Різдвяні таємниці черкащан: кутя для індусів та спогади про радянське надвечір’я

06 січня 2015, 17:00

vertep

Різдво воістину вважається найурочистішим святом року. Воно й недивно, адже саме в цей день народився Син Божий Ісус Христос. "Про все" вирішило поцікавитися у черкащан, яких різдвяних традицій притримуються їхні родини.

Ольга Бердник-Отнякіна, заслужений майстер народної творчості

10913086_775118559210395_623133882_n

- Люди мого віку, що провели дитинство і молодість в СРСР, не знали справжнього Різдва. Ми були, якщо можна так сказати, "поколінням вкраденого Різдва". Його заміняв нам Новий рік, і радянські новорічні традиції, досить убогі, невибагливі і бездуховні. Але ми були малі або молоді, і цього було досить для відчуття щастя і надії. Тепер ми пізнаємо магію Різдва. Але Новий рік теж залишився улюбленим святом. Просто воно більш світське, публічне, навіть громадське, коли підводяться певні підсумки і планується майбутнє. А Різдво - виключно сімейне, коли збирається вся родина, на стіл ставимо Дідуха і 12 пісних страв, обов'язково - кутя, узвар. Запалюємо свічки в чорних гаварецьких підсвічниках. Згадуємо тих, хто не з нами. Бо насправді цього вечора всі вони з нами незримо. Але чим вагомішим стає для нас Різдво, тим більший дисонанс викликає той факт, що Новий рік йде не після нього, як в усьому світі, а перед ним. До речі, на Буковині до встановлення радянської влади православні і греко-католики святкували Різдво 25 грудня, як і католики. Здається, коли в сучасному світі це формальне питання буде вирішене, зникне ще одна перепона, що роз'єднує і відчужує людей.

Ксенія Марченко, кореспондент ТСН на телеканалі 1+1

10904849_10200128511253032_1043846553_n

- Що для мене Різдво пишу у маршрутці до Черкас із Києва. Попереду 3 вихідні і Значно! Значно! більше страв, ніж дванадцять на різдвяному родинному столі. Можливо тому, що приходить багато гостей. Для мене Різдво - це аромат кориці, який чутно ще з тамбуру, коли приїжджаю додому на свята. Бабуся неодмінно зустрічає фірмовим пирогом із яблуками, сиром та корицею. Я люблю Різдво за щирість і спокій, бо коли як не зараз можна обійняти усіх найближчих людей в одному місці - вдома. За те, що маленькі колядники нині розповідають інші колядки, окрім "колядниці". Найцікавіше пронизливо дивитись і посміхатись тому, хто лише робить вигляд, що знає слова. Згадую себе в їхньому віці, декого пам'ятаю, як ще носили манюсями на руках. Люблю за історії за столом, що чула сотні разів, але щоразу цікаво, як уперше. Зимові свята - це ще й відчуття, що світ стає ближчим, бо зазвичай розсилаю листівки багатьом друзям за кордон, найближчі друзі приїздять у Черкаси. Ось це і є справжній різдвяний настрій - бути поряд із рідними та близьким.

Алла Юрковська, юрист Черкаської обласної організації КВУ

10365879_635339713225400_7053060788066779853_n

- Різдво у нас свято відпочинку. Святкуємо за інерцією. Домовляємося, до кого з кумів їдемо в гості і звозимо туди хрещеників та по різдвяній страві. Цьогоріч ще не вирішили, які хто готуватиме страви, так само як і місце поки загадка. Подарунки на Різдво не готуємо, обмін ними відбувається до Дня Св. Миколая для дітей, а сімейними - до Нового року. Вагоміший (масштабніший) для нашої родини Новий рік, а якщо точніше, то навіть 1 січня.

Даниїл Майоров, представник Координаційної ради Сил Майдану Черкащини

10891608_869333749754389_8236586740242608299_n

- У нас в родині завжди святкують Різдво. В Святвечір я ношу кутю до своїх хрещених, кожен рік зберігаємо традицію 12 страв на столі, колядуємо у родичів і знайомих, співаємо "Ой, радуйся Земле". Ставимо також на стіл власноруч виготовлений дідух. Всі страви робимо пісні, ще й тому що я вегетаріанець. Різдво набагато важливіше свято, Новий Рік я майже не святкую. Навіть коли я був у Індії, і працював у школі, то носив кутю вчителям-індусам, колядував у них, і пояснював суть традицій нашого Різдва. Син Божий народився! Славімо його!

Наталя Коваленко, депутат Черкаської міськради

10913714_816975221695944_1510306344_n

- Ставимося до Різдва з великою повагою та любов'ю. Завжди сiдаємо за стiл з першою зiркою. Завжди готуемо 12 пiсних страв, серед яких: кутя, узвар, борщ, вареники з капустою, голубцi з картоплею i грибами... Для мене бiльш вагоме Рiздво. У мене частина родини по мамi - поляки-католики. Вони живуть в Польщі, тому ми і католицьке Різдво святкуемо.

Ілона Поливяна, домогосподарка

z_4059aff2

- Для мене Різдво - одне з найважливіших свят в році ( Різдво, Великдень, День народження. Обов'язковими традиціями цього вечора є покладання куті на покуть до ікон, свята вечеря та колядування. Обов'язково все це проходить у традиційних українських костюмах, хустках. Серед сучасних нововведень - глінтвейн, що вариться на вулиці та гриль. У нашій родині ми обов'язково їмо кутю з пшеницею! А не перловкою, рисом і тощо. На столі завжди є домашня ковбаса, вареники з різноманітними начинками. Важко порівнювати Новий рік і Різдво. 31 грудня - сучасне свято , яке не містить сакральних традицій чи вагомості. Це звичайне свято зміни календаря. Різдво ж навпаки, свято особливого чуда, єднання родини.

Іванна Мусієнко,  заступник директора по туризму

10698553_10203152493598181_8791661340376962614_n

- У нас в сім'ї Різдво, в першу чергу, - це свято, яке відзначають у колі сім'ї. Раніше, коли ми з братом були дітьми, ми всією сім'єю завжди їздили до бабусі. Там збиралася вся рідня, не залежно від того, як далеко вони живуть, або де перебували до цього - на Різдво з'їжджалися всі. Приїздили всі діти і внуки, бабуся накривала стіл, як завжди, в Святвечір була пісна їжа, 12 страв і кутя. Так само ми з бабусею ходили на нічну службу. А вранці вже можна було їсти і м'ясо і рибу. Сьогодні вже, на жаль, бабусь і дідусів немає на цьому світі, і тепер мої батьки стали бабусею і дідусем для своїх онуків і наших дітей, але вони точно так само намагаються дотримуватися цієї традиції і завжди чекають своїх дітей до себе.

Катерина Кривопишина, маркетолог

bRSv1TO1jHg

- У нас в сім'ї обидва свята значимі - і Новий Рік, і Різдво. Але якщо Новий рік молодь і старше покоління можуть святкувати окремо, то Різдво - це завжди святе сімейне свято. Вся наша велика родина збирається за одним столом.
Обов'язково першу Різдвяну зірку маємо зустріти в церкві - це наша сімейна традиція. На столі як правило завжди кутя, вареники, венігрет, смажена риба.

Як правиьно зустрічати Різдво? Оригінальні зачіски своїми руками. Секрети макіяжу для дівчат. Швидко вилікувати застуду та інші корисні поради на secretw.ru!

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору