Ректор черкаського вишу розповів про особливості цьогорічної вступної кампанії

08 липня 2015, 18:54

DSC04152

За два дні у вищих навчальних закладах України стартує вступна кампанія. Ми поспілкувалися з ректором Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександром Черевком про її особливості.

- Олександре Володимировичу, вперше ввірений вам університет, як і всі вищі навчальні заклади України, проводить вступну кампанію за новим Законом України «Про вищу освіту». Чим  суттєво різняться правила прийому «по-новому»?

- Дійсно,  цьогорічна вступна кампанія – це своєрідний тест на якість нового закону і визначення правильності реформ у вищій освіті. Зміни суттєві. Насамперед, вступники у 2015 році не зможуть скористатися сертифікатами зовнішнього незалежного оцінювання минулих років. Без тестування не зможуть вступати також ті, хто  закінчив школу в 2007 році і раніше.

Ще одна новація полягає в тому, що абітурієнт подає оригінали документів лише один раз, у той вищий навчальний заклад, який він обрав, і назад ці документи не видаються.

Вступні іспити здаватимуть лише дві категорії абітурієнтів. Ті, хто не складав ЗНО у зв’язку зі станом здоров’я (перелік захворювань визначений відповідним наказом, який є на сайті університету). Друга категорія – це учасники АТО,  звільнені в запас в рік вступу до вищого навчального закладу.

- Щодо учасників АТО. Нещодавно в пресі поширилась інформація про ймовірне зарахування учасників АТО до ВНЗ за результатами конкурсу атестатів. Чи це так, Олександре Володимировичу?

- Ні, не так. До нас уже були звернення від цієї категорії вступників. І ми пояснювали їм, що для учасників АТО створені  особливі умови вступу. Вони мають право вступати до вищих навчальних закладів не за результатами ЗНО, а за результатами вступних іспитів

- З цьогорічною вступною кампанією асоціюється слово пріоритетність. Розтлумачте, що значить воно для абітурієнтів?

- Цього року,  як і раніше,  вступники можуть подавати документи у п’ять вищих навчальних заклади по три спеціальності в кожному, тобто всього 15 заяв. Але тепер на кожній заяві абітурієнт має вказати, в який з вищих навчальних закладів і на яку спеціальність хоче вступити найбільше.   Іншими словами, пріоритет номер один – це найважливіший і найголовніший пріоритет для конкретного абітурієнта, який встановлюється для найбільш бажаної спеціальності та університету.

Усі заяви, котрі будуть подані абітурієнтом, будуть ранжуватися при формуванні рекомендацій на зарахування на державне замовлення при вступі на бакалаврат. Далі автоматизована система буде перевіряти можливість вступу за кожною з цих заяв, починаючи з першої, співставляючи прохідний бал з фактичною кількістю балів абітурієнта. Якщо кількість балів достатня, абітурієнт отримує рекомендацію на зарахування на місце державного замовлення, при цьому решта заяв, які подав абітурієнт, автоматично анулюються. Якщо абітурієнту не вистачає балів для вступу за  його першим пріоритетом, система перевіряє його наступні пріоритети.

- А чи знатиме абітурієнт свої  результати?

- Так, абітурієнт знатиме прохідний бал за всіма своїми пріоритетами і розумітиме,  чому він пройшов чи не пройшов своїм першим пріоритетом. Але! Абітурієнтам варто підійти до вибору пріоритетів чітко, обдумано, виважено, порадившись з батьками.  Маємо  розуміти, якщо черкаський абітурієнт якось необдумано розставив пріоритети у Львівській,  Харківській, Херсонській  областях,  то він буде зарахований за вказаним ним  пріоритетом. І  якщо він  не захоче чи батьки не відпустять його туди на навчання,  то він втратить можливість навчання за державним замовленням.

- Щодо конкурсного балу. Як він обчислюватиметься цього річ?

- Маємо абсолютно новий підхід  до обчислення конкурсного балу. Якщо в минулому році абітурієнти могли мати і 850, і понад 1000 конкурсних балів, то цьогоріч  усі абітурієнти можуть мати максимум 210 балів. Сам конкурсний бал складатиметься із таких вагових коефіцієнтів:

кожен результат ЗНО – не менше 20 відсотків;

середній бал атестату – від 0 до 10 відсотків;

бал за конкурс творчих або фізичних здібностей – не більше, як 25 відсотків, крім галузей знань «Мистецтво», «Архітектура» (там до 50 відсотків);

додатковий бал за особливі успіхи (призери олімпіад, конкурсів тощо) – від 0 до 5 відсотків.

Вага кожної складової  визначається індивідуально закладом, але сума коефіцієнтів має дорівнювати одиниці.

Візьмемо,  до прикладу,  популярну в ЧНУ галузь знань «Історія». Абітурієнт має подати до приймальної комісії три сертифікати ЗНО з української мови і літератури, історії України, іноземної мови. Для конкурсного бала застосовуються такі вагові коефіцієнти:

для української мови і літератури – 0,3

для історії України – 0,4

для іноземної мови – 0,2

Як бачимо, найвищий коефіцієнт має історія України, а це значить, що більший шанс має той, хто отримав вищі результати ЗНО з історії України.

- На сайті ЧНУ в переліку обов’язкових документів немає медичної довідки? У цьому році довідку не потрібно подавати?

- Дійсно, медична довідка відтепер не є обов’язковим документом при вступі до університету, крім абітурієнтів,  які матимуть  конкурс із фізичного виховання.  Проте радимо абітурієнтам, які мають проблеми зі здоров’ям, завчасно подумати про відповідні медичні довідки.

- Олександре Володимировичу, що в цьому році пропонує абітурієнтам Черкаський національний?

- У 2015-2016 навчальному році Черкаський національний університет готуватиме фахівців за 51 спеціальністю, у тому числі за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр – 37. У цьому році додалися 3 нові спеціальності за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістр –  «Управління проектами»,  «Туризмознавство» та „Прикладна лінгвістика”.

Про переваги тієї чи іншої спеціальності говорити не буду. Конкурс покаже.

- Пане ректору,  а чому саме Черкаський національний?

Тому що ми – класичний університет, в  якому здійснюється підготовка фахівців в галузі філологічних, історичних, економічних, правових,  природничих, фізико-математичних,  технічних наук, фізичної культури, образотворчого мистецтва, журналістики та піар-технологій. Тобто широкий спектр освітніх послуг для здобувачів вищої освіти.

Якісну підготовку спеціалістів забезпечує висококваліфікований  професорсько-викладацький склад університету. І це без перебільшення. У рейтингу  вищих навчальних закладів України за даними Scopus у 2015 році Черкаський національний університет посідає 21 місце, випереджуючи навіть Києво-Могилянку.

Ми позиціонуємо себе як університет  в серці України і з Україною в серці. Це дійсно так. Черкаський національний – є законодавцем культурно-просвітницьких і громадянсько-патріотичних ініціатив  в області.

Починаючи з минулого року, ми всіляко підтримуємо розвиток студентського самоврядування, утворення студентських спільнот. Студент – рівноправний учасник освітнього, управлінського процесів, наукових проектів. До речі, ми забезпечуємо гуртожитками всіх іногородніх студентів.

- Олександре Володимировичу! Що буде з державним замовленням? Вам уже доведені обсяги?

- Ні. Як не доведені вони і всім ВНЗ України. Новий закон передбачає зміни щодо формування державного замовлення. Університет перед початком вступної кампанії отримує 80 відсотків від кількості місць державного замовлення; решта 20 відсотків  місць будуть розподілятися за конкурсом. Процедура конкурсу виписана Міністерством освіти і науки, ми подали необхідні документи і сподіваємося, що до 9 липня  обсяг державного замовлення  буде доведений до навчального закладу.

- А що в Черкаському національному з дипломами? Чи матимуть змогу бакалаври вчасно подати документи на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст» та ступеня магістр?

- У нас проблем немає. Ми одні з перших в Україні видали дипломи про освіту нового зразка. Затримка була з додатками до дипломів, що зумовлено технічними проблемами в Єдиній електронній базі освіти (ЄДБО). Зараз вони  виготовляються і видаються. Крім того, Міністерство освіти і науки України дозволило приймати від абітурієнтів, які вступають на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст» або ступеня магістр, документи без оригіналів диплому бакалавра та додатку до нього за умови подання оригіналів документів до моменту виконання зазначеними категоріями абітурієнтів вимог до зарахування.

- То коли розпочинаємо?

- У п’ятницю 10 липня з 9.00 приймальна комісія Черкаського національного чекає на свого потенційного студента.  Щодня – до 18.00, в суботу – до 15.00. Буде необхідність, будемо продовжувати години роботи приймальної комісії. Для  абітурієнтів і їхніх батьків буде працювати кафе, організоване надання послуг з копіювання та друку документів.

Ми сподіваємося, що черкаський абітурієнт зробить правильний вибір, адже ЧНУ – це впевнений старт у майбутнє.

Деталі на сайті університету http://cdu.edu.ua/info/abiturientam.html.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору