Штатна чисельність УМВС області, яка становила 4500 одиниць, за рік «здулася» до 2500. Такі дані оприлюднюють у ГУНП області, пишуть "Вечірні Черкаси".
За рік з поліції області звільнили 272 особи
Близько 300 співробітників було звільнено за скороченням, деякі підрозділи пішли у «вільне плавання», як от підрозділи захисту економіки (колишнє УБЕЗ), протидії наркозлочинності, кіберзлочинності, поліції охорони (колишнє ДСО), патрульна поліція. Вони тепер напряму підпорядковуються Національній поліції України.
- За рік служби Нацполіції з лав ГУ НП області було звільнено 272 співробітника, з яких 189 – офіцерів, 83 – сержантського складу, – поінформував заступник начальника управління кадрового забезпечення ГУНП області Руслан Горяченко. – За тиждень рапорти на звільнення пишуть до 15-ти осіб. На жаль, працівники поліції, які пройшли атестування, продовжують звертатися з рапортами на звільнення. Низька зарплата, процес атестування, ненормований робочий день, робота за себе і за звільненого колегу, мотивують на жаль, на те, аби піти зі служби.
Обіцянки підвищити зарплату після проходження атестування поки що нерелізовані. Чекати немає коли, адже треба годувати сім’ї, тож і йдуть із поліції – хто вже на пенсію, хто в охорону, хто приватну справу відкриває…
Бо ходити з протягнутою рукою й просити заправити машину, аби поїхати у службових справах, не дуже хочеться. Обіцяної реформи не відбулося – змінилася форма і люди. І люди йдуть.
Екс-перший заступник прокурора Черкаської області Володимир Вегера говорить, що після звільнення в 2014 році зрозумів, що є інше життя, бо в кабінетах він його просто не бачив і якби його сьогодні покликали повернутись на службу, сто разів би подумав.
- Людина в 50-60 років хоче ще пожити для себе, а не все життя просидіти в ОВС чи СІЗО при розробках, чи в кабінетах на допитах, – говорить Володимир Вегера. – Колись був престиж служити в правоохоронних органах або в армії офіцером, а сьогодні з податкової міліції офіцери, які знають службу, мають агентуру, знають обстановку в регіоні, звільняються, і йдуть із зарплатні у 3000 грн на службу до бізнесмена, який платить 12000 грн. А цього вистачить, аби прогодувати родину.
Півобласті – без керівників поліції
Станом на 26 вересня атестування пройшло близько 98% особового складу, а це 1909 працівників ГУ НП області. За результатами атестування: 53 поліцейських займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, 153 – займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 209 – займаній посаді відповідають, заслуговують призначення на вищу посаду та 1398 продовжать працювати, відповідаючи займаній посаді.
За словами Руслана Горяченка, не проходили атестування деякі працівники батальйону поліції особливого призначення та відділу швидкого реагування, а також ті, хто перебував на лікарняному або був у відпустці. За два-три тижні всі вони пройдуть атестування.
Атестування добряче «підчистило» керівний склад поліції області – близько 50% керівників позбулися своїх посад. І на сьогодні 50% посад керівництва є вакантними.
Некомплект у лавах ГУНП області на сьогодні становить 15%, а це близько 400 посад. Ця цифра навряд чи зменшиться. У деяких районах лишився один слідчий або один оперуповноважений, а це працівники, які змушені нести службу в слідчо-оперативних групах (добове чергування), розкривати, попереджати й розслідувати злочини.
- Наявний кадровий голод керівного складу – це погано, але ще гірше кадровий голод тих співробітників, які співпрацюють із населенням, попереджають і розкривають злочини, – Руслан Горяченко говорить, що немає підстав приховувати проблему.
50% і більше некомплект таких працівників – в Катеринопільському, Шполянському, Уманському, Жашківському, Корсунь-Шевченківському відділеннях поліції.
Враховуючи результати атестування, вакантними на сьогодні залишаються посади керівників Черкаського та Уманського районного, Корсунь-Шевченківського, Канівського, Маньківського, Монастирищенського, Христинівського, Чигиринського та Шполянського відділень, Смілянського, Уманського та Звенигородського відділів, тобто 12 із 22 відділів і відділень поліції області, тобто більше ніж півобласті на сьогодні без керівників.
Немає кадрів – росте злочинність
Цілком логічно, що кадровий голод вплинув на зростання злочинності. Ще більше підтвердження цьому – озвучена генпрокурором України Юрієм Луценком статистика, в якій Черкаська область – серед лідерів по розбійних нападах (крадіжках із насильством), так, із початку року зареєстровано 7918 крадіжок (2015 року - 5607), 398 пограбувань з початку цього року проти 272 2015-го. Не радує і збільшення розбоїв: 55 проти 21, вимагання: 22 проти шести.
Василь Рудник, який віддав агентурно-оперативній роботі в міліції 23 роки, говорить, що сьогодні робота – від міністра до оперуповноваженого повинна бути доручена професіоналам.
- Поліцію повинна очолювати людина, яка не тільки теоретично знає, що таке карний розшук, але й своїми руками перебрала багато справ, розкриваючи очевидні й неочевидні злочини. 90% неочевидних злочинів розкривали завдяки агентурі, – зазначає Василь Рудник. – Пережили брежнівсько-горбачовську систему, перемучились, 25 років надіялись, що в країні врешті буде порядок – а його немає. Немає через те, що на чолі роботи стоять не професіонали, а випадкові люди. Усувати з посади професіонала, яким був Владислав Пустовар – нелогічний крок вклади. Це було вдале вирішення питання про призначення на посаду керівника обласного управління внутрішніх справ Владислава Пустовара. Наламали дров. Нехай тепер працює зовнішня служба – патрульні поліцейські – вони попереджають, показують, що в Україні є система правопорядку, а робота над розкриттям злочинів – це завдання оперативних працівників, а їх розігнали. Не патрульним поліцейським, суддям або слідчим платить по вісім тисяч зарплати, а агентурно-оперативним працівникам, аби зупинити ріст злочинності.
Коментар до теми
Владислав Пустовар, колишній начальник ГУНП у Черкаській області: «Кадрова машина працює тільки на звільнення»
- Однією з причин зростання злочинності в області є кадровий голод. А він у свою чергу спричинений тим, що право прийняти на службу в поліцію або перевести по службі на вищу посаду, згідно з Законом України «Про Національну поліцію», має тільки поліцейська комісія, яка не сформована й не працює. З 7 листопада минулого року жодну особу на роботу до поліції не взяли. Особи звільняються, але вакантні місця не заповнюються. Кадрова машина стоїть, вона працює тільки на звільнення. А поліцейська комісія, яка повинна була запрацювати з січня 2016 року, не сформована. Знайти кандидата, приміром у Катеринопільському або Маньківському районних відділеннях, де склалася катастрофічна ситуація, коли особовий склад фізично не може справитися зі своїми обов’язками, можна тільки з місцевих хлопців і дівчат, бо ніхто зі столиці чи райцентру не поїде туди працювати. Для того, щоб була черга на працевлаштування, потрібно три речі: збільшення зарплати, соціальні гарантії і, відповідно, бажання потенційного кандидата. Поки цього не буде, фахівець обиратиме між роботою в приватному секторі, з більш високою зарплатою і працевлаштуванням у державних органах.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram