
Починаючи з березня минулого року, Черкаси буквально загрузли в смітті. Після тривалого використання техніки товариства, з яким Служба чистоти співпрацювала з 2010 року, виникла проблема з автопарком. У результаті сміття почали вивозити невчасно, а контейнери на майданчиках почали переповнюватися. Містяни тільки те і робили, що викладали в соцмережі фото того, як місто тоне у відходах і зверталися до влади з риторичними питаннями «Чому?» і «Коли буде порядок»?
Тоді комунальне підприємство по суті, підприємство вело господарську діяльність шляхом самофінансування і цілком перебувало в залежності від тарифної політики підрядної організації.
За наявності необхідної кількості власної техніки та контейнерів санітарний стан міста значно поліпшиться, – запевняли комунальники.
Проблема не в контейнерах
Наразі в місті сміттєвого колапсу немає, однак глобально це проблему не вирішує. Міське сміттєзвалище (яке, до слова, знаходиться за межами Черкас, на землях Руськополянської сільської ради) переповнене. На шести гектарах – кілька мільйонів кубічних метрів сміття. Навіть тимчасова реконструкція його не врятує, - кажуть чиновники.
На запит «Громадського ТБ» Черкас заступник міського голови Ігор Волошин відповідав, що проблема справді
є – рівень ущільненого сміття перевищує висоту дамби полігону на 11 метрів. Це може призвести до пожежі, загасити яку майже неможливо. З такими темпами Черкаси ризикують перетворитися на Львів-2.
А от заступниця того ж міського голови Людмила Бордунос каже, що наразі мова йде і про реконструкцію старого, і про будівництво нового полігону.
- Наразі зробили жорсткішою процедуру погодження документації. Наразі її проходять, і є надія, що в наступному році приступимо до будівництва, - говорить чиновниця. - Звісно, якщо буде політична воля виділити на нього кошти. Паралельно розробляємо проектно-кошторисну документацію на реконструкцію існуючого полігону для можливості продовжити термін його експлуатації. Ця реконструкція, за попередніми підрахунками, коштуватиме не менше ніж 14 млн.
При цьому пані Людмила додає: потреба в сортуванні та переробці сміття в місті дійсно є гострою.
- Є бажаючі інвестори, але тут питання їх відповідальності і порядності. Не можна будь-кому цим займатися, оскільки дуже важливим є дотримання екологічних складових при будівництві заводу. Ми працюємо над тим, що запустити саме переробку сміття в місті, - каже вона.
У тому, що проблема сміття актуальна не лише для Черкас, а й для всієї області, можна впевнитись, знайшовши наш регіон на електронному сервісі від Мінприроди ecomapa.gov.ua, який включає інтерактивну мапу сміттєзвалищ. На ній вказано, що нині на Черкащині понад сотня стихійних смітників. Над більшою частиною з них іде робота. Однак неважко здогадатися, що виділених під обласні програми коштів на це не вистачає.
Логічно виникає питання – чи не час побудувати в області сміттєпереробний завод? Час – запевняють чиновники. І розмови про це точаться вже не один рік. Так, у 2015 році комплексне підприємство із переробки побутових відходів хотів будувати інвестор із королівства Бахрейн. Згодом завод планувати звести неподалік одного з хімічних підприємств міста. Цікавилася можливістю переробки черкаського сміття і французька компанія SUEZ.
Для ефективної роботи з відходами, зауважували тоді французи, Черкасам належить запровадити роздільне збирання відходів. Представники міської влади ж відповідали, що робота у цьому напрямку ведеться. Дійсно, в Черкасах вже є контейнери для збору небезпечного сміття (батарейок і люмінесцентних ламп). Також біля деяких житлових будинків встановлені контейнери для збору пластику і скла, які потім відправляють на переробку. Урни для роздільного збору сміття є і в черкаських парках.
Тим часом…
А тим часом у Бузівській ОТГ (Жашківський район) готуються сортувати сміття. У серпні в громаді повідомляли, що вже закуплено 13 контейнерів для окремого збирання паперу, скла та пластику (планується ще 30) для створення кількох локацій для сортування сміття.
Відсортовані тверді побутові відходи, за словами голови Бузівської громади Олександра Фуркала, ОТГ доставлятиме до Умані, де їх здаватимуть на переробку. Контейнери уже встановлено у школах, дитсадках, біля сільради. Органічні відходи громада, як і раніше, забиратиме у населення окремо, за створеною у ОТГ раніше, системою.
Крім здавання у
переробку відсортованого сміття, у громаді робитимуть вироби із пластику,
паперу, тощо - уже є ідея створення пуфиків із пластикових пляшок, які будуть наповнені поліетиленом та папером.
Вічна проблема грошей
Сортування сміття - лише перший крок для вирішення проблеми поводження зі сміттям. Для того, аби вирішити її глобально, потрібно створювати умови, за яких би у цю сферу приходив інвестор. Зокрема, мова йде про надання певних фінансових гарантій, адже переробка сміття – це не така вже й прибуткова справа, як здається, - кажуть експерти. Для цього насамперед необхідно налагодити систему надходження первинного матеріалу, простіше кажучи – визначити, звідки на завод привозитимуть сміття.
Однак будувати таке підприємство за гроші державного бюджету – мета, можна сказати, нереальна, адже запуск сміттєпереробного заводу може коштувати десятки мільйонів євро.
Європейські країни кожна у свій час по-різному проходили шлях до цивілізованого поводження з твердими побутовими відходами, всіляко заохочуючи інвесторів та надаючи пільги тим, хто відповідає за упаковку свого товару до кінця її життєвого циклу. Тобто простіше кажучи, дбає про переробку відходів. Мабуть, настав час терміново перебирати їх досвід. Інакше ризикуємо стати не лише другим Львовом, а містом, якому реально загрожує екологічна катастрофа.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram