Що турбує чорнобильців через 30 років аварії на ЧАЕС

22 квітня 2016, 14:21
Фото Черкаського краю

Фото Черкаського краю

Майже кожен десятий житель області має статус постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС. Багато хто з тих, кого ми звикли називати чорнобильцями, сьогодні ображений на те, як держава його підтримує. Які питання треба вирішити? Про це йшлося за круглим столом, де відбувся діалог влади й громадськості, інформує Черкаський край.

Лікування і санаторії

Якщо раніше путівки на оздоровлення закупляло Мінсоцполітики, то торік завдяки ініціативі Черкаської облдержадміністрації кошти було передано на місця, наголосив директор департаменту соціального захисту населення ОДА Руслан Чикало. Тож нарікань на оздоровлення було значно менше. Перший заступник голови облдержадміністрації Віталій Коваль порівняв:

— Ми бачимо позитив такої фінансової децентралізації, бо торік для АТОвців путівки закупляло міністерство, і понад 50 осіб відмовились їхати, почувши, в яких умовах оздоровлювались ті, хто першими спробували і навіть недобули лікування. Тож цього року будемо добиватись, щоб і для АТОвців «санкур» був переданий на місця.

Бюджетним санаторно-курортним забезпеченням користується перша категорія чорнобильців та діти-інваліди. На цей рік для області закладено 5,7 мільйона гривень — потреба, подана містами та районами області, повністю задоволена. У Кам’янському, Шполянському районах та в Золотоноші чорнобильці вже оздоровлюються.

Медицина — біль чорнобильців. З 1986 року на Черкащині померло 2209 інвалідів-
ліквідаторів.

Як зауважив Сергій Кириченко, представник Черкаської міської організації «Союз Чорнобиль Україна», «у нас гарний діагностичний центр при обласній поліклініці, там стоїть апарат МРТ кращий в області. Але до нього в черзі хлопці ждуть 5-7 місяців. А якщо людина після інсульту, й скільки чекати? Це вже можна й не діагностувати!».

— Єдине вирішення — закупити ще один магніто-резонансний томограф, — ділиться планами Олег Найдан, заступник директора департаменту охорони здоров’я ОДА. —  Але зараз нам треба ввести в дію перинатальний центр, усі кошти концентруються на це. Якщо кому вкрай необхідно на обстеження, звертайтесь до мене особисто. Таку систему ми відпрацювали і  з учасниками АТО.

Перший заступник голови обласної ради Валентин Тарасенко повідомив:

— Ми ставили питання перед заступником міністра охорони здоров’я про те, що нам потрібен ще один апарат МРТ. Але зараз невідомо, хто буде міністром…

Понад 8 мільйонів гривень у поточному році спрямовано з обласного бюджету на безплатне забезпечення чорнобильців ліками. Це на півмільйона більше, ніж торік. Проте чорнобильці скаржились, що не завжди в аптеках є ліки за безплатними рецептами.

— Ми будемо вимагати відповідно до протоколів лікування виписувати дешевші ліки, які мають ту ж ефективність, — зазначив Олег Найдан.

Для цьогорічного забезпечення ліками онкодиспансерів в Україні досі… не проведено тендери. Як запевняють у міністерстві, «до вересня тендери проведуть».

Віталій Коваль запропонував за підсумками круглого столу подати пропозицію віце-прем’р-міністру Павлу Розенку пришвидшити процедуру закупівлі ліків.

Пенсії, житло і авто

Середня пенсія чорнобильців — 1592 гривні. Ліквідаторів катастрофи турбує, що значна частина з них, маючи першу групу інвалідності, отримують 2700 гривень, тоді як інші, хто на основній роботі мав велику зарплату, зараз одержують 9 тисяч гривень, хоч і мають лише третю групу інвалідності. Голова громадської організації «Чорнобильський набат» Борис Бродовський наголосив, що мінімальні пенсії завдяки антисоціальній постанові Кабміну №1210 в області отримують 99 відсотків чорнобильців. І попросив Валентина Тарасенка надати йому можливість виступити на сесії обласної ради від чорнобильців, щоб депутати підтримали їхнє звернення до Уряду.

У загальнообласних реєстрах постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи осіб, які мають право на покращення житлових умов, 510 осіб. Але з 2013 року з держави кошти не надаються.  У Шполянському, Жашківському районах та Ватутіному й Каневі за рахунок місцевих бюджетів придбані квартири для ліквідаторів.

На обліку для одержання авто перебуває 439 інвалідів-чорнобильців.
— Учора надали 16 автомобілів для області. А в черзі на авто близько 3,5 тисячі інвалідів, — повідомив Руслан Чикало.

Очільниця громадської організації «Діти Чорнобиля» Ольга Янчук розповіла, що за минулий рік їхній організації вдалось залучити понад 1,5 мільйона гривень спонсорської допомоги. Це дало змогу пролікувати близько 63 важкохворих дітей-чорнобильців, 18 операцій зробили за кордоном безплатно. І зауважила: давайте фінансову підтримку з бюджету тим організаціям, які реально допомагають, а не на дуті проекти.

А також подякувала керівництву центру медико-соціальної експертизи за сприяння в поверненні дівчинці, хворій на саркому, знятої з неї медичним закладом групи інвалідності. У дитини мати — інвалід  першої групи, батько — ліквідатор аварії на ЧАЕС і прикований до ліжка…

Після круглого столу чорнобильців та представників організацій відзначили почесними нагородами і грамотами обласної державної адміністрації та обласної ради.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору