Назар Олексюк юрист

Що робити, коли не приймають пошкоджені чи зношені гроші?

05 квітня 2021, 16:43

Нерідко трапляються випадки, коли при здійсненні розрахунків у національній грошовій одиниці – гривні, виявляється, що грошові купюри є зношені, пошкоджені тощо. В більшості випадків касири відмовляються приймати такі грошові одиниці, при цьому фактично порушуючи ваші права як споживача придбати товар чи оплатити послуги. Мотиви таких відмов можуть бути різними, але визначальним є факт незаконності таких.

І полягає він в тому, що якщо купюра зберегла щонайменше 55% своєї площі і ступінь зносу дозволяє встановити достовірність, то всі торгівельні організації і банки зобов’язані її приймати та обміняти без відсотків та комісії.

Зверніть увагу – дане правило не поширюється на іноземну валюту! Згідно ст.192 Цивільного Кодексу України законним платіжним засобом, обов’язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України – гривня.

Відповідно до пункту 2.13 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637, підприємства (підприємці) під час здійснення розрахунків із споживачами за готівку зобов’язані приймати у сплату за продукцію (товари, роботи, послуги) без обмежень банкноти і монети (у тому числі зношені банкноти та монети) усіх номіналів, які випускає Національний банк України в обіг, що є дійсним платіжним засобом і не викликають сумніву в їх справжності та платіжності.

Як передбачено п.4 Правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України, затверджених Постановою Правління Національного банку України від 23.10.2013 № 422, фізичні та юридичні особи зобов’язані без будь-яких обмежень приймати зношені банкноти за всіма видами платежів та для переказів, а банки, крім того, для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви та для обміну на придатні до обігу банкноти.

Відповідно до статті 38 Закону України “Про Національний банк України” , зношені і пошкоджені грошові знаки України приймаються й обмінюються безоплатно на нові грошові знаки Національним банком України та банками України без обмежень щодо сум та строків такої заміни.

Але з цього правила є й винятки. Стосуються вони передусім так званих «помічених» грошових коштів, що були позначення спеціальним забарвленням у випадку їх викрадення наприклад з банкомату чи банку.

Згідно п.9 Правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України, затверджених Постановою Правління Національного банку України від 23.10.2013 № 422, фізичні та юридичні особи не мають права приймати банкноти, забруднені спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей, за всіма видами платежів та для переказів.

(спеціальний розчин – розчин з певними фізико-хімічними характеристиками (яскравий колір, флуоресценція в ультрафіолетових променях, стійкість до розчинників тощо), який використовується в спеціалізованих пристроях для зберігання валютних цінностей (далі – спецпристрій для зберігання цінностей) та забруднює банкноти в разі спроби неправомірного заволодіння ними, що унеможливлює подальше використання таких банкнот).

Банки зобов’язані вилучати банкноти, забруднені спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей, під час приймання готівки від фізичних і юридичних осіб за всіма видами платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви та для переказів і в установленому порядку передавати їх для проведення розслідувань та відповідних досліджень до правоохоронних органів.

Уповноважені підрозділи Національного банку здійснюють обмін справжніх банкнот, забруднених спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей, тільки банкам, які використовують спецпристрій для зберігання цінностей, за умови надання ними відповідних підтвердних документів щодо їх використання, а також документів правоохоронних органів чи суду щодо цих банкнот (за наявності).

Тому у випадку порушення вказаних правил ви маєте прав звернутись із відповідною скаргою до територіального управління Національного банку та до Інспекції із захисту прав споживачів.

Юрист Назар Олексюк

Всі тексти автора
Реклама
Реклама
Вгору