Був скажений ажіотаж в аптеках: що насправді змінилось для черкащан та як на продаж рецептурних ліків реагують фармацевти і лікарі

06 квітня 2023, 14:50

З 1 квітня в українських аптеках рецептурні препарати можна отримати не лише за паперовим, а й за електронним рецептом. Відповідну інформацію 30 березня повідомило Міністерство охорони здоров’я, але для багатьох українців стало справжньою новиною те, що давно їм знайомі лікарські засоби, як-от “Німесил” чи “Корвалол”, відпускатимуть за рецептом. 

Насправді ж, 60% усіх медичних препаратів є рецептурними, але раніше деякі з них в аптеках можна було купити “просто так”. МОЗ також не розширювало перелік ліків, які продаватимуть за рецептом, але перед 1 квітня в аптеках вишикувалися черги покупців. 

Журналісти Про все з'ясували, що ж насправді змінилося у відпуску рецептурних ліків та як до нововведень МОЗ поставилися фахівці.

Ажіотаж в аптеках 31 березня

За інформацією "Щотижневика Аптека", через запровадження е-рецепта серед населення виникли панічні настрої і 31 березня люди вишиковувалися у черги, закуповуючи ліки про запас. Це сприяло значному збільшенню обсягів аптечного продажу. Так, у гривневому вираженні обсяги аптечного продажу зросли на 345% та на 248% в упакуванні порівняно з аналогічним днем минулого року.

Фармацевт "Бюджетної аптеки" міста Умань Ірина Луценко розповідає, що 31 березня виторг в аптеці була втричі більшим за середній.

- Був скажений ажіотаж і зауважу, що купували не лише рецептурні препарати, а все підряд. Бо в основному люди не орієнтуються, що відпускається за рецептом, а що без. Багато хто звик, що в аптеці ліки їм продавали "просто так". Але тут виявляється, що, наприклад, їхній улюблений “Корвалол”, якщо брати два флакони, уже буде за рецептом. І це стало сюрпризом для більшості, - говорить Ірина Луценко. 

Переважно люди купували препарати серцевої групи, гормональні та запасалися різноманітними ампулами, говорить фахівчиня.

- Люди, які мають хронічні захворювання і приймають препарати постійно, брали з розрахунком на три-чотири місяці. Адже пацієнтам інколи справді важко потрапити на прийом в поліклініку. Ми намагалися пояснювати людям ситуацію, але вони були налякані, в них була паніка та повне нерозуміння того, що відбувається. Як на мене, було дуже мало пояснень не лише для пацієнтів, а й для фармацевтів. Не було офіційних інструкцій і порядку, що за фактом зміниться, - додає пані Ірина.

Черги в українських аптеках: фото з відкритих джерел

Що змінилося з 1 квітня 

Тепер для українців доступна функція не лише паперового, а й електронного рецепта. Згідно з цим, пацієнт потрапляє на прийом до лікаря, отримує консультацію, а після неї - або паперовий, або електронний рецепт, як йому зручно, пояснює Ірина Луценко.

- Оскільки Україна зараз прямує шляхом європейської інтеграції, однією з вимог майбутнього вступу в ЄС є те, що в нас повинні діяти такі ж стандарти. Наскільки ми знаємо, в Європі всі рецептурні препарати відпускають виключно за рецептами лікарів. Тому наше Міністерство охорони здоров’я вирішило взятися за ці реформи. Але рецепт - це не папірець, на якому іноді нерозбірливим почерком написано препарат, він має бути оформлений за відповідними вимогами на рецептурному бланку сталої форми Ф1. Має бути вказана назва дієвої речовини міжнародною назвою, назва на латині, дозування і кількість, а також курс лікування. Насправді на практиці ми такі рецепти бачимо дуже рідко, в основному на психотропні засоби, антидепресанти й зараз уже на антибіотики, - додає фармацевт. 

Чи дійсно до кінця воєнного стану рецептурні ліки можна купити без рецепта

Інформація про те, що рецептурні ліки до кінця воєнного стану можна купувати без рецепта стосується лише прифронтових територій і територій, де йдуть бойові дії.

- На територіях, де все мирно, ця постанова не має сенсу. Тут повинно все відпускатися за рецептом, - говорить фармацевт Ірина Луценко. - Я вже знаю випадки, що провізорів штрафували за відпуск без рецепта, наприклад, двох флаконів "Корвалолу" в одні руки. Перевірки від Держлікслужби є і вони будуть однозначно, будуть контролювати відпуск препаратів за рецептом.

Без рецепта ліки все ще можуть купувати волонтери.

- Я читала пояснення, що для волонтерів нічого не зміниться, вони матимуть право закуплятися у дистриб'юторів без рецептів. Але це стосується офіційних організацій. Якщо ми говоримо про точкових волонтерів, які навіть за власний кошт хочуть допомагати нашим захисникам і захисницям, для них усе складніше. Я не зорієнтую, яка процедура. А в основному те, що потрібно на фронт, це рецептура: знеболювальні, антибіотики, гормональні тощо, - каже пані Ірина.

Які ліки відпускаються без рецепта

Безрецептурних ліків нині в Україні є близько 40%. До них належать всі вітаміни, препарати на основі парацетамолу та ібупрофену, сиропи від кашлю чи льодяники для горла, дієтичні добавки.

- Такі препарати відпускаються без рецепта лікарів. Інформацію про те, є препарат рецептурним чи ні - пацієнт може самостійно перевірити або запитавши провізора, це зазвичай вказується у наших програмах, або прочитавши інструкцію до медичного засобу. В кінці інструкції є категорія відпуску, - говорить фармацевт.

Існують також нюанси, коли один і той самий препарат можна купити як за рецептом, так і без.

- Наприклад, 30 таблеток "Магнікору", який приймають для профілактики інсультів та інфарктів, можна купити без рецепта, а упакування на 100 таблеток - лише з рецептом, - додає Ірина Луценко.

Екстрена контрацепція за рецептом: які проблеми можуть виникнути

Одним з важливих питань, яке набуло розголосу в соцмережах, є відпуск екстреної контрацепції за рецептом.

- Дуже багато людей запитують, чому так. Екстрена контрацепція на те й екстрена, її потрібно прийняти якнайшвидше після незахищеного статевого акту, лише тоді вона матиме ту ефективність, - розповідає Ірина Луценко. - Як показує практика, зазвичай цими препаратами користуються підлітки, які зазвичай не можуть прийти до своїх батьків і повідомити їм таку новину. Лікар з юридичного боку теж не має права виписати неповнолітній особі рецепт, бо це порушення законодавства. І виходить замкнуте коло, яке в майбутньому може призвести й до великої кількості кримінальних абортів.

Фармацевт зазначає, що за весь період її роботи в аптеку жодного разу не приходили з рецептом на екстрену контрацепцію.

- З одного боку дійсно є жінки, які цим зловживають. А це доволі серйозні препарати, які викликають зміни в гормональному фоні, можуть бути і кровотечі, і збиття менструального циклу. Це серйозний стрес для організму. Тому вживання таких препаратів має бути виправдане.

За законом, всі гормональні засоби мають відпускати за рецептом.

- Жінки, які користуються комбінованими оральними контрацептивами (КОКами) повинні будуть щомісяця ходити до свого гінеколога та отримувати рецепт на препарати. Тут теж стоїть питання і часу, і фінансової сторони. Багато пацієнток ходять до приватних гінекологів, а приватний прийом вартує грошей, - каже пані Ірина.

Люди поки що не готові

Фармацевт Ірина Луценко говорить, що люди поки не готові купувати звичні для них препарати за рецептами.

- В цілому, ідея класна, але не на часі, як на мене. Стосовно деяких ліків я, наприклад, категорично не згодна. Це стосується препаратів екстреної допомоги, тоді коли стоїть питання життя і смерті, наприклад “Дексаметазону” чи адреналіну, які можуть врятувати алергіка. У зв’язку з електронними рецептами кількість викликів швидкої збільшиться і, відповідно, збільшиться час приїзду лікарів. А це може мати негативні наслідки.

А от стосовно рецептів на антибіотики я тільки “за”. Антибіотикорезистентність - проблема, коли ми можемо померти від банальної інфекції, якщо неправильно користуватися антибіотиками. Багато людей при першому "пчиху" починають пити антибіотики, коли їх прийом абсолютно недоцільний. 

Якщо робити такі реформи, то все має бути виважено. У нас є можливість подивитися на досвід Європейського Союзу, взяти з нього все найкраще і створити щось своє, класне, на що, можливо, потім інші країни будуть орієнтуватися, - каже пані Ірина.

Звернень за рецептами більше не стало, - сімейний лікар

Лікар-спеціаліст загальної практики, сімейний лікар КНП "Третій Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" Максим Старосельський розповідає, що кількість пацієнтів, які звертаються за рецептами, після 1 квітня поки що збільшилась не набагато. 

- Лише в п'ятницю, 31 березня, у мене питали як тепер буде, особливо цікавилися ліками при гіпертонії. Але можу сказати, що особисто я поки що суттєвих змін не відчув, - говорить Максим Старосельський.

Медик говорить, що електронний рецепт отримати навіть простіше, ніж паперовий.

- Як в цивілізованій європейській державі, в принципі, так мало бути давно. Електронний рецепт дає змогу все зробити ще й дистанційно. Наприклад, при гіпертонічній хворобі в людини все стабільно, тиск тримається, правильно підібрана терапія, але потрібно поновити рецепт через певний час. Тому візит, якщо пацієнта нічого не турбує, є необов’язковим. Він може просто зв’язатися з сімейним лікарем та зробити рецепт дистанційно, - каже лікар. - До прикладу - програма "Доступні ліки", коли ми можемо дистанційно виписати електронний рецепт. Код погашення і сам код рецепта приходить людині на той номер, на який заключена декларація. І все: вона йде в аптеку і забирає собі лікування. Навіть смартфон не потрібен, підходить будь-який телефон, навіть найстарішої моделі, який може приймати просте текстове повідомлення.

Максим Старосельський сподівається, що після посилення контролю за відпуском препаратів за рецептом зменшиться кількість самопризначень.

- Багато людей не вміють користуватися ліками правильно і починають їх приймати тоді, коли це робити взагалі не варто. Часто таке трапляється з антибіотиками. Або, наприклад, бета-блокатори можуть спричинити проблеми з серцем на фоні повного благополуччя. А люди їх неконтрольовано приймають в неправильних дозах. Тому попередній прийом має бути обов’язково за призначенням лікаря. Дуже популярно в нас збивати високу температуру "Аспірином". А він є не дуже корисним препаратом. Сподіваюся, що самопризначень стане менше. У Європі так і живуть, але в нас люди звикли чекати до самого кінця, коли стане дуже погано, тоді лише йдуть до лікаря, - каже Максим Старосельський.

Закордонний досвід очима черкаської лікарки: яка ситуація в Польщі з рецептурними препаратами

Черкащанка, лікарка загальної практики сімейної медицини Анжела Тищенко нині живе в Польщі. Медикиня працює в Arka-Med Sp.o.o. NZOZ. Medical Center, що в місті Тихи Сілезійського воєводства. Вона розповідає, що в Польщі ліки відпускаються за рецептом давно.

- Поляки й українці, які тут працювали ще до повномасштабної війни, звикли до такої практики, як відпускання ліків після огляду лікарем. Якщо це хронічний хворий і ліки не потребують корекції - їх заносять в базу як "stałe podawane leki" (тобто ліки, що пацієнт приймає постійно в одній тій самій дозі). Таким пацієнтам ліки можна виписувати дистанційно, за допомогою телепоради, або після "zapotrzebowanie na leki" (листа, який залишає пацієнт на рецепції з прописом скільки упаковок і яких ліків йому бракує), - каже лікарка.

Анжела Тищенко говорить, що з початком повномасштабної війни для українців поляки зробили деякі нововведення для отримання рецепта на ліки.

- Багато хто з наших людей звикли отримувати "все і зразу", іноді самі "знають", як лікувати свої хвороби, тому для них створили функціонал - електронний рецепт через інтернет, де вписується ідентифікаційний номер. Цей функціонал є платним. Якщо стоїть питання про наркотичні засоби або інші тяжкі ліки, зокрема антибіотики, з пацієнтом зв'язується лікар і з'ясовує всі деталі. Але, зазвичай, в такому випадку просять записатись в найближчу поліклініку на прийом, - каже вона.

Лікарка вважає, що медикаменти за рецептом - це правильно.

- Так має бути. У Польщі за цим суворий контроль не тільки зі сторони лікарів, а й аптек. Наприклад, якщо лікар не розрахував правильно дозу на вагу, аптека відразу перетелефонує до нього і попросить замінити і перерахувати дозу. Це зменшує ризик отруєння або передозування препаратом, - каже пані Анжела. - Мені подобається, що більше ліків тут є рефундованими (тобто з невеликою доплатою від пацієнта), якщо у людини встановлений діагноз і встановлена доза. Ці препарати можуть бути як оригінальними, так і дженериками (вибір значно більший, ніж в Україні). Але все повинно бути встановлено, всі аналізи та консультації записуються до реєстру.

Люди, які нещодавно приїхали до Польщі, щоразу обурюються, коли знайомляться з системою відпуску ліків за рецептом, каже Анжела Тищенко.

- Але тільки ті, хто вперше на візиті. Далі бачать, що так працює система і вже реагують спокійно. Багато хто з польських колег-лікарів через це не хочуть дивитись або приймати на візит людей з України, оскільки багато негативу йде від них. Польща і так робить все можливе, а тут ще з цього боку негатив. Негарно виходить. Зараз навантаження величезне: лікарів мало, а людей стало більше, - говорить лікарка.

Від редакції: Приходити в аптеку, як в магазин, і брати будь-які ліки на власний розсуд - тепер черкащани, як і всі українці, не зможуть. Тільки після консультації з лікарем люди матимуть змогу купити певні групи препаратів. Нововведення значна частина наших громадян сприйняла "в штики", однак жодна реформа не буває "безболісною". Для того, щоб зрушити з місця радянський підхід до відпуску ліків, розвиватись разом із Європою, ці зміни необхідні.

Фото надані героями публікації

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Арина :

Ліки за рецептом це добре. Але чомусь ніхто не згадує про те, що записатись і попасти на прийом до сімейного лікаря дуже велика проблема. А спілкуватись по телефону хочуть не всі лікарі. Є такі, що навіть номера свого не дають. І коли людина захворіла, то поки вона попаде на прийом, хвороба ще углубиться. Все треба робити виходячі з наших реалій, а не тупо копіювати у других держав.

Вгору