Від початку 2021-го року в Черкаській області на інсульт захворіли понад три тисячі людей. Третина з них – молодь, розповіла Суспільному позаштатна лікарка-неврологиня Управління охорони здоров'я Черкаської облдержадміністрації Наталія Атамась.
За 2020-й рік медики зафіксували захворювання на інсульт у чотирьох з половиною тисяч черкащан, однак надавати допомогу хворим із цим діагнозом на Черкащині можуть лише десять лікарень. За словами неврологині, для пацієнта головне потрапити саме в таку.
Як розповіла Наталія Атамась, десять лікарень на Черкащині мають договір із Національною службою здоров’я на безоплатне лікування інсульту:
- Третя черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги.
- Черкаська обласна лікарня.
- Уманська центральна міська лікарня.
- Уманська центральна районна лікарня.
- Смілянська міська лікарня.
- Смілянська багатопрофільна лікарня ім. Софії Бобринської.
- Корсунь-Шевченківська багатопрофільна лікарня.
- Звенигородська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування.
- Канівська багатопрофільна лікарня.
- Золотоніська багатопрофільна лікарня.
Суспільне Черкаси
Повна дезорієнтація та безпорадність — у такому стані до реанімації в обласній лікарні потрапляє ледь не третина пацієнтів з інсультом, розповіла лікарка Анна Науменко.
Та якщо ще кілька років тому тут були здебільшого люди віком старші за 45 років, то сьогодні ситуація інакша, зазначив завідувач відділення Микола Туз.
- Більше потрапляють з міста Черкаси — близько 65%. Старші дещо за 25 років, за 30 років, - каже медик.
У лікуванні інсульту є золоте правило – чотири з половиною години. За словами Миколи Туза, це ідеальний час для надання допомоги від моменту перших симптомів. Та в цей час вкладаються далеко не всі.
- Понад 30% пацієнтів виживає лише завдяки тому, що його госпіталізують буквально з першої години", — додає позаштатна лікарка-неврологиня Управління охорони здоров'я Черкаської облдержадміністрації Наталія Атамась.
Лікарка додала, що наслідки складніші для тих, хто звернувся по допомогу запізно: "У результаті цієї катастрофи, що трапляється у мозку, помирають протягом першого місяця близько 30% пацієнтів, це дуже великий відсоток. Ще 50% із тих, що вижили, помирають протягом року".
За минулий рік на Черкащині інсульт вразив чотири з половиною тисячі осіб. Цьогоріч – їх вже понад три тисячі. Наталія Атамась зазначила, що ця статистика не точна.
Як зазначила реаніматологиня Анна Науменко, аби убезпечити себе та рідних, варто знати перші симптоми інсульту:
- Найперше проявляється асиметрія обличчя. Потім оніміння кінцівок, тобто вони ними не ворушать. Порушення мови. Порушення ковтання. І навіть втрата свідомості, - кажуть медики.
Лікарка Олена Дорошенко розповіла, аби цього уникнути – краще діяти на випередження і дотримуватися елементарних правил.
- Контроль артеріального тиску: слідкувати, щоб не було підвищення. Найвищий тиск має бути 140 на 90. Робити профілактичні обстеження, як УЗД судин голови та шиї. Регулярне приймання антиагрегантих препаратів, - каже лікарка та додає, що потрібно переглянути свій робочий розпорядок. - Якщо людина протягом восьмигодинного робочого дня сидить перед комп’ютером, то велика ймовірність виникнення інсульту в такої людини десь через три роки.
Та головне, зазначила пані Олена, за перших симптомів не зволікати та звертатися по допомогу до лікарів. Адже кожна хвилина може стати вирішальною.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram