Олександр Філь.
Якщо впродовж 30 хвилин дитину не знайдуть, обов'язково повідомляють у поліцію. Відповідальність настає вже за результатами ситуації.
- Якщо дитину знайшли і з нею все гаразд – вихователь може отримати попередження. Якщо були вагомі негативні наслідки – йому загрожує стаття 137 Кримінального кодексу України.
За статтею 137 КК (Неналежне виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей) винуватець карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами строком до 240 годин. Ще одне можливе покарання, передбачене законом - позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, пов'язаною з дітьми, строком до трьох років.
ЯК НЕ ЗАГУБИТИ ДИТИНУ?
Професійний охоронець Артур Кравченко зазначає, що для того, щоб уникнути подібних ситуацій, батькам потрібно враховувати особливості дитячого садочка, в який влаштовують дітей.
- Район, у якому навчатиметься дитина, повинен бути їй знайомий. Принаймні має бути обумовлене місце, де дитина чекатиме на батьків чи знайомих. Бажано, аби це було відкрите місце з камерою відеоспостереження. Тобто або магазин, або дитячий майданчик. Краще за все, щоб дитсадок був поряд із домом, аби дитина могла повернутися туди, де живе, - наголошує Артур Кравченко.
Окрім цього дитина повинна знати свою домашню адресу та номера телефонів батьків. Якщо вона замала і не здатна запам'ятати - батьки повинні потурбуватися про браслет чи кулон з такою інформацією.
- Можна покласти записку в кишеню малюка. На ній повинні бути ПІБ дитини і батьків, номера телефонів останніх, адреса проживання дитини, - радить охоронець.
Також обачними повинні бути батьки і тоді, коли влаштовують дитину до дитсадка.
- В ідеалі дитячий заклад повинен бути облаштований камерами відеоспостереження. Чим вищий паркан і вужча відстань між прутнями, тим краще. І, звичайно ж, чим більше працівників садочка слідкують за дітьми, тим більше гарантій, що дитина не піде “гуляти”, коли захоче. Тому обирайте заклади з охороною або хоча б декількома вихователями на одну групу.
Аліна Євич
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram