Сортування сміття, хаби та стоматкабінет: корисні проекти, які у 2019-му підтримав благодійний фонд МХП

15 січня 2020, 10:03

Рік, що минув, запам’ятався не лише цікавими відкриттями, гучними скандалами чи призначеннями. За цей час на Черкащині було втілено в життя чимало корисних та цікавих проектів. Серед них – і ті, що реалізовані за підтримки Благодійного фонду «МХП–Громаді». Насамперед, зазначають у  фонді, ці ініціативи були спрямовані на те, щоб поліпшити якість життя у громадах і дати їм мотивацію до розвитку. А ще – навчити активних людей самостійно залучати кошти інвесторів.

Сучасний «STEPHUB»

Наприкінці року в Степанцях, що на Канівщині, запрацював сучасний «STEPHUB». За ініціативи трьох учнів місцевого ліцею на базі старої сільської бібліотеки зробили справжній центр розвитку особистості, де молодь могла б із комфортом і користю проводити час. Зручні місця для відпочинку, настільний футбол, майстер-класи, кімната з комп’ютерами – у цьому хабі є все для творчої та активної молоді.

До слова, саму бібліотеку теж розширили, завезли сучасні книги. У читальному залі діти зможуть почитати улюблену книгу, тут є телевізор, на якому можна дивитися різні фільми й передачі. Завдяки степхабу місцеві школярі почали більше цікавитися літературою, а це вже неабияке досягнення. 

Проект цікавий тим, що по суті є ініціативою активних дітей, які змогли об’єднати задля спільної справи владу, бізнес та громаду. Після участі у програмі неформальної громадянської освіти молоді «Майстерня сільських ініціатив» учні захопилися ідеєю зробити щось корисне для свого села. Визначившись з метою, вони почали діяти. Приходили в бібліотеку вечорами, самотужки прибирали приміщення, розкладали все по поличках, планували, де що буде. Для реалізації не вистачало лише коштів. Втім, проект виявився настільки важливим, корисним та добре організованим, що зміг привернути увагу і місцевої влади, і благодійників з МХП, і навіть міжнародного донора – компанії «Байєр». Спільними зусиллями вони надали на його реалізацію 300 тисяч гривень. 

У фонді зазначають: ця ініціатива цінна тим, що об’єднала довкола себе велику кількість людей. Що це була допомога не комусь одному, а всій громаді.

Ізкористю для себе і довкілля

У Європі широко відомим став плогінг – новий рух серед еко-активістів, які замість звичайної пробіжки влаштовують забіги nbsp;зі збиранням сміття.

За підтримки Благодійного фонду «МХП–Громаді» на Черкащині минулоріч пройшли аж три екофистивалі, під час яких фізично активні та свідомі громадяни бігали, збираючи та сортуючи сміття на своєму шляху.

У одній із ОТГ – Водяницькій – такий проект реалізували на умовах співфінансування з ґрантовою програмою Черкаської облдержадміністрації. Ці екофестивалі корисні тим, що у прибиранні беруть участь не лише жителі однієї громади, а й гості із сусідніх населених пунктів. Відповідно, культура сортування сміття поширюється по всьому району. Для прикладу, в одному з фестивалів брали участь 10 команд.

Крім Водяницької громади, подібні заходи проходили у Карашинській  ОТГ (Корсунь-Шевченківський район) та селі В’язівок (Городищенський район). А от стартувала ця ініціатива у селі Ліпляве, що на Канівщині. У 2020-му році її хочуть поширити на всю Україну, адже підприємства МХП є в багатьох регіонах нашої держави.

Для наших захисників

Вже вдруге Благодійний фонд виграв ґрант від Черкаської облдержадміністрації в конкурсі з відбору соціальних проектів неурядових організацій. Проект фонду полягав в організації реабілітаційного центру для учасників бойових дій АТО (ООС) «Морянка». Розташовувався він на батьківщині Тараса Шевченка, у селі Моринці, що на Звенигородщині. Там наші захисники мали можливість пройти безкоштовний курс реабілітації, проконсультуватися зі спеціалістами та отримати психологічну підтримку. Крім того, для них організовували різноманітні екскурсії, майстер-класи та освітньо-пізнавальні заходи. І все це в атмосфері затишного лісу.

У Центрі хлопці мали змогу займатися тим,  що їм до
душі: ліпити з глини, кататися на конях, рибалити, пізнавати історію свого
краю. Словом, організатори зробили все, аби наші герої мали можливість
розслабитися та відволіктися від буденності.

5 тисяч дерев

У квітні 2019-го було реалізовано ще одну унікальну ініціативу МХП – пройшов Всеукраїнський екологічний флешмоб "Висади свої горіхи". Під час флешмобу активісти висадили за один день понад 5 тисяч дерев. Цей масовий захід навіть потрапив до Книги рекордів України. 

До акції долучилися сільські ради, школи та всі небайдужі жителі громад. Горіхи висаджували не лише в громадських місцях, а й у приватних домоволодіннях.

Підтримка наукових талантів

У 2019-му році пройшов третій освітній конкурс «Наукова ліга». Цього разу він був присвячений екодовкіллю і, звісно ж, науці.

Як і раніше, організували його за підтримки Благодійного фонду МХП.  Школярі з усієї області приїздили до Клубу науки QUARK, де проходили різноманітні конкурси та тренінги на екологічну тематику. Під час серії STEM-уроків учні мали можливість проявити свої наукові таланти. Потім діти їхали в свої села, де реалізували мікроекологічні проекти.

А у червні в Долині троянд відбувся фінал конкурсу.  Свої знання та вміння конкурсній комісії демонстрували команди школярів із  восьми районів Черкаської області, зокрема Канівського, Корсунь-Шевченківського, Городищенського, Шполянського, Лисянського, Катеринопільського Тальнівського та Звенигородського.

Для сільської молоді це неабияка можливість реалізувати свій потенціал, тому такі проекти, без сумніву, важливі та потрібні, – вважають у фонді.

Час діяти задля добробуту громад

Минулого року Благодійний фонд за фінансової підтримки МХП провів на Черкащині ще два конкурси, спрямовані на розвиток громад. Перший з них – конкурс мікроґрантів «Час діяти», в рамках якого 20 найкращих ідей, які згодом стали проектами, отримали по 50 тисяч гривень. Оскільки 2019-й рік компанія оголосила роком підтримки екологічних ініціатив, серед переможців були проекти, присвячені сортуванню сміття, розчищенню криниць тощо.

Дуже популярними були ідеї по перетворенню сміттєзвалищ на рекреаційні зони, скверики, парки. Також у рамках цього конкурсу було реалізовано кілька проектів по альтернативній енергетиці. Серед них – встановлення бесідки із сонячними панелями в Келебердянській школі (Канівщина).  Вона заряджається від сонячних батарей, роздає Wi-Fi  та слугує місцем, де місцеві жителі можуть зарядити мобільні, коли вдома немає світла. Крім того, там лунає музика, яку чутно на все подвір’я школи.

Серед переможців конкурсу – і проект по розчищенню джерела у селі Мартинівка, яке є однією із точок туристичного маршруту. У місцевих джерелах чудова смачна вода, але до цього вони були зовсім занедбаними. Одне з них вже облагородили і окультурили. Тепер це місце зі своєю історією та легендами стало доступнішим для туристів.

Схожим на «Час діяти» є інший конкурс – «Добробут громад». Щоправда він розрахований не лише на екологічну складову, а й на інші напрямки життя громад. Фонд поширив його на всю Україну, адже таким чином реалізувалося чимало дійсно корисних та важливих для людей справ. Автори найцікавіших мікроґрантів отримали на реалізацію своїх проектів по 100 тисяч гривень. Всього по Україні їх було 10, а в Черкаській області – 4. Для прикладу, Моринська громада (Корсунь-Шевченківський район) обладнала за допомогою ґранту сучасний стоматологічний кабінет. А от у Степанецькій ОТГ, що на Канівщині, виграли ґрант на систему безпеки в селах. Тепер встановлені відеокамери виводять зображення на єдиний монітор, що суттєво допомагає в роботі місцевої поліції.

Важливим плюсом цього конкурсу є те, що громадам не просто дають кошти на реалізацію корисних ідей, а й навчають активних людей грамотно писати проекти. Робиться це і для того, щоб вони вчилися вигравати ґранти у інших благодійних фондах – як всеукраїнських, так і міжнародних. Таким чином, громаді показують, що гроші можна залучати не лише від бізнесу, влади чи депутатів.

Арт-терапія і психолог для дітей

У грудні 2019-го року за підтримки МХП у приміщенні сільської бібліотеки села Попівка (Водяницька ОТГ) відкрили хаб «Долоньки» для дітей із малозабезпечених і неповних сімей. Однак там настільки цікаво, що ходять туди всі охочі малюки і підлітки.

На виділені фондом кошти (100 тисяч гривень) для дитячого хабу у бібліотеці відремонтували кімнату, привезли м’які ігрові модулі, крісла, бульбашкову колону, сенсорні кульки, ноутбук, проектор і стіл для малювання піском. Є тут і зона для арт-терапії, сенсорний куточок, місце для групових та індивідуальних занять із психологом.

У «Долоньках» волонтери та психологи допомагають дітям знайти гармонію з навколишнім світом, відновити душевну рівновагу, зміцнити нервову систему та проявити свої таланти. А ще дітлахів навчають англійської мови та Біблії. Також там проводять консультативні та юридичні бесіди з батьками.

У Благодійному фонді зазначають, що цього року планують втілити в життя ще чимало важливих та корисних проектів.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору