До закінчення війни залишилась нескінченність, але питань накшталт: «Що очікує Україну після війни?» більше ніж «як виграти війну?». І не даремно, адже те, що я бачу сьогодні, користуючись своїм післявоєнним досвідом 2016-22, не вселяє надій на безхмарну відбудову Держави.
Звісно, першою і головною проблемою, яку я бачу - це проблема колишніх військових, переважна більшість яких була і продовжує бути мобілізованою не з так званих «еліт», а переважно з сільського населення і представників робочого класу. Повʼязано це, насамперед, з високим рівнем корумпованості суспільства, а відкупитись від воєнкома або зробити собі липову довідку про інвалідність сьогодні не складає труднощів для будь-кого, чиї статки дозволяють людині придбати хоча б авто середнього класу.
Мобілізація ж за ідеологічними принципами, безумовно, відбувається, але ми говоримо про цифри і відсоткове співвідношення.
Це люди, які заробляли до +- 500 у.о. на місяць, не були готовими до військових викликів, але взяли до рук зброю, втратили друзів і здобули безцінний досвід, який, на жаль, у цивільному житті використати буде майже не можливо.
Те, що відбувалося протягом усіх років перед повномасштабкою нагадує велику показуху. Показушний Мінвет, який абсолютно не виконував і не виконує своїх функцій, показушні ради ветеранів при органах державної влади і місцевого самоврядування, показушні пільги, які весь цей час лише принижували гідність військових.
Але масштабність і інтенсивність бойових дій тоді і сьогодні - це дві великі різниці.
А тепер уявіть хоча б мільйон колишніх військових з трофейною зброєю на руках, логічним не бажанням повертатись до вкалування за зарплату в пʼятсот баксів і високий рівень травмованості частини ветеранів.
«Ви нам винні» - стане післявоєнним гаслом номер один. Троє озброєних ексвійськових - це вже банда, яка, на відміну від нинішніх «мамкиних» бандитів, вміє планувати, стріляти, мінувати, скидати з дронів і що найголовніше - вбивати.
Ви думаєте що військові повернуться і наведуть лад в Державі? Не смішіть - військові - зріз населення, до того ж у своїй переважній більшості, як я вже зазначив, зріз його не найбагатшого класу.
І тут все залежить від Держави. Чи зробить вона висновки з минулого, чи і далі продовжуватиме фейкову історію МінВету, який для ветеранів не робить абсолютно НІ**Я.
Пропозиції дуже прості :
1. Розвиток контрактної армії з високим грошовим забезпеченням, щоб залишалася мотивація служити.
2. Створення ПВК. Адже сьогодні цей ринок поділений між Заходом і рф (де рф, аналогічно враховуючи високий бойовий досвід, має куди вищі конкурентні здібності).
Але чи піде на це Держава, ким би вона не була представлена? Адже ПВК - це передусім довірені стосунки між органами влади і ПВК.
3. Розформування МінВету і створення з нуля, з головним принципом - працевлаштування ветеранів, а не «бла-бла-бла».
І в такому випадку ветерани зможуть стати елітою суспільства, яка стане моральним авторитетом і рушієм прогресу. Але тільки в такому порядку, а не навпаки.
Інакше нас очікує купа ексвійськових ОЗГ, розруха і виклики, порівняно з якими війна здаватиметься квітковим садом у Раю.
Дмитро Кухарчук, командир 2 штурмового батальйону 3 ОШБр, допис на власній сторінці у Facebook
100% все в точку. Погоджуюсь з кожним словом