Скандал на Черкащині: що не так з модульними укриттями

02 жовтня 2024, 09:20

Скандал на Черкащині. За класикою: укриття, підозри в корупції та начебто невідповідність вимогам. Усе через модульні споруди. Кілька громад області замовили їх для освітніх закладів. У прокуратурі наполягають: ці сховища для школярів не мають нічого спільного з укриттями. Бо в конструкції використані звичайні вантажні контейнери. До того ж у слідчих чимало претензій і щодо оформлення закупівель. А от у громадах стверджують, такі сховки - найкраще, що можна було встановити в стислі терміни та за відносно підйомні для місцевих бюджетів кошти, йдеться в сюжеті Подробиць.

Кадри з модульного шкільного укриття в Корсунь-Шевченківському просто шокують. Їх автор стверджує, що таке сховище не здатне захистити дітей навіть від дощу. Відео було зняте весною цього року. Зараз про підтоплення тут нагадують лише темні плями на бетоні. Міський голова особисто контролював процес усунення недоліків у системі водовідведення укриття. Це воно вже як висохло, дощів вже ж не було, зараз воно вже не тече, коли ми його заасфальтували, то воно не тече.

Модульне укриття на 250 людей для цієї школи місто придбало у приватного підприємства через тендер за 5 мільйонів 600 тисяч гривень. В ньому є все необхідне: автономне опалення, санвузол, кондиціонери та навіть окремий медпункт. Сховище являє собою кілька вантажних контейнерів, сполучених між собою і заритих у землю завглибшки понад три метри. Міський голова запевняє, за ці гроші - це краще ніж переобладнати шкільний підвал.

"Це бетон зверху все іде, а в середині воно окремо все стоїть, тут внизу лежать плити й ці секції просто на плити встановлені. Інститут їм дав сертифікат, що воно витримає по кілопаскалях те, що можна для найпростішого укриття", - розповідає в. о. міського голови м. Корсунь-Шевченківський Віталій Мацюк.

Таких найпростіших модульних укриттів місто придбало п'ять - на майже 30 мільйонів гривень. Тепер всі вони є предметом кримінальних проваджень. Одразу після встановлення сховищ правоохоронці угледіли в них невідповідність вимогам до захисних споруд.

Олена Благовісна - голова Балаклеївської ОТГ. Її громада першою на Черкащині навесні минулого року придбала схоже модульне укриття. Посадовиця каже, поспішали встановити його, щоб діти швидше могли перейти до очного навчання. Адже місцева опорна школа навіть свого підвального приміщення не має. Тепер жінка - фігурант кримінального провадження.

"При тому, що через "Прозоро" все закуплялось. Це аби хтось з кишені в кишеню гроші давав. А так воно все через "Прозоро" йшло, через всі офіційні платформи. Я не думала, що у воєнний час, зробивши добру справу, отримати підозру і кримінальну справу", - каже голова ОТГ.

Олену Благовісну підозрюють у службовій недбалості, яка нібито призвела до тяжких фінансових наслідків. Голова громади в розпачі, адже не розуміє, що зробила не так. Модульне укриття вже рік працює і навіть на момент його здачі в експлуатацію жодних претензій ні в кого не виникло.

"Ми ж не почали б навчальний рік, якби всі ці укриття не прийняли ДСНС, Держпродспоживслужба, всі приїжджають окремо, перевіряють", - розповідає посадовиця.

Розробник і постачальник цих модульних укриттів - приватне підприємство з Київщини, зареєстроване ще у 2007 році. Але тільки з 2023 року воно почало брати активну участь у тендерах на постачання захисних модулів власного виробництва для тергромад та закладів освіти.

Згідно з даними, які є в публічному доступі, основний вид діяльності приватного підприємства "Юлком-Сервіс" - це електромонтажні роботи, а також виробництво сталевих бочок і контейнерів. Які і є основою їхніх укриттів.

За відкритими даними, у 23 році валовий обіг коштів на підприємстві зріс майже вп'ятеро - з 15 до 79 мільйонів гривень. Модульні укриття мають популярність, адже на тепер їх продали майже пів сотні, зокрема й у прифронтові громади. Директор "Юлком-Сервісу" такому попиту не дивується. Телефоном він запевнив: сконструйовані підприємством захисні модулі відносно не дорогі та відповідають усім державним вимогам, про це є відповідні сертифікати.

"Наше, найпростіше - воно відповідає стандартам. А в цьому стандарті прописано 20 кілопаскалей. Він захищає більше ніж 20 кілопаскалей по ударній хвилі, і по проникаючій радіації коефіцієнт захисту 200 стоїть. Цього достатньо для нормативів, які ставить держава для швидкоспоруджуваних", - каже директор підприємства Юрій Костюченко.

"Ну, я не знаю, я б свою дитину в такий... Картоплю зберігати можна там. На скільки ця консервна банка не складеться там під тим слоєм землі, під яким вона закопана, це безпека", - такої думки про укриття в обласній прокуратурі. Там запевнили, скептичне ставлення у слідчих не безпідставне. За рік від відкриття першого кримінального провадження вже проведено чимало експертиз.

"Під виглядом постачання товару по суті були проведені будівельні роботи без розроблення проєктно-кошторисної документації, проведення державних експертиз. Тобто, якість цих робіт, повнота цих робіт, безпечність цих робіт, перебування там дітей сьогодні під питанням. Сертифікати посилаються на стандарти та будівельні норми, частина з яких на час їх видачі вже були не дійсними, частина взагалі не стосується модульних укриттів", - зазначає заступник керівника Черкаської обласної прокуратури Сергій Пидорич.

По деяких провадженнях вже розпочали судові розгляди. Але і постачальник укриттів, і покупці збираються активно захищатися. Адже вважають звинувачення абсолютно абсурдними. 



Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Олександр :

Слава Україні героям Слава!!!

Черкащанин :

Виробник укриттів отримав державну ліцензію. Готові укриття приймали державні комісіяї. Через рік-два почали відкривати кримінальні справи. Не проти виробників. Не проти держчиновнитків, що видавали ліцензіі та підписували акти прицйому споруд. Справи – проти замовників! Це – не ідіотизм. Це корупція в правоохоронних органах,починаючи з прокурворів із прокурватури.

Вгору