Протоієрей Василій Паплик,
священник Свято-Троїцького собору (ПЦУ)
Одна знайома прихожанка звернулося до мене з проханням розповісти, що робити зі старими або пошкодженими іконами, куди їх дівати, якщо для використання вони вже непридатні, а також, що робити з книжками подарованими сектантами? На ці запитання кожен священник може відповісти по-різному, тому мої рекомендації не варто вважати церковним правилом – це лише поради.
Буває, що з часом зображення на іконі стає темним і нечітким, або в процесі переїзду чи ремонту квартири, ікони зазнають пошкодження. Що робити з такими іконами? Спочатку можна спробувати реставрувати їх, якщо це буде можливо. Варто сказати, що ікона завжди залишається священним предметом навіть, якщо вона з часом темніє або руйнується. Тому ні в якому разі священні образи не можна викидати. Якщо ікона дерев’яна або написана на папері чи картоні, то її можна спалити, а попіл акуратно зібрати і прикопати десь під деревом або висипати в річку. Те ж саме стосується церковних календарів, на яких є священні зображення. Якщо немає можливості спалити, то таку ікону можна принести в храм, де її спалять у належному місці служителі храму. При багатьох храмах є спеціальна піч, або певне місце на церковній території де спалюють прочитані записки і непридатні для використання священні предмети. Якщо ікона зроблена з іншого матеріалу, який не горить, то такі ікони складаються у вівтарі чи десь у спеціально призначене для цього місце в храмі.
Інколи запитують, що робити з іконами, які залишилися в будинку чи квартирі після попередніх господарів? Звичайно, їх можна залишити собі, освятивши їх у храмі, але якщо такого бажання немає, то можна ці образи принести в церкву. У нашому храмі принесені ікони, якщо вони у хорошому стані, роздають прихожанам. Зазвичай, такі ікони кладуть на столик у притворі і кожен бажаючий може їх взяти.
Не часто, але траплялося, що до храму приносили вінчальні ікони, тобто, ікони якими священник благословляв наречених під час таїнства Вінчання. На жаль, люди розлучилися і не хотіли, щоб ці ікони залишалися у домі когось із них. Звісно, ікони не винуваті в тому, що люди розійшлися, тому такі образи варто все ж таки залишати в себе.
Трапляється, що люди бояться подарованих ікон, помилково вважаючи, що їх подарили із злим умислом, щоб навести «порчу». Хочу заспокоїти таких людей: не бійтеся приймати подаровані ікони, вони вам нічим не зашкодять. Невже ви думаєте, що Господь допустить, щоб Його зображення стало предметом «прокляття», а не благословення? Звісно, ні!
Ще одне запитання, яке задають віряни, що робити зі старими церковними книгами: молитовниками, псалтирями, Бібліями, часто написаними ще старослов’янською мовою, які наприклад, залишилися від віруючої бабусі. Думаю, було б добре зберігати ці книги десь на книжковій полиці і хоча б час від часу їх читати. Проте, якщо ці книги припадають пилюкою і їх роками не відкривають, то краще принести їх до церкви. Ні в якому разі не спалюйте ці книги! Вони можуть мати важливу духовну, історичну і культурну цінність.
Відносно сектантської літератури, яку нав’язливо роздають представники різноманітних сект, то тут є два варіанти: її можна спалити (все, крім Біблії) чи показати своєму духівнику. Можливо, спалення сектантської літератури дехто вважає варварством, проте, на мою думку, дана література може бути шкідливою для душі і, попавши в руки недостатньо обізнаної в релігійних питаннях людини, завести її в сектантські єресі і тенета. Отож, якщо у Ваші руки потрапила «Книга Мормона», «Вартова Башта», «Пробудись!» та схожа література, то у спаленні таких книг та брошур не буде жодного гріха. На рахунок Біблії, яку подарували сектанти, то краще принести і показати її священнику. Священник звірить даний переклад Біблії із перекладом православних перекладачів і, якщо там немає викривлень біблійного тексту, то можна таку Біблію залишити собі.
Отже, для того, щоб уникнути помилок у ставленні до різних релігійних предметів, найкраще радитися зі своїм духівником або священником храму до якого ходите. Сучасні засоби комунікації дозволяють зробити це швидко і зручно.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram