Що таке форм-фактор материнської плати і як він впливає на вибір комплектуючих

30 квітня 2025, 09:55

Материнська плата – це ключовий компонент будь-якого комп’ютера, який з’єднує між собою всі інші частини системи: процесор, оперативну пам'ять, накопичувачі, відео карту, інші модулі. Від її характеристик залежить продуктивність пристрою, сумісність з іншими комплектуючими. Проте під час вибору материнки важливо враховувати не тільки бренд і технічні характеристики, але й форм-фактор – стандартизований розмір і конфігурацію плати. Саме цей параметр визначає сумісність її із корпусом та іншими модулями.

Що таке форм-фактор материнської плати?

Це стандарт, який описує розміри материнки, розміщення отворів для кріплення, інтерфейсів і роз’ємів. Іншими словами, форм-фактор – це «геометрія» плати, яка повинна відповідати корпусу та впливати на кількість доступних слотів і портів. Найпоширенішими форм-факторами є:

  • АТХ (305 х 244 мм) – класичний формат для повнорозмірних корпусів із численними слотами розширення і портами, що підтримує повноцінне охолодження;

  • Micro-ATX (244 х 244 мм) – більш компактний варіант, який зберігає базовий функціонал АТХ, але має менше слотів;

  • Mini-ITX (170 х 170 мм) – мінімалістичний формат для ультра компактних збірок, ідеальний для мультимедійних персональних комп’ютерів (ПК) або домашніх серверів;

  • Е-АТХ (330 х 305 мм) – розширена версія АТХ для користувачів, які використовують декілька відеокарт або бажають максимального функціоналу.

Переглянути доступні материнські плати на сайті LuckyLink – це перший крок до правильної збірки ПК. Зручний фільтр дозволяє вибирати моделі за форм-фактором, сокетом, чипсетом, іншими критеріями.

Яким чином форм-фактор впливає на сумісність і вибір комплектуючих?

Перед покупкою ПК або плати варто перевірити:

  • відповідність форм-фактора розмірам корпусу (наприклад, плата Е-АТХ не вміститься у звичайний корпус під Micro-ATX або Mini-ITX);
  • кількість слотів PCIe, портів USB, SATA, роз’ємів для оперативної пам’яті, що залежать від форм-фактора (чим більша материнка, тим ширше її фізичний простір для функціонала, наприклад, плата АТХ зазвичай має 4 слоти під оперативну пам'ять, а Mini-ITX – лише 2);
  • можливості охолодження (на компактних платах менше простору для великих кулерів або додаткових вентиляторів, тому вони можуть перегріватися під час високих навантажень).

Якщо ви плануєте використовувати продуктивні компоненти, краще обрати материнку більших розмірів.

Який форм-фактор краще обрати?

Це залежить від того, які завдання ви ставите перед комп’ютером:

  • ігровим і робочим збіркам краще підійде АТХ або Е-АТХ із більшими можливостями для розширення і ліпшою вентиляцією;
  • домашнім або офісним ПК цілком досить Micro-ATX (баланс між розмірами на функціональністю);
  • для поїздок, коли потрібно зібрати компактну систему, кращим варіантом буде Mini-ITX.

Перед оформленням замовлення в LuckyLink зверніть увагу на сумісність сокета і чипсета з вашим процесором, кількість слотів під ОЗП, наявність необхідних портів, тип і чисельність слотів PCIe, якщо плануєте встановити відеокарту, звукову карту або додаткових контролерів.

Реклама

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору