Розставимо акценти, – черкаський журналіст про телефонну розмову Трампа і Путіна про Україну

13 лютого 2025, 19:11

…навмисне стримався вчора, одразу після оприлюднення Трампом інформації про півторагодинну телефонну розмову з Путіним. Надто нагадує вчорашнє другу серію пакту Молотова-Ріббентропа в серпні 1939 року.

Ось переклад на українську мову посту Трампа з соцмережі Truth від 12.02.2025: «…У мене щойно була довга і дуже плідна розмова з президентом Росії Володимиром Путіним. Ми обговорювали Україну, Близький Схід, енергетику, штучний інтелект, силу долара та різні інші теми. Ми обидва міркували про Велику історію наших народів і про те, як успішно ми разом боролися у Другу світову війну. Пам'ятаємо, що Росія втратила десятки мільйонів людей, і ми теж втратили дуже багатьох!

Ми говорили про силу наших країн і про те, яку вигоду ми якось отримаємо, коли працюватимемо разом. Але спочатку, як ми обоє погодилися, ми хочемо припинити мільйони смертей, які відбуваються на війні Росії/України. Президент Путін навіть використав дуже сильний девіз моєї кампанії: «Здоровий глузд». Ми обидва у це віримо.

Ми погодилися працювати разом, дуже близько, у тому числі відвідати країни один одного. Ми також погодилися, щоб наші команди негайно розпочали переговори, і ми почнемо з того, що зателефонуємо президентові України Зеленському, щоб поінформувати його про цю бесіду — цим я займатимуся прямо зараз.

Я попросив держсекретаря Марко Рубіо, директора ЦРУ Джона Реткліффа, радника з національної безпеки Майкла Уолца та спецпосланця Стіва Уіткоффа вести переговори, які, я впевнений, будуть успішними. Мільйони людей загинули на війні, яка б не сталася, якби я був президентом, але вона трапилася, і вона повинна закінчитися. Люди більше не втрачатимуть життя!

Я хочу подякувати президенту Путіну за той час і зусилля, які він приділив цій розмові, і за вчорашнє визволення Марка Фогеля, прекрасну людину, яку я вчора ввечері особисто прийняв у Білому домі. Я вірю, що ці зусилля увінчаються успіхом, сподіватимемося, що скоро!»

Розставимо акценти:

а) У трактуванні Трампа Путін – не «гангстер» (формулювання Байдена), не людина, яка наказала напасти на незалежну державу, що призвело до смертей сотень тисяч українців та окупації близько п’ятої частини її території. Трамп не вважає, що слід згадувати про те, що міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт Путіна за геноцид проти українського народу. Путін, вважає Трамп, - лідер країни, з якою США 80 років тому перемогли нацизм. Путін – це людина, з якою Трампу (США) вигідно «працювати разом»;

б) Трамп втілив в життя мрію Путіна: великі країни можуть домовлятися одне з одним про сфери впливу без врахування інтересів інших країн. Трамп говорив з агресором про долю України без України, попри клятви лідерів союзників України ;

в) Трамп продовжує примітизувати історію, загортаючи в неї факти і цифри, що не відповідають дійсності. Згадуючи про втрати Росії під час Другої Світової, він використав словосполучення «десятки мільйонів» людей. Тим часом офіційна цифра втрат, які зазнала РФ під час війни 1939-1945 років, яку використовують у самій РФ, - 11 млн. 444 тис. людей. Це зовсім не «десятки мільйонів». Між тим Україна, за даними вітчизняних істориків, втратила від 8-ми до 10-ти мільйонів своїх громадян. Про жертви України в контексті розмови з Путіним Трамп не згадав. Як не згадав і про сотні тисяч вбитих армією Путіна українців – військових та цивільних – за період 2014-2025 рр.

Проміжні висновки такі:

1) на очах всього світу відбувається змова про дерибан України між підписантами Будапештського меморандуму, які в грудні 1994 року гарантували нам безпеку в обмін на відмову від ядерної зброї. Путін виторговує захоплені українські землі і намагатиметься ще «відкусити» те, що зможе. Трамп накладає лапу на поклади рідкоземельних металів в Україні. Великобританія (чий екс-прем’єр Джонсон заохочував Україну продовжувати війну) тримає гросмейстерську паузу;

2) «вісь зла», до якої в останні роки відносили Китай, Росію, Іран та Північну Корею, поповнюється новим членом. Трамп культивує право сили. І по факту свідомо запускає процеси, які здатні змінити політичну та економічну мапу світу. Трамп – той же Путін, тільки не на чолі «Верхньої Вольти з ракетами», а лідер наймогутнішої держави світу.

Що робити Україні?

Перше: усвідомити, що ми вистояли як держава у війні з ворогом, який значно переважав нас за всіма показниками і готувався до анексії України багато років.

Друге: зрозуміти, що ризик опинитися в ролі Польщі зразка 1939 року для України існує. США та Росія (Трамп та Путін) фактично визнали, що кожен з них самотужки отримати повний контроль над Україною не може. Тому «рватимуть» Україну по частинам. У світі все йде до чергового перерозподілу ресурсів. Україна поки що не суб’єкт, а територія, на яку претендують наддержави.

Третє: слід визнати, що ставка України на США поки не актуальна. Трамп та Маск нагадують карикатурних капіталістів 19-го сторіччя, про яких писали ще Маркс з Енгельсом. З тих, що за 300 відсотків прибутку вб’ють рідну матір. Тому варто шукати нові союзи, союзників, намагатися маневрувати в ситуації, що буде швидко змінюватися. Слід швидко від формальної незалежності стати реально незалежною й самодостатньою державою.

Четверте: зрозуміти, що величезна перевага України– це ЗСУ. Українська армія – чи не найсильніша в світі станом прямо на зараз. Це сотні тисяч досвідчених, мотивованих професійних військових (ветеранів), які є запорукою нашого виживання, силою, яка завтра матиме величезний вплив в державі. ЗСУ це потужний козир, здатний впливати не лише на події в Україні, а й у Європі та світі.

П’яте: діяти відповідно до того, що світ незворотньо змінюється прямо на наших очах. І більше не опинятися між молотом та ковадлом, а бути – молотом.

Віктор Борисов, черкаський журналістПровінція

Коментарі

Вгору