“Революція в закупівлях”: Рада прийняла закон, який кардинально змінить ProZorro

19 вересня 2019, 16:33

Верховна Рада України змінила закон про державні закупівлі, яким вносяться зміни у систему Prozorro.

За відповідний закон проголосували 292 депутати.

Як повідомляє прес-служба ProZorro, нова редакція містить ряд нововведень — підвищення ефективності закупівель, введення персональної  відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель, удосконалення механізму оскарження, гармонізація з міжнародними стандартами. 

За словами Голови Державної митної служби Максим Нефьодов, через півроку після публікації документу нас очікують:

📌 Обов’язкове використання Prozorro при закупівлях від 50 тис. грн (нова спрощена процедура) — це виводить з тіні понад 250 тис. закупівель;

📌 Запровадження персональної відповідальності посадових осіб (зокрема, керівників органів) за порушення законодавства у сфері публічних закупівель: штраф від 2 до 10 тисяч неоподаткованих мінімумів (34-170 тис. грн)

📌 Можливість виправлення помилок у тендерних пропозиціях протягом 24 годин;

📌 Можливість консультації з бізнесом для замовників на етапі підготовки до тендеру;

📌 Боротьба з «оскаржувальним тролінгом»: можливість впровадження диференційованої плати за оскарження тендеру в АМКУ постановою Уряду (обраховується у % від вартості предмета закупівлі), неможливість відкликати скаргу;

📌 Prozorro.Market — онлайн-магазин для бюджетних установ: запровадження електронних каталогів поширених товарів, які адмініструватимуться централізованими закупівельними організаціями та спрощуватимуть процес закупівлі для бюджетної установи до кількох кліків

📌 З'явиться новий інструмент для боротьби з демпінгом – система підсвічуватиме аномально низьку ціну. Постачальник матиме її обгрунтувати для укладання договору з замовником.

📌 Медичні препарати можуть закуповуватися через міжнародні організації ще 2 роки - кабмін буде затверджувати перелік ліків, а звіти будуть оприлюднюватись в ПроЗорро.

- Закон у новій редакції дійсно вводить багато нововведень у систему, зокрема, з'являється так звана спрощена закупівля - аналог допорогів, за які декілька років тому боролись місцеві активісти, - зазначив у коментарі Про все активіст ГО "Молода Черкащина" Артур Чемерис. - За ненайкращою традицією місцевий бюджет завжди розподілявся таким чином, аби уникнути конкурентних закупівель. Через це і ремонтувались деякі дороги по 300 метрів і утеплювали в навчальних закладах по одній стіні. Тепер це зробити бути складніше, і є сподівання на більш ефективне освоєння бюджетних коштів. Те, на що не вистачило волі у місцевих депутатів, зробили народні.

До того ж, каже активіст, змінюється логіка оскарження закупівель. Тепер учасник, скаргу якого задовільнять, не втрачатиме кошти через неправомірні дії замовника.

Є і дещо контраверсійні норми, зокрема, в посилені відповідальності замовників, а також щодо збільшення обсягу документів, які мають бути оприлюднені в системі.

- Втім, є сподівання, що протягом 6-ти місяців, допоки закон вступить в силу, гострі кути вдасться прибрати. В цілому, це дійсно певним чином революційні зміни, до яких всі готувалися фактично останні два роки, - говорить Артур Чемерис.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору