Катерина Томіло Тревел-блогер

Що подивитися у Карпатах. Топ-10 місць

19 жовтня 2019, 12:27

Карпати - це перлина української природи. Тут є гори, чисті річки, неосяжні краєвиди, мальовничі полонини.. Смачна їжа, щедрі та привітні люди. А ще у Карпатах є своє біле золото! Цікаво? Поїхали!

  1. Синєвірський заповідник

Хто з нас не чув про це прекрасне місце. 
Це озеро най-най-най! Найбільше, найглибше, найгарніше та наймістичніше!
З ним пов’язана дуже сумна та романтична легенда.

Якось у графа народилась донька, з очима, синіми, як небо. Назвали її Синь. Виросла вона і стала справжньою красунею. Якось гуляла Синь на полонині і побачила там вівчаря Віра. Молоді люди покохали один одного. Але граф був проти цих стосунків. Закривши у кімнаті Синь, він заманив Віра у пастку і скинув на нього великий камінь. Бідна Синь дізналась про це і побігла до каменюки. Обійняла його та почала плакати. Плакала вона так гірко і так довго, що утворилося ціле озеро. Чисте, як сльози Синь і блакитне, як її очі. Люди ж назвали озеро Синевір, щоб навіки  зберегти пам'ять про закоханих.

Знаходиться озеро у західній частині масиву Горгани. Крім озера Синєвір, до Синєвірського заповідника входять «Центр реабілітації бурих ведмедів»,
«Пішохідна тропа Армада», музей «Старе село» та озеро «Дике».

https://www.npp-synevyr.net.ua – офіційний сайт заповідника. Крайнє село коло нього – Синєвірська поляна. Там можна зняти недороге житло і провести кілька днів.

2. Скелі Довбуша

Знаходяться ці скелі в Івано-Франківській області коло села Бубнище. Місце це унікальне як по своїй природній красі, так і по своїй історії. Адже саме тут колись давно було язицьке капище. А потім ці скелі обрав для своєї схованки сам Олекса Довбуш. Ходили легенди, що Олексу заговорив його дід, котрий був відомим мольфаром. Не брала його куля. Та Довбуш закохався у заміжню жінку і коли прийшов до неї додому, то був поранений її чоловіком. Потім він якийсь час переховувався в скелях. Але його піймали та четвертували. Кажуть, що частини його тіла розкидали по скелям. І правда! Деяке каміння схоже на кулак, голову та тулуб людини.

На скелі Довбуша приїжджають любителі скелелазіння. На жаль, ці скелі складаються з дуже м’якої гірської породи і люди гинуть. Тому офіційно тут цей вид спорту заборонений.

3. Національний парк «Сколевські бескиди»

Якщо ви будете біля села Сколе – обов’язково відвідайте це місце. За
те, щоб заїхати на територію парка, необхідно сплатити 9 грн за автівку та 6 грн з людини. На території Сколевських бескид є джерело мінеральної води
Нафтуся. Воду можна набрати із собою у пляшку. Та смак в неї ну дуууже
специфічний!

Далі по дорозі буде Кам’янецький водоспад. Під ним є невеличке озерце, де дуже гарно скупатися у спеку. До речі, водоспадів у Сколівських бескидах безліч, але цей самий гарний.

Якщо вам стане сили піднятися крутезною стежкою на пагорб, то ви дістанетесь Мертвого озера. Кажуть, що в ньому не живе ані риба, ані жабки. І вода в цьому озері завжди темна і не прозора. Можливо і так, але місце дуже красиве і тихе. Ми залюбки провели там на місточку пів години.

На території парку дозволено ставити намети і ми бачили там декілька місць для наметового містечка. Кажуть, що коштує це 50 грн за добу.

4. Термальні джерела Косино

Знаходиться термальний курорт у селі Косонь. Тепер, до речі, там побудували ще й аквапарк. Ціна квитка 450 грн за 3 години, а діткам до 150 см вхід – безкоштовний! Також ви сплатите тільки за один квиток, а зможете відвідати і термальні джерела, і аквапарк!

Вода в басейнах має температуру 36, 38, 40 градусів. Є термальні басейни та басейни з прісною водою. Термальні купальні можна відвідати і зимою! На
території функціонують 5 бань, ресторан, бар та готель.

Центральний басейн Косино – рекордсмен! Саме його фонтан кран – ілюзія – найвищий в Україні.

5. Гора Говерла

Висота Говерли 2061 метр і вона – найвища в нашій країні. Знаходиться Говерла на території Закарпатської та Франківської областей. Піднятися на Говерлу можливо як самостійно, так і з екскурсією.

Головне, правильно розрахувати свої сили. З екскурсоводом, звичайно,
цікавіше. Ви почуєте місцеві легенди та різні смішні випадки. Кожен провідник розповість вам, як сюди прилітав на гвинтокрилі президент Ющенко. А ще ви почуєте обов’язкову трагічну легенду про закохану дівчину Говерлу і хлопця Прута.

А з самої вершини вам відкриються просто нереальної краси види. Почуваєш себе птахом, що летить у небі. Це відчуття свободи і перемоги переповняло нас і геть стерло всю втому від підйому!

6. Село Бене

Село Бене знаходиться майже на кордоні з Угорщиною. Майже усі надписи тут угорською. А ще це місце вважається найтеплішим у Закарпатті. Тому саме тут знаходяться унікальні винні підвали.

Один із таких – підвал сім'ї Параски. Започаткував виготовлення вин голова сім’ї Юрій Параска, а після його смерті цю справу продовжили його сини Гергей і Ласло.

У самого погреба дуже цікава історія. Копали його полонені італійські солдати у 1920 році. Температура в ньому завжди 13 градусів, а довжина - 12 метрів.

У часи сухого закону Горбачов наказав викорчувати усі унікальні виноградні лози, але місцева влада просто роздала ці землі під будівництво молодим сім’ям. Так частинка виноградника попадає до Юрія Параски. Він вирішив зберегти виноградники будь-якою ціною.

Тепер у сімейному бізнесі -  3,5 гектари землі і більш як 300 сортів винограду! На дегустації можна скуштувати 7 сортів вина. Ціна пляшки від 80 до 120 гривень. Але, повірте! Це вино – неповторне!

7. Село Нижнє селище

Я впевнена, що мало хто чув про це місце. Та воно вартує вашої уваги! В цьому невеличкому селищі є аж дві унікальні місцини.

Перша – то ферма равликів. Та не простих равликів, а їстівних. Екскурсію вам проведуть безкоштовно. Розкажуть, що ферма продає більш ніж 10 тон равликів за рік. А ще ви дізнаєтесь, що у Європі майже всі равлики у ресторанах завезені з України.

Покажуть, що їдять равлики та запропонують дегустацію. Набір коштує 100 гривень і туди входять 9 равликів у трьох соусах і келих вина. Додатково можна придбати канапку з …ікрою равликів. Вартує таке задоволення 40 гривень, а за баночку 50 грам просять 1200 гривень.

Майже поруч із фермою равликів знаходиться перша українська приватна
сироварня. Біле золото Карпат! Саме так тут називають сир. Кожен раз, коли ми їдемо до Карпат, то намагаємось приїхати сюди та купити «Нарцис Карпат». Саме цей сир піврічної витримки запав мені у душу.

Його роблять із молока корів, які пасуться на карпатських полонинах зовсім поруч із знаменитою Долиною нарцисів. Смак цього сиру пікантний і солодкуватий. А ще тут є справжня бринза, м’який та напівтвердий сир. Якщо попросите, вас відведуть у погріб та покажуть, де саме дозрівають величезні головки сирів.

Навіть моя донька, яка взагалі не їсть молочні продукти, із захватом дегустувала Нарцис Карпат, а потім її бутерброд повинен був бути тільки з цим сиром!

8. Ужгород

Саме місто дуже схоже на європейське. Гуляючи його вуличками ти нібито потрапляєш в Угорщину або в Словаччину. На пішохідній вулиці Корзо знаходиться безліч маленьких магазинів з різними цікавинками. Наприклад, там можна купить льодяне вино, варення із морошки або милу еко- торбинку, яку розмалюють при тобі.

Після прогулянки центром міста обов’язково сходіть в Ужгородський замок. В ньому розташований краєзнавчий музей, а ще тут постійно проходять різні виставки та експозиції.

Сам замок було побудовано у 10 сторіччі. Найцікавіше, що цей замок жодного разу ніхто не зміг взяти штурмом. Насправді, у нього дуже вдале місце розташування та гарно продумана захисна стіна. У 1750 році замок передали під семінарію.

 Якщо будете тут у теплу пору року, то обов’язково завітайте у
місцевий Ботанічний сад та прогуляйтесь по музею Архітектури і побуту.

А навесні тут розквітають сотні сакур! Неймовірна краса!

9. Музей Романа Кумлика

Це місце було відкрите у 2000 році Романом Кумликом. В ньому він показав колекцію музичних інструментів, фотографій та предметів побуту. До речі, збиралась ця колекція понад 30 років!

Кожна екскурсія до музею унікальна і неповторна. Хтось може почути, як грають на трембіті. Комусь пощастить послухати гуцульську пісню. А для когось розкажуть місцеву казку-легенду.

Після смерті Романа Кумлика його справу перейняла дочка Наталя. Батько
навчив її грати на багатьох інструментах, і вона мріє продовжувати справу свого тата. Музей увесь час поповнюється новими експонатами та його програма постійно змінюється. За відгуками туристів ці зміни тільки на краще!

Знаходиться це цікаве місце у селі Верховина.

10. Водоспади Карпат

Звичайно, побачити за одну відвідину усі водоспади, напевне, не можливо.
Але їх краса вартує того, щоб повертатись у Карпати знову і знову. Ми встигли побачити два найвідоміших водоспади Гук і Шипіт.

Водоспад Гук знаходиться у місті Яремче. Висота його - 15 метрів. Від автостоянки йти до самого водоспаду близько 800 метрів. Дорога йде через мальовничі ліси Карпат, обабіч дороги біжить потічок.

Сама назва водоспаду означає Шум. Насправді, ми почули гуркіт води задовго до того, як побачили сам водоспад.

Водоспад Шипіт знаходиться біля села Пилипець. Висота його близько 14 метрів, краще усього побачити його навесні, коли з гір біжить багато води. По дорозі до водоспаду хтось почав складати з каміння невеличкі фігурки, долучитися може кожен бажаючий! Тепер там ціле містечко кам’яних фігурок.

Мої рекомендації – це лише невелика частина того, що пропонують нам
прекрасні Карпати. Ще є прекрасний замок Паланок у Мукачево, замок Шенборнів, палац Бруницьких, величні гірські масиви Горган, еко-ферми, сироварні та неповторна природа. Повірте мені, Карпати прекрасні у будь-яку пору року і у будь-який час! Незалежно ві того, яке місце ви оберете і який сезон, у Карпатах ви завжди знайдете для себе такі місця, про які будете згадувати з особливою любов’ю та теплотою…

Всі тексти автора
Вгору