Наприкінці квітня цього року російські ЗМІ повідомили про те, що засновника агрохолдингу "Разгуляй" Ігоря Потапенка підозрюють у розкраданні 20 млрд рублів, пише vikka.ua.
Ігор Потапенко народився у селі Крутьки Чорнобаївського району Черкаської області. У 1987 році закінчив Київське вище загальновійськове командне училище. Згодом продовжив освіту в Московському державному інституті міжнародних відносин. Служив у Збройних силах РФ. У 1992 році, будучи студентом, створив компанію "УкрРос", що торгувала зерном, цукром та олією з Росією. До 2011 року був головним акціонером і президентом групи "Разгуляй", а також її засновником. Цього ж року продав частину своєї частки в групі, ставши міноритарним акціонером, членом ради директорів "Разгуляй". А опісля – головою ради директорів групи ТОВ "Агроко".
Слідство встановило, що в період з 2007 по 2010 рік керівники компанії "Разгуляй" організували укладання договорів з фіктивними юридичними особами на придбання землі для сільськогосподарських підприємств, що входять у холдинг, на загальну суму більше 20 млрд руб. У межах підписаних угод кошти були переведені на рахунки фіктивних організацій і привласнені зловмисниками. Втім оформлення угод відбувалося безпосередньо працівниками цих підприємств за рахунок власних оборотних коштів, пише російський "Комерсант".
"Разгуляй" контролює 12 % цукрового ринку Росії
ВАТ "Група "Разгуляй" – один з найбільших російських агрохолдингів. Об'єднує три галузеві напрями – сільськогосподарське, зернове і цукрове, а також підрозділ зі взаємодії з роздрібними мережами. Широку популярність "Разгуляй" здобув у 1998 році, коли в холдинг перейшов працювати колишній міністр сільського господарства Віктор Хлистун. Група об'єднує 11 цукрових заводів і комбінатів, молочно-консервний комбінат, 20 елеваторів і хлібокомбінатів, 16 агрофірм. Холдинг контролює близько 12 % цукрового ринку Росії. Аграрний напрям діяльності – це більше 400 тис. га землі, зокрема, близько 300 тис. га в обробці. Відповідно до звіту за четвертий квартал 2013 року, 19,97 % акцій компанії належать Зовнішекономбанку, інші розподілені між кількома зарубіжними компаніями, здебільшого кіпрськими.
У 2011 році Ігор Потапенко продав частину своєї частки в групі "Разгуляй" (одним з її найбільших власників став Зовнішекономбанк), при цьому він залишився міноритарним акціонером і членом ради директорів "розгул". У тому ж році Потапенко став головою ради директорів іншого агрохолдингу – групи "Агроко". У нього перейшли і члени його команди, зокрема Дмитро Тюхтенко та Андрій Поляков, що також стали фігурантами кримінальної справи.
Як стало відомо "Комерсанту", "Агроко" займався зернотрейдінгом і вирощуванням сільгоспкультур у Білгородській області, а в 2012 році планував інвестувати в молочне тваринництво. У травні Ігор Потапенко продав за 1,5 млрд руб 21,4 % компанії фонду Avangard Asset Management, пізніше залишив пост президента. За ним залишилося 17,7 % акцій, і він входив до ради директорів компанії. В "Агроко" йому належить 15 %, такі ж пакети у колишніх менеджерів "Розгуляю" Дмитра Тюхтенка, Олексія Косачева, Олександра Солдатова, Андрія Зачиняева, Олексія Іванова, 10 % належить Андрію Полякову.
У "Разгуляї" тоді не змогли прокоментувати своє ставлення до нового агробізнесу міноритарного акціонера. Як стверджував сам Ігор Потапенко, компанії співпрацюють – наприклад, вирощений цукровий буряк (приблизно 90 тис. тис.) "Агроко" продала "Разгуляй", а той перепродав зерно іншому партнеру.
Потапенко своєї вини не визнає. Як і його партнери
Із матеріалів "Комерсанту" відомо, що всіх співробітників "Разгуляю" працівники Головного управління економічної безпеки і протидії корупції затримали наприкінці квітня в Москві за адресами проживання. Під час обшуків, проведених в офісах і будинках фігурантів, зазначають у ГУЕБіПК, було вилучено "предмети і документи", що мають доказове значення для розслідування.
Після допитів, під час яких ніхто з фігурантів своєї провини в інкримінованому діянні так і не визнав, Тюхтенка та Полякова відпустили під підписку про невиїзд. А щодо Ігоря Потапенко слідчий звернувся з клопотанням про арешт у Тверський суд Москви.
25 квітня засновника "Розгуляю" взяли під варту на два місяці. Під час судового засідання прокурор не підтримав клопотання слідства, заявивши, що не було зібрано достатніх доказів проти Ігоря Потапенка. Його адвокат Наталія Долгова запевнила, що під час допиту слідчий надав її клієнту договори, що фігурують у справі, на яких навіть не було підпису Потапенко. Проте суд направив його в СІЗО.
У групі "Разгуляй" "Комерсанту" заявили, що слідчі дії проводяться щодо колишнього менеджменту компанії і не причетні ні до поточної діяльності організації, ні до її нинішнього керівництва.
"Кошти, про які йде мова в межах кримінальної справи, не впливають на поточну діяльність компанії, всі підрозділи групи працюють у звичайному режимі. Зі свого боку ми готові надати всю необхідну допомогу для розслідування і чекаємо офіційних повідомлень від органів внутрішніх справ", – зазначив начальник управління зв'язків з громадськими організаціями та ЗМІ холдингу Дмитро Льговский.
Однак після повідомлення про арешт екс-керівників холдингу вартість акцій фірми "Разгуляй" суттєво знизилася.
Крутьківська дача
Відомий Потапенко і на Черкащині. На своїй малій Батьківщині, у Крутьках Чорнобаївського району, він відбудував великий маєток. Там живе його мама. Час від часу на дачу навідувався і сам Потапенко. Для того, щоб розширити територію дачі, Ігор Потапенко викоповував сусідні двори. Натомість, говорять місцеві, купував квартири або будинки в інших селах. Крім того, на Чорнобаївщині він відомий тим, що викуповував у селян паї.
У сусідньому селі Мельники Потапенко нібито своїм коштом збудував церкву, відремонтував дорогу та почистив ставок.
Вхід на дачу бізнесмена
"Кілометровий" паркан
Металева огорожа дачі російского олігарха
Міст через ставок, який, за словами селян, їхній земляк почистив
Нагорі видно камеру спостереження
А в таких будинках живуть звичайні крутьківці
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram