Українські аграрії розпочали посівну. Цьогоріч через сприятливі погодні умови вона стартувала на тиждень раніше, ніж зазвичай. Що зміниться у посівах цьогоріч та з якими викликами доводиться боротися аграріям під час війни журналістам Про все розповів представник одного з лідерів аграрної сфери області, директор СТОВ "ЛНЗ-Агро" Роман Франчук.
За його словами, зазвичай посівна кампанія в LNZ Group стартувала у 14-15 числах квітня.
- Цьогоріч погода дала нам можливість розпочати роботи раніше. Станом на сьогодні, на Шполянщині вже посіяно половину площ кукурудзи – 8 тисяч га, в Умані – в межах 1,5 тис га. У Золотоноші (4 тис. га) та Вінниці (1,5 тис. га) роботи вже завершено. Розпочали сіяти у Сумах (вже засіяно в межах 1,5 тис. га). Після кукурудзи перейдемо до посіву сої і вже після 20-х чисел розпочнемо ділянки гібридизації, - розповідає Роман Франчук.
Директор СТОВ «ЛНЗ-Агро» зазначає, що повномасштабна війна в Україні не вплинула на структуру посівів.
- Люди переймаються, але ми не зменшили площі кукурудзи – ні минулого року, ні цьогоріч. В компанії щорічно під кукурудзу відводять 50% земельного банку. Також у цьому сезоні почнемо вирощувати ріпак (3 тис. га). Ми не засівали цю культуру близько 8 років, але оскільки компанія придбала завод по переробці ріпаку, то цьогоріч ввели ріпак в посів. Також дещо збільшили посів сої, і зменшили – соняшника, - зазначає пан Роман.
Минулого року через вагоме зростання цін на ринку енергоносіїв значно виросла вартість добрив. Цьогоріч ситуація з цінами, на щастя, стабілізувалася.
- Зараз добрива трохи подешевшали, звичайно, це не та вартість, яка була до війни, але вже і не така космічна, як у 2023 році. Також немає перебоїв із постачанням солярки. Так, вона дорога, але вона є, - стверджує аграрій.
За словами Романа Франчука, налагодилася і логістика зерна за кордон.
- Основний наш коридор це все таки море, ми в основному відвантажуємось човнами. І відвантажились непогано. Минулоріч у нас було багато перехідних залишків, то цього року вони практично розпродались. Морська логістика налагодилась, - наголосив Роман Франчук.
Зараз найскладніша ситуація в компанії зі спеціалістами, яких мобілізують. Через військовий стан в групі компаній відчувається сильний кадровий голод.
- Ми бронюємо важливих спеціалістів, але за законом маємо право забронювати не більше 50% фахівців. Людей з важливими військовими спеціальностями теж забронювати неможливо. А воно зазвичай, якщо дефіцитна спеціальність, то людина розумна, а значить може керувати і трактором, і танком. Тому людей не вистачає і це дійсно велика проблема, - зауважив директор СТОВ «ЛНЗ-Агро».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кадровий голод на Черкащині: через мобілізацію підприємства потерпають від нестачі фахівців “чоловічих” професій
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram