Сергій Шмиголь – радник голови Черкаської облдержадміністрації, громадський активіст, донор із 9-річним стажем, а ще – організатор численних донорських акцій, під час яких він залучає все нових і нових донорів. Незабаром він здійснить свою 40-ву донацію, що дасть можливість отримати звання Почесного донора.
Донором Сергій став за прикладом свого батька – Почесного донора. Вперше здав кров у 2011-му, щойно йому виповнилося 18 років. Нині в своєму активі має 39 підтверджених безоплатних донацій крові та її компонентів, тричі здавав кров за гроші та тричі здавав плазму в Німеччині, коли там навчався. Сергій уже дуже близький до своєї мети – отримання звання Почесного донора, як його батько. Однак стверджує – зупинятися на цьому не планує.
- Звання "Почесного донора" для мене це лише певний моральний орієнтир, але ніяк не самоціль здавати кров, – зауважує Сергій. – Після отримання цього статусу продовжу здавати кров, як і раніше, оскільки розумію, наскільки це важливо для людей, які мене оточують, адже хочеться і надалі отримувати ту моральну насолоду після донації, коли розумієш, що частинка тебе рятує комусь життя.
Здає сам – і інших запрошує. Сергій – знаний у місті наставник донорів новачків. Він організував близько 10 донорських акцій, активізувавши досвідчених донорів та залучивши більше 150 нових. Сергій зізнається, що залучати нових донорів доволі складно, адже навколо донорства досі існує безліч міфів.
- Найбільш поширеним і найгіршою "страшилкою" є міф, що через донацію можна чимось заразитися. Щоб його розвіяти, необхідно як мінімум поговорити з людиною та переконати в зворотному, що от я стою перед вами, живий та здоровий, – розповідає Сергій. – В додаток до міфів процес пошуку донорів та залучення до донорського руху ускладнюється тим, що донорство є далеко не для всіх і обмеженнями можуть бути багато необ’єктивних речей, які виявляються лише на станції чи після першої донації.
З початком роботи Черкаського обласного центру служби крові «Черкаси-Плазма» Сергій відзначає тільки позитивні зміни, що сприятимуть розвитку донорства.
- З моменту реорганізації Черкаської станції переливання крові серед містян виникло ряд пересторог та чуток, що, нібито, кров продаватимуть людям, які її потребують, і що кров тепер буде недоступною. Ці побоювання не справдилися. Навпаки, я бачу, що потреба в крові закривається навіть краще, ніж було раніше. Свідченням цього, для мене особисто, є те, що за останні пів року я не бачив жодного посту в Фейсбук про пошук донорів, що підтверджує, що донорів знаходять в Центрі крові і без допомоги волонтерів. Окремо варто відзначити, що станція перероджується візуально та матеріально. Всі ми бачимо ремонт фасаду будівлі. Всередині теж відбувається ремонт на всіх поверхах. Нарешті з'явився нормальний туалет для донорів! Бачимо нове обладнання для аналізу та апарати для забору компонентів крові. Нові донорські крісла та багато іншого. Це однозначно позитив, на який звертають увагу всі без винятку донори, які мали досвід здачі крові на "старій" станції, - каже Сергій. - Стосовно процедури забору крові, то тут теж відбулися суттєві зміни. Я опишу їх так: мав досвід здавати кров в Німеччині і скажу, що в Центрі крові в Черкасах процедури забору крові ідентичні. Я був приємно вражений, коли вперше здавав кров з таким підходом. Працівники Центру завжди були чуйними, щирими та доброзичливими по відношенню до донорів, тож тут було б важко щось вдосконалити. Відзначу одну деталь, яка теж сподобалася: працівниці реєстратури здійснюють обдзвон донорів, що є в базі станції, та запрошують на кровоздачу донорів, запасів групи крові яких не вистачає. Важливо це тим, що більшість донорів здає кров не регулярно і точно не знає про потреби в його групі. А після дзвінка, розуміючи важливість, свідомо приходить на донацію.
Сергій Шмиголь не приховує, що насолоджується тим, що в Черкасах його асоціюють із донорством.
- Часто звертаються мої друзі із проханням розповісти та сходити з ними на здачу крові. Тож вбачаю свою роль в якості персонального "провідника" в спільноту донорів для людей, що хотіли б і могли б до неї долучитися.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram