Після того, як на останньому засіданні поліцейської комісії було виявлено, що деякі кандидати на роботу до поліції проходять для цього конкурси по три-чотири рази, при чому саме на військово-лікарській комісії проходить їх відсів, я зацікавився цим питанням.
Проаналізувавши роботу комісії за 2018 рік, виявив, що 52% від тих, чиї анкети були подані на конкурси та були визнані валідними (дійсними), не пройшли саме ВЛК.
Таким чином, некомплект поліцейських ГУ НП у Черкаській області не тільки не зменшився (він був на рівні 20%), а й збільшився приблизно на 1% станом на 22 листопада 2018 року.
Усі зусилля роботи поліцейської комісії та кадрової служби ГУ НП з наповнення системи новими кадрами не приводять до скорочення кадрового дефіциту, який може перерости у кадровий голод.
Звісно, на заповнення вакансій поліцейських впливає розмір їх грошового забезпечення, який на сьогодні не є ринковим. Заробітна платня у розмірі 10 тисяч гривень, що дорівнює 350 доларам США, є замалою.
Також залишається багато питань із забезпеченням діяльності роботи поліцейських, за винятком патрульної поліції.
Але, якщо бути відвертим, заробітна плата міліціонерів завжди була невисока та приблизно була на тому ж рівні, що й зараз, якщо брати у доларовому еквіваленті, але раніше для більшості міліціянтів корупційна складова годувала не лише рядовий склад, а й керівників, таким чином, доповнюючи офіційну заробітну плату.
На сьогодні, сподіваюся, ситуація змінилася і більшість поліцейських живе на заробітну платню. Та й питання забезпечення, хоч із скрипом, але зрушили із місця. Так чому ж не йдуть на службу?
На мій погляд, у суспільстві відсутня повага до правоохоронної системи та до поліції у тому числі. Правовий нігілізм, кримінальні злочини, що скоюють окремі громадяни, що називають себе активістами, які не мають свого продовження, за оцінкою судів.
Варто зауважити, що практично відсутність пропаганди з боку самої поліції престижності та суспільної користі від роботи поліції. Звісно, я не беру до уваги роботи секторів з роботи із ЗМІ. Це робота не їх рівня.
Лише зараз за риторикою спікерів поліції можна побачити наголос співпраці роботи із громадами, необхідність діалогу та інше.
Зовсім не використовується потенціал поліцейських комісій із виявлення пріоритетів Національної поліції на рік на конкретних територіях, ніхто не вивчає потреби цих територій, а вони різні. Бо, наприклад, для Умані - це приїзд хасидів, а для Тального - рейдерство, а для Черкас – вулична злочинність та крадіжки. Жорстка централізація роботи Національної поліції, звісно, річ потрібна та важлива, але нагадаю, що до складу поліцейської комісії, входять представники обласної ради, які були висунуті саме обласними радами, депутатами або обрані місцевими громадами.
Повернемося до браку кадрів. Враховуючи, що більше половини кандидатів на службу, не проходять саме ВЛК, я завітав до поліклініки МВС у Черкаській області, на базі якої працює ВЛК. З 1993 року очолює цю установу Володимир Заворотний.
На його переконання, такий високий відсоток непроходження ВЛК має свої причини, а саме:
- низька якість документів, що повинні бути надані за переліком до обстеження багатьох кандидатів;
- низька спеціальних обстежень та аналізів, що потрібно робити не в установі МВС.
У мене теж були деякі питання до роботи ВЛК, які я поставив:
- чому деякі лікарі спрямовують кандидатів до конкретних приватних клінік, хоча такі дослідження можна зробити у поліклініці;
- чи правда, що лікар-гінеколог за спеціальністю стоматолог, бо саме на неї скаржаться кандидати-жінки.
За першим питанням, я отримав відповідь, що це лише чутки, а у випадку виявлення цих фактів Володимир Заворотний готовий реагувати.
За другим питанням, були витребувані документи з кадрів, де зрозуміло, що Юлія Чепчур, закінчила Українську стоматологічну академію у 2014 році за спеціальністю «лікарська справа», отримала спеціалізацію у 2016 році «Акушерство та гінекологія».
Пройшла атестацію в МВС у 2016 році, має другу категорію, у поліклініці МВС працює з 2013 року.
Так що, на запитання кандидатів, стосовно лікаря ВЛК, якого, до речі, немає у штатному розкладі ВЛК, а який залучається з поліклініки МВС, я дав вичерпну відповідь.
На думку керівника установи Заворотнего В. Г., щоб покращити ситуацію із проходження ВЛК кандидатами потрібно внести зміни до Наказу МВС № 285 від 2016 року:
- розширити можливість індивідуального підходу до кандидатів на службу, змінити межі вимог як нижні, так і верхні;
- на посади, що мають проблеми із заповненням кандидатами, надати можливість поліцейським комісіям;
- звертатися письмово з клопотанням про прийом на службу конкретних кандидатів, якщо вони не мають хронічних захворювань.
Поспілкуватися із головою ВЛК Людмилою Гарбар мені не вдалося, бо вона знаходиться у відпустці, а спілкування із ТВО голови Тетяною Аверьяновою мені нічого нового не дало.
Сергій Сухін, голова поліцейської комісії ГУНП у Черкаській області